Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Nasıl Hem Verimli Hem Sadeleştirilmiş Menüler Oluşturabilirsin? 

Daha sade bir menü, akla ilk olarak daha az seçenek ve daha az kâr düşüncesini getirse de çeşitli verileri kullanarak bu durumu tersine çevirebilirsin. Öncelikle işletmenin farklı zaman dilimlerindeki satış ve maliyet rakamlarını tespit etmelisin. Örneğin; belirli bir süre boyunca açık kalan sezonluk bir işletmeden bahsediyorsak geçmiş sezonlardaki satış ve maliyet rakamlarına göz atabilirsin. Tüm yıl hizmet veren bir işletme içinse en yüksek satış ve maliyetin gerçekleştiği dönemleri değerlendirebilirsin. Böylece ürün satış fiyatından ürün maliyetini çıkararak brüt kâr ortalamasına kolayca ulaşabilirsin.

Menülerde yer alan ürünler için bu hesabı yaptıktan sonra popülerlik derecesine bağlı olarak reçeteleri gruplandırarak sadeleştirme aşamasına geçmelisin. Popülerlik düzeylerine göre reçeteleri dört gruba ayırmak mümkün. Bu gruplar; hem yüksek ilgi gören hem de yüksek kâr getiren reçeteler, yüksek kâr getiren ancak çok fazla ilgi görmeyen reçeteler, düşük kâra sahip olan fakat daima ilgi gören reçeteler ve ne yüksek kâr getiren ne de çok fazla ilgi gören reçeteler şeklinde sıralanıyor. Sonuç olarak bu reçetelerden çıkaracağın ürünler de en kârlı ve en popüler olanlardan ne kârlı ne de popüler olanlara ilerledikçe artıyor. 

Lezzetli ve Sadeleştirilmiş Menüler Yaratmanı Kolaylaştıran 10 Altın Reçete

Mevcut menüleri sadeleştirmek konusunda zorlanabilir veya menülere yeni alternatifler eklemek isteyebilirsin. Bu noktada sana yaratıcı ara sıcaklardan doyurucu ana yemeklere, Türk mutfağından dünya mutfağına kadar pratik alternatifler sunan 10 Altın Reçete’den yararlanabilirsin. Sade ancak kapsamlı bir menü için kullanabileceğin bu tarifler;

Çıtır Bonfile Burger: Son zamanların en popüler burger malzemelerinden biri olan siyah burger ekmeği ve Knorr Çıtır Kaplama Harcı’na batırılmış bonfileleri bir araya getiren bu ilgi çekici menü, aynı zamanda Knorr Cajun Çeşnisi ile kaplı patateslerle bir üst noktaya taşınıyor.

Çıtır Salsa Taco: Hızlı bir şekilde hazırlayabileceğin ve Knorr Salsa Sos’un yanı sıra avokadolu dip sos ile servis edebileceğin bu popüler Meksika yemeğini de yine menüdeki sade ancak lezzetli tarifler arasına ekleyebilirsin.

Çıtır Buffalo Sebzeler: Yalnızca karnabahar ve brokolilerin Knorr Çıtır Kaplama Harcı ile kaplandıktan sonra kızartılmasıyla yapılan Çıtır Buffalo Sebzeler, menüdeki en önemli kurtarıcılardan birine dönüşebileceği gibi Hellmann’s Peri Peri Sos ile harika bir uyum yaratıyor.

Sweet Chili Soslu Tavuk (Kırmızı Soğan, Biber ve Ananas ile): Knorr Sweet Chili Sos ile lezzetlendirilmiş bu sade kızarmış tavuk tabağı, tabii ki Knorr Tavuk Suyu Bulyon ile hızlı bir şekilde yapabileceğin pirinç pilavını da içeriyor.

Atıştırmalık Tabağı: Restoran, cafe ve otel gibi işletmelerin diğer önemli bir kurtarıcısı olan Atıştırmalık Tabağı, hazır sigara böreği, soğan halkası, falafel, mozarella sticks ve çıtır tavukları ile hem kolay hem doyurucu bir menüye dönüşüyor.

Unilever Food Solutions’ın sadeleştirilmiş menüler yaratman konusunda sana yardımcı olacak Karışık Pizza, Humus Soslu Köfte (Pita ve Patates Tava ile), Mantar Soslu Izgara Antrikot, Fırınlanmış Rigatoni, Mengen Pilavı gibi diğer tariflerini ve çok daha fazlasını bulmak için Normalleşme Döneminde Restoranlar İçin 10 Altın Kural-Ürün-Reçete Rehberi’ni indirebilirsin! 

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Menu