Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Meyve Salatası Nasıl Yapılır?

meyve salatası

Meyve salatası, temel olarak farklı meyvelerin dilimlenmesi ve bir tabakta karıştırılıp servis edilmesi ile elde edilir. Ancak her zaman olduğu gibi bu konuda da yaratıcılık sadece şefin hayal gücüyle sınırlıdır. Meyve salatası servis edilirken farklı soslar kullanılabileceği gibi farklı sunum teknikleri de meyve salatasının cazibesini artıran etkenler arasındadır. Meyve salatası yapımı oldukça kolay olsa da farklı sunum teknikleri ile en gösterişli tatlıları bile solda sıfır bırakabilir.

Meyve Salatası Sunumları ile Menüyü Renklendirin

meyve salatası

Meyve salatası sunulurken en kolayca yararlanılacak temel özellik meyvelerin renkleri ve tatlarıdır. Şimdi, bunlara bir bakalım şefim.

  • Meyve salatası sunumlarında düz renkli bir tabakta birbirinden farklı, fakat aynı renkteki meyveleri kullanabilirsin. Örneğin kırmızı erik, karpuz ve çileği bir araya getirebilirsin.
  • Meyvelerin üstlerinde iştah açıcı izler bırakmak için onları ızgara yapabilir ve o şekilde salatanın yanında sunabilirsin. Özellikle şeftali ızgarası, enfes bir tat ve görüntü ortaya çıkarır.
  • Farklı renkteki meyvelerin zıtlığından faydalanabilirsin. Beyaz armut ve siyah üzüm taneleri birlikte çok güzel ve iştah açıcı durabilir.
  • Krem şantili meyve salatası yapabilir ve o beyaz köpüksü krem şantinin içindeki meyvelerin göz alıcı güzelliğini sergileyebilirsin.
  • Karpuz, kivi gibi meyveleri kurabiye kalıpları ile şekillendirip kesebilir ve karpuzun ya da portakalın kendi kabuğunu servis tabağı gibi kullanabilirsin.
meyve salatası

Meyve salatası süslemeleri özellikle profesyonel mutfaklarda itinayla uygulanır. Açık büfenin tazeliğini ve ferahlığını vurgulamak ve iştah açmak için özenle süslenmiş bir meyve salatasından daha güzel bir şey olamaz.

Meyvelerin aromalarına uyumlu olarak farklı meyve salatası sosu reçeteleri deneyebilirsin. Yoğurt, bal, peynir, nane ve fesleğen gibi taze aromatik otlar, vanilya özütü ve balzamik sirke, meyvelerle en çok yakışan sosların temellerini oluşturur.

Başlamadan önce ilkbahar meyve ve sebzelerine göz atmak isteyebilirsin. Tüm bu bilgiler ışığında sen de en güzel meyve salatası tabağını tasarlayabilirsin şefim. 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu