Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Ülkemizde çeşitli oteller ve restoranlarda görev yapan ve mutfak tarafında kaldığı için aynen doktor ve hemşireler gibi hijyen ve temizliğin sağlanmasında etkili olan beyaz renk ve tonlarında giyinmesi zorunlu olan aşçıların ayrıca giydikleri kıyafetler yemek yapımına uygun ve ideal olmalıdır. Genel olarak birçok yiyecek ve içecek satan büfe, kantin, restoran ve otellerde yiyecek hazırlanmasında ve yemek yapımında bulunan kişilerin aşçı kıyafeti giymesi zorunludur.

Aşçıların kıyafet ve önlükler dahil tüm giyeceklerinde kesinlikle beyaz ağırlıklı renklerin kullanılması, bu kıyafetlerin temiz ve hijyen olup olmadığını denetleyen Sağlık ve Turizm Bakanlığı’nın ekipleri tarafından kolayca ayırt edilebilmesi açısından da gereklidir. Genelde aşçıların çalıştığı alanlar; otel, restoran, büfe, lokanta ve kantin tipi yerlerdir. Bunun dışında kontrolün kuruma ait olduğu, cezaevi, hastane ve askeri birlik gibi bünyesinde personel ya da yükümlü barındıran yerlerde çalışan aşçıların hem dışarıdan oluşabilecek tehlikelerden arınması hem de düzenli yemek sağlayabilmesi gerekmektedir. Yani asıl önemli olan aşçıların, ne tür bir kurum ya da kuruluşa hizmet ediyor olursa olsun kesinlikle aşçı kıyafetlerine özen göstermek zorunluluğudur.

Knorr Pratik Patates 4KG

Knorr Pratik Patates, püre, çorba, börek yapımında kullanmanız için kurutulmuş patates bazı.

Daha Fazlasını Görüntüle
10
Ürün Fiyatı

Aşçılar yemek yaparken hazırladıkları yiyecek ve içeceklere kesinlikle kıl ya da saç kaçmaması için azami gayret göstermeli, uygun sakal ve bıyık kesimi yapmalıdırlar. Genel olarak aşçılar kısa saç ve 1 numara bıyık ve sakaldan daha fazlasını bırakamaz. Özellikle kafası büyük olanlar veya saçları uzun olanlar, saçlarını kapatacak derecede kep ya da aşçı şapkası kullanmalıdırlar. Genellikle aşçılar kafalarını kapatacak derecede büyük kepler kullanırlar. Bazı aşçılar yemek buharı ve benzer durumlar nedeni ile uzun kepler kullanmaktadır. Bu tamamen yemek yapmak için uzun süre vakit geçirecek olması nedeni ile kep içindeki havanın dayanması ve saç dipleri ile hücrelerinin ölmemesi içindir. Ayrıca uzun keplerin denge ve duyarlılığı arttırması ve belli başlı aşçıyı motive eden yararları olması nedeni ile tercih ediliyor

Ayrıca aşçılar çalışırken yüzük, saat ya da benzer aksesuarları çok mikrop ve bakteri toplayabilecekleri için takmamalıdırlar.

Şef Kıyafetleri Bulabileceğiniz Bazı Adresler

http://www.ascielbiseleri.com/
http://www.bozanogluuniforma.com/
http://www.ismont.com.tr/
http://serkanpersonelgiyim.com/
http://www.zeniselbiseleri.com/

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu