Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Birçok sebze ve meyvenin hem tazeliğini hem de lezzetini mümkün olduğunca uzun süre korumak için uygulanabilecek temel ipuçları var. Fazla limon nasıl saklanır, artan limon nasıl muhafaza edilmelidir gibi soruların yanıtlarını aşağıdaki ipuçlarında bulabilirsin. 

Limon Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Tezgahta ya da oda sıcaklığındaki başka bir ortamda saklanan limonların tazeliğini koruyabilme süresi kolay kolay bir haftayı geçmez. Çünkü limonların asidik yapısı, onların raf ömrünün kısalmasına neden olur. Tazeliğini yitiren limonlar zamanla sertleşir, kurur ve nihayetinde küflenir. Bu nedenle eğer elindeki limonları birkaç gün içinde kullanmayı düşünmüyorsan onları tezgahın üstünde ya da mutfak dolaplarında bekletmekten kaçınmalısın. Aşağıda sözünü edeceğimiz tüm işlemlerden önce limonları yıkaman ve kurutman gerektiğini de vurgulayalım. 

limon saklama yöntemleri

İlk olarak “Bütün limon nasıl saklanır?” sorusunu yanıtlayalım: Limonları uzun süre boyunca taze şekilde saklamanın en etkili ve basit yöntemlerinden biri kilitli buzdolabı poşetlerinden yardım almak. Tümünün sağlam ve taze olduğundan emin olduğun limonları kilitli poşetin içine yerleştirebilir, poşetin havasını tamamen boşalttıktan sonra ağzını kapatabilirsin. Bu şekilde buzdolabında saklayabileceğin limonlar, tazeliklerini birkaç hafta boyunca koruyabilir. 

Yarım ya da dilimlenmiş limonları ise küçük bir tabağa koyduktan sonra havayla temaslarını kesmek için streç filmle kaplamak en doğrusu. Arzu edersen tabak kullanmak yerine streç filme sardığın limonları hava geçirmeyen bir kabın içine yerleştirerek buzdolabına atabilirsin. Ancak her koşulda, dilimlenmiş limonların tazeliklerini bütün limonlara kıyasla daha kısa sürede yitireceğini unutmamalısın. 

Limon Buzlukta Nasıl Saklanır?

limon saklama yöntemleri

Gelelim bir başka soruyu yanıtlamaya: Limon dondurucuda nasıl saklanır? Esasen bütün ya da yarım limonların dondurucuda ya da buzlukta saklanması ideal bir yöntem değil. Ancak özellikle tatlı ya da içecek hazırlarken elinin altında her an taze limon dilimleri olsun istiyorsan uygulayabileceğin bir ipucu var. Limonları dilimler halinde kestikten sonra bir fırın kağıdının üstüne yerleştirerek dondur. Donduklarında kağıttan ayırarak kilitli bir buzdolabı poşetinin içine yerleştir. Buzdolabı poşetinin içindeki havayı boşaltarak ağzını kapat ve limon dilimlerini dondurucuya at. İşte, bu kadar! Bu sayede ihtiyacın olduğunda limonların kısa sürede çözülmesini sağlayabilir ve onları hemen reçeteye dahil edebilirsin.

Limon Suyu Nasıl Saklanır?

Hızlı ve pratik uygulamalar gerçekleştirmek için elinin altında taze limon suyu bulundurmak da bir seçenek şefim. Ancak tıpkı limon gibi taze sıkılmış limon suyu da oda sıcaklığında ve ışığa maruz kalacak şekilde bekletmemen gereken bir malzeme. Hatta limon suyunu buzdolabına atmadan önce mümkünse şeffaf olmayan bir cam kabın ya da şişenin içine koymalısın. Çünkü şeffaf şişenin içindeki limon suyu buzdolabının ışığına maruz kalarak daha hızlı bozulabilir. 

limon saklama yöntemleri

Eğer işin içine derin dondurucuyu da dahil etmek istiyorsan yapman gereken tek şey, limonu sıktıktan sonra suyunu buz kalıplarına aktarmak. Buzlukta donan limon suyu küplerini birbirinden lezzetli içecekler hazırlarken kullanabilir ya da yemeklere ilave etmeden önce çözdürebilirsin. 

Yeşil Limon Nasıl Saklanır?

limon saklama yöntemleri

Yeşil limon, diğer isimleriyle lime ya da misket limonu da başta kokteyller olmak üzere birçok reçetede sıklıkla kullanılıyor. Misket limonunu yeşil haliyle, olgunlaşmadan ve bozulmadan saklamak istiyorsan az önce sözünü ettiğimiz işlemleri uygulayabilirsin şefim. Bütün halde kilitli buzdolabı poşetinde saklayabilir, yarım haliyle streç filme sarabilir, dilimlenmiş şekilde de dondurabilirsin. 

Limon saklama yöntemlerinden bu kadar söz etmişken deniz mahsüllü limonlu makarna reçetesine göz atmadan geçme şefim. Pesto sos, sarımsaklı çeşni, krema ve limonun enfes birlikteliği deniz ürünleriyle zenginleşen makarnaya çok yakışıyor. Sen de bu reçeteyi en kısa zamanda deneyebilirsin.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu