Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Veganlar Kahvaltıda Ne Yer?

Kahvaltının olmazsa olmazı pek çoğumuz için peynirdir. O olmadan güne başlanır mı? Aslında vegan olmak peynirsiz kalmak demek değildir. Çünkü vegan kahvaltılıklar içinde sadece hayvansal sütle hazırlanan peynirler kullanılamaz. Oysa artık hem market reyonlarında bulabileceğin hem de kendin hazırlayabileceğin bir çok farklı vegan peynir çeşidi var. Hazırlanması klasik peynire benzer şekilde fakat mayası ve kullanılan sütü bitkisel içerikli. Soya sütü, badem sütü, kaju sütü gibi alternatiflerle hazırlanan vegan peynirler zengin içeriklerinden ve lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmez. Üstelik beyaz peynirin olduğu kadar kaşar türevi sert peynirlerin de birçok farklı çeşidini bulabilirsin. 

Peynirin yanına ise bitkisel ürünler ve tahıllar eklemek iyi bir fikir olacaktır. Vegan kahvaltı çeşitleri içerisinde tahılların özel bir yeri var. Veganlar içeriğindeki yumurta, hayvansal yağlar ya da süt ürünlerini kontrol edemedikleri için klasik pastane ürünlerini tüketemezler. Bu nedenle özellikle tahıllar hazırlanan kahvaltı gevreklerini tercih ederler. Vegan kahvaltı menüsü içerisinde bolca sebze ve meyve yer alır. Yemişler, tohumlar ve çekirdekler de kahvaltı için kullanılabilecek farklı seçenekler sunar.

Vegan Kahvaltı Menüsü Nasıl Oluşturulur?

Vegan menü oluştururken besin değerleri ve lezzetlerini ustaca dengelemelisin. Sert veya yumuşak peynir seçeneklerinden en az bir tanesi mutlaka sofrada olsun. Yanına peynirin can dostu ve vegan kahvaltı seçenekleri içerisinde en favori ürün olan zeytini de kullan. Zeytin hem besin değeri yüksek bir yağ hem de farklı çeşitleriyle sofrayı zenginleştiren bir seçenek. Domates, biber, maydanoz, fesleğen ve nane gibi iştah açan sebze ve yeşillikleri de ihmal etme. Tabağa renk katarlar.

İştah açmasıyla bilinen kahvaltılık salça acuka ya da ajvar türü mezeleri de vegan kahvaltı sofralarında tercih edebilirsin.  Bunların yanına fıstık, fındık, badem ya da avokado ezmesi gibi tereyağının yerini tutacak sürülebilen alternatifler ekle. Hayvansal bir ürün olduğu için veganlar bal da yiyemez. Fakat onun yerine harika bir pekmez ve bol reçel seçenekleriyle sofranın tatlı tarafını güçlendirebilirsin. Bunun yanında kuru kayısı, incir ile sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklar eklemeyi de sakın unutma. Yepyeni bir deneyim seni bekliyor. Yaratıcılığını göstermekten sakın vazgeçme!

Knorr Akdeniz Salata Sosu 1KG

Maydanozlu ve Frenk Soğanlı Akdeniz Salata Sosu

Daha Fazlasını Görüntüle
3 20
₺329,29 Ürün Fiyatı
Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu