Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Hazırsan yine keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz şefim: Bu kez rotamız Almanya! Alman mutfağının en popüler lezzetleri, yemek alışkanlıkları ve beslenme tercihleri hakkında birçok ipucu aşağıda seni bekliyor. 

Alman Mutfağını Keşfet: Almanlar Neyi Sever?

Et, sosis, ekmek, peynir ve sebze çeşitleri, Alman mutfağının olmazsa olmazları arasında. Sebzeler arasında ise patates ve kuşkonmazın daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sebzeler genellikle ana yemek değil, garnitür görevini üstleniyor. Özellikle söz konusu Avusturya’ya daha yakın olan Bavyera’nın yemekleri olduğunda, ana yemeklerin merkezini kırmızı et ve sosis çeşitleri alıyor. Ülkenin batısında ise Fransız mutfağının izlerini görmek mümkün. Bu bölgelerin ünlü yemeklerinde peynir, taze ot ve baharat çeşitleri daha çok kullanılıyor. 

alman mutfağı

Almanya mutfağı içindeki bölgesel farklılıklara rağmen, ülkece benimsenen çok sayıda ulusal yemek var. Sauerbraten, Maultaschen, Rouladen ve Einhopf gibi yemekler Almanya’nın her bölgesinde sıklıkla tüketiliyor. Almanların fast food seçimlerinde ise “wurst” olarak adlandırılan sosislerin ağır bastığını söyleyebiliriz. Ayrıca, ülkedeki Türk popülasyonu nedeniyle döner kebap çeşitleri de oldukça popüler. Gurbetçi bir döner ustası tarafından Berlin’de keşfedilen döner kebap, şehirdeki birçok fast-food zincirini geride bırakmayı başarıyor. 

Almanya’da Kahvaltıda Ne Yenir?

alman mutfağı

Alman mutfağı ve yemek kültüründe kahvaltıda bolca şarküteri ürününe yer verildiğini söylemek mümkün. Tipik Alman kahvaltılarında genellikle sofradan salam ve sosis çeşitleri eksik olmuyor. Ayrıca; tahıllı ekmekler, tereyağı, inek sütünden yapılan peynirler ve marmelatlar da kahvaltıda sıklıkla tüketiliyor. Hızlı ve pratik bir kahvaltıyı tercih eden kişiler ise genellikle tercihini yoğurt, müsli ve taze meyvelerle hazırlanan pratik öğünlerden yana kullanıyor. Tıpkı bizim kültürümüzde olduğu gibi Alman mutfağında da kahvaltıda çay veya kahve gibi sıcak içeceklere yer verme alışkanlığı var. Ancak Almanlar çoğunlukla kahveyi tercih ediyor. 

Almanlar Öğlen Yemeğinde Ne Yer?

Almanya’da öğle yemeği “Mittagessen” olarak adlandırılıyor ve bu öğün genellikle 12:00-14:00 saatleri arasında tüketiliyor. Geleneksel Alman yemek kültürü açısından baktığımızda ana yemeklerin çoğunlukla öğle saatlerinde tüketildiğini söylemek mümkün. Ancak şehirde çalışan ya da modern yaşam temposuna uyum sağlayan Almanlar öğle yemeğini sandviç, Currywurst ya da şnitzel gibi daha hızlı hazırlanan ve tüketilen yemeklerle geçiştirebiliyor. 

alman mutfağı

Evde pişirilen öğle yemeklerinde ise çoğunlukla et ve sebze yemeklerine yer veriliyor. Elbette patatesli garnitürler de sofraların olmazsa olmazı. Patates salatası öğle yemeklerinde başlangıç olarak servis edilebiliyor. 

Almanlar Akşam Yemeğinde Ne Yerler?

Almanya’nın yemek kültürü iki farklı akşam yemeği alışkanlığını içinde barındırıyor: Abendessen olarak adlandırılan akşam yemeği, daha hafif ve aperitif kategorisinde değerlendirilebilecek lezzetlerden oluşuyor. Geleneksel Almanya mutfağı içinde öğle yemeklerinde ana yemeklere yer verildiği için, hafif akşam yemekleri de oldukça yaygın. Ekmek, sosis, jambon, peynir ve turşu çeşitlerinden oluşan tabaklar Abendessen’in vazgeçilmezi. Kış aylarında sofraya bir de çorba çeşitleri eklenebiliyor. 

alman mutfağı

İkinci akşam yemeği alternatifi olan Abendbrot ise bizim geleneksel yemek kültürümüzdeki akşam öğünlerine daha çok benziyor: Öğle yemeğini pratik atıştırmalıklarla geçiştiren Almanların ve kalabalık aile sofralarının akşam yemeği olan Abendbrot’ta ana yemek kategorisindeki et, balık, sebze ve patates yemekleri tüketiliyor. Almanya mutfağı alışkanlıkları içinde geç yenen akşam öğünlerine rastlamak pek mümkün değil. Akşam yemeği sofraları genellikle 18:00-19:00 civarında kurulmuş oluyor. 

Farklı milletlerin yemek kültürlerini daha yakından tanımayı ve keşfetmeyi seviyorsan Fransız mutfağı ve Fransız yemekleri hakkında detaylı bilgilere göz atmayı da unutma şefim. Ayrıca, birbirinden özgün örneklerle dünya lezzetleri de senin tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Keşfetmeye doyamadığımız başka gastronomi yolculuklarında görüşmek üzere!

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu