Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Tüketiciler mangal ya da diğer bir deyişle barbeküye bayılıyor. Bu modern yemek ve yöntemlerden bazılarını deneyerek ızgara deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Yeni barbekü lezzetlerinizin tanıtımını özel günler (Babalar Günü gibi) veya hafta sonları yapabilirsiniz. Çoğu kişi bu günlerde en sevdiği restoranda yemek yemek istediği için tanıtım için en iyi zamanlardan biridir.


Asado

Güney Amerika özellikle de Arjantin'e özgü bir barbekü biçimidir, dünyanın en iyilerinden biridir. Misafirlerinize sıra dışı bir şeyler sunmak için yeni teknikler deneyebilirsiniz.
 
Köken: Arjantin, Brezilya, Şili, Paraguay ve Uruguay
 
Et: Sığır, tavuk ve keçi en yaygınıdır.

Yöntem: Et, parrilla adı verilen bir ızgarada ya da açık ateşte pişirilir. Genellikle kaburganın bir tarafı asador adı verilen metal çerçeveye geçirilerek ağır yanan bir ateşin yan tarafında pişirilir.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Asado kırmızı şarapla ve sadece domatesle ve marulla yapılıp üzerine yağ ve tuz dökülen basit salatalarla mükemmel gider. Paraguay'da yanında chipa guasu, Paraguay çorbası ve manyok ile birlikte servis edilir. Arjantin'de birlikte servis edilen yemekler arasında sakatat, iç organlar, sığır ince bağırsağı ve tripa gorda, uykuluk yer alır.
 
Özel Yemek Önerisi: Chimichurri soslu sığır bifteği, carne asada (caldo de pollo eşliğinde)

Braaivleis veya Braai

Misafirlerinize gerçekten özgün ve modern Afrika aromalarıyla ziyafet çekin.
 
Kökeni: 
Güney Afrika, Botswana, Namibya, Lesotho, Swaziland ve Zambiya
 
Et: Kıymadan yapılan “boerewor” sosisi, “sosatie” şiş kebabı ve kebap bulmaya çalışın, bulamazsanız bol kişnişli ve defne yapraklı tavuk ve kuzu pirzolası, biftekler ve sosisler de işe yarar. Afrika’ya özgü ızgara yöntemleri temel olarak et ürünlerine dayanır. Sahil bölgelerinde deniz ürünlerini bile içerir.

Yöntem: Geçmişte odun ateşi kullanılmış olsa da, kömür artık standart haline gelmiştir.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Et ile birlikte geleneksel olarak lapa yenir. Mısır/darı lapası yapabilir, domates veya soğan sosuyla ya da daha baharatlı chakalaka sosuyla servis edebilirsiniz.

Özel Yemek Önerisi: Izgara mısır salatası, fesleğen ve feta eşliğinde peri peri soslu ızgara karides.

Satay

Tatlı, baharatlı, çıtır. Gel de yeme.
 
Kökeni: Endonezya, Malezya, Singapur, Brunei, Tayland, Filipinler
 
Et: Doğranmış veya dilimlenmiş tavuk, keçi, koyun, sığır, balık veya tofu

Yöntem: Özgün yöntemlerle yapıldığında hindistan cevizi ağacı yapraklarının orta damarından elde edilen şişler kullanılır. Fakat artık bulması da daha kolay olduğu için bambu kullanılıyor. Et, odun veya kömür ateşinde ızgara yapılır ve ardından çeşitli baharatlı çeşnilerle servis edilir. Eti marine ederken çeşitli baharatlar kullanılıyor olsa da, ete kendine özgü parlak sarı rengini veren zerdeçal her zaman gereklidir.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Satay en iyi soya ve fıstık sosuyla birlikte gider. Geleneksel olarak ketupat adı verilen iştah açıcı pirinç kekleriyle servis edilir.
 
Özel Yemek Önerisi: Fıstık yağı ve soya kaplı tavuk kebabını veya zencefil, sarımsak ve acı biberle tatlandırılmış Tay usulü sığır şiş kebabını deneyebilirsiniz.

 

Tandoori

Hint yemekleri şu anda çok popüler. Baharatlı yemekler seviliyorsa, bu mükemmel bir seçim. Yemeklerdeki baharat düzeyini misafirlerinizin ayarlamasına izin vererek maceraperest olmayan misafirleri de memnun edebilirsiniz.
 
Kökeni: Pencap, Hindistan
 
Et: Tavuk

Yöntem: Tavuğu yoğurtta tandoori masala (kırmızı biber, kırmızı pul biber ve Kaşmir kırmızı pul biberinden oluşan bir baharat karışımı) ile marine edin. Geleneksel olarak Tandoor adı verilen ısıtılmış bir kil fırınında şişe geçirilerek yüksek sıcaklıklarda pişirilir.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Tavuk tandoori genellikle başlangıç yemeği olarak yenir. Ancak, ana yemek olarak da tüketilebilir.  Sosa ve pilava batırmak için naan veya başka yassı ekmeklerle birlikte servis edin.
 
Özel Yemek Önerisi: Bir karışım/füzyon yemeği hazırlamak için tavuk tandoori takoyu kırmızı soğan, mısır ve kişnişle birlikte deneyin. Bu, Hindistan'da insanların yeme alışkanlıkları da bu şekildedir. Soğan ve kişniş tamamlayıcı olarak servis edilir. Hatta pizzaya bile koyulabilir.

Kebap

Oldukça yakından tanıdığımız kebap tüm dünyada çok popüler hale geldi.


Kökeni: İran, Irak, Afganistan, Türkiye
 
Et:
 Kuzu veya dana kıyma

Yöntem: Eti, kıyma parçalarının eşit olması için iki kez kıyın ve ardından maydanoz veya soğanla karıştırın. Tuz, sarımsak tozu, karabiber, kereviz tozu, sumak, soğan ve bir yumurta sarısı ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın, üstünü örtüp en az 4 saat boyunca buzdolabında marine edin. Özgün, isli bir aroma elde etmek için şişleri ızgarada sıcak kömür ateşinde pişirin.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Yağ, tuz ve safran, ızgara domates, soğan ve pilavını olmazsa olmazı.

Özel Yemek Önerisi: Geleneksel kuzu kebapları limon ve sumak sosuyla servis edebilirsiniz.

Horno

Gerçekten özgün yemekler için kerpiç fırınlardan birini kullanın.
 
Kökeni:
 Şu anda Kuzey Amerika'da oldukça popüler olmasına rağmen Meksika
 
Et: Meksika'nın hangi bölgesinde pişirildiğine göre değişmekle birlikte, en yaygın olanları sığır, tavuk ve keçi

Yöntem: Açık kömür ateşinde marine edilmiş ızgara et parçaları (carne asada)

Yanında iyi giden yiyecek-içecekler: Bu özgün yöntemle pişirildiğinde standart tortilla, yeşil biber, soğan ve acı biberler yemekle mükemmel uyum sağlar.
 
Özel Yemek Önerileri:
Et suyu ve limonla marine edilmiş sığır veya tavuk şiş.

Ikan Bakar/Ayam Bakar

"Ikan bakar"ın çevirisi "pişmiş balık" olmasına rağmen, bu ızgara yöntemi kümes hayvanlarının pişirilmesinde de yaygın olarak kullanılır.
 
Kökeni: Endonezya ve Malezya
 
Et: Daha çok ızgara balık, vatoz veya tavuk

Yöntem: Etler baharat, salça ve bazen tatlı soya sosu karışımı ile marine edilir ve ardından ızgaraya atılır. Sarımsak ve arpacık soğanı da soslarda ve baharat karışımlarında yaygın olarak kullanılır. Bazı yemeklerde etlerin ızgara öncesi muz yaprağıyla sarılması da görülen bir uygulamadır. Bu teknik sayesinde buhar içeride tutulur ve et daha da yumuşak hale gelir.
 
Yanında iyi giden yiyecek-içecekler:
Etler genellikle sambal belacan (acılı karides sosu) veya sambai kecap (tatlı soya sosunda dilimlenmiş acı biber veya arpacık soğanı) ile birlikte servis edilir.
 
Özel Yemek Önerileri:
 Muz yaprağında buharda pişirilmiş pilav üzerine servis edilen mantar kecap eşliğinde şişte karides, arpacık soğanı ve biber

 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu