Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Hollandez Sos Nedir?

Hollandez sos, orijinal adıyla Hollandaise sauce, Avrupa mutfağı genelinde yaygın olarak kullanılıyor. Ancak özellikle Fransız mutfağının baş tacı olarak kabul ediliyor. Karakteristik rengi nedeniyle sarı sos olarak da anılan Hollandez sosu mayoneze benzetebiliriz şefim. Çünkü bu özel sosun reçetesinde de tıpkı mayonezde olduğu gibi yumurta sarısı ve yağ bulunuyor. İki sosun arasında bazı temel farklar da var: Mayonezde zeytinyağı ön plana çıkarken Hollandez sosta suyu buharlaştırılmış sade tereyağı kullanılıyor. 

Hollandez Sos

Gelelim Hollandez sosu kendine has kılan, yumurta sarısı ve tereyağı dışındaki diğer malzemelere… Hollandez sos tarifinin temel malzemeleri; limon suyu ya da beyaz şarap sirkesi, ince çekilmiş deniz tuzu ve dövülmüş beyaz biber. Soğuk su veya buz da tarifin tamamlayıcısı konumunda. Tüm bu malzemeler birleşince ortaya et ve sebze yemeklerini taçlandıran harika bir lezzet çıkıyor.

Sıcak tereyağlı soslar grubunda yer alan Hollandez sosu depolamak mümkün değil şefim. Bu özel lezzetin taze hazırlanıp servis edilmesi gerekiyor. Zaten onu değerli kılan faktörlerden biri de bu: Hollandez sos, yalnızca yaklaşık 35 - 40 °C sıcaklıkta kısa süreli muhafaza edilebiliyor. Ancak endişelenecek hiçbir şey yok. Bazı püf noktalarını uyguladığında ve el çabukluğunu konuşturduğunda, Hollandez sos hazırlamak çok kolay.

Hollandez Sos Nasıl Yapılır?

Hollandez sos yapımında, tereyağı benmari usulü eritildikten sonra süzülür. Bu esnada yağı yakmaktan ya da fazla köpürtmekten de kaçınılması gerekir. Süzülerek tortusundan arındırılan tereyağı temiz bir kaba aktarılır ve ılımaya bırakılır.

Hollandez Sos

Geldik ikinci ve en önemli aşamaya: Yumurta sarıları dikkatle ayrılır, sirke ve suyla karıştırılarak geniş bir kaba alınır. Tüm malzemeler benmari usulü ve sürekli çırpılarak pişirilir. Bu esnada sıcaklığın 85°C’yi geçmemesi, yumurtaların katılaşmadan pişmesi gerekir. Bu aşamada ince telli bir çırpma teli kullanılması ve çırpma işleminin hep aynı yöne doğru yapılması gerekir şefim. Piştiğinde benmariden alınan yumurta sarıları soğuyana dek tezgah üstünde çırpılır. 

Hollandez Sos

Son aşamada ılık tereyağı damla damla yumurtalara eklenir, bu esnada da çırpma işlemi sürdürülür. Elde edilen sos son bir kez daha süzüldükten sonra içerisine tuz ve isteğe bağlı olarak taze çekilmiş beyaz biber eklenir.

Hollandez Sos Hangi Yemeklerde Kullanılır?

“Hollandez sos ne ile yenir?” sorusunun tek bir yanıtı yok. Bu enfes aromayı hem sebze hem de et yemekleriyle buluşturmak mümkün. Ancak bu leziz sos, özellikle haşlanmış kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzelerle kusursuz bir uyum yakalayabilir. Sebzelerin yanı sıra bu sosu poşe yumurtanın, beyaz et yemeklerinin ve balıkların yanında da servis edebilirsin. Kırmızı et yemeklerini de unutmamak gerek: Hollandez soslu bonfile de mutfağının yıldızı olabilecek nitelikte bir lezzet. Kısacası, Hollandez sos ile mutfağında harikalar yaratmak senin elinde. 

Hollandez Sos

Elbette hazırladığın lezzetleri başka bir boyuta taşımanda sana yardımcı olacak başka gizli kahramanlar da var. Hazırlaması pratik, tadı nefis dünya sosları alternatiflerine de göz atmayı unutma. Ayrıca, beyaz et sosları ve sos hazırlarken göz önünde bulundurabileceğin ipuçları da senin tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Artık yaratıcılığını ve hünerini konuşturmanın zamanı şefim!

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu