Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Tarifi sır gibi saklanan bu sosun ilk çıkış yeri Cafe de Paris isimli restoran olsa da popülaritesini Paris, Porte Mailot’ta bulunan Relais de Venise isimli restoranda kazanmıştır. 1959 senesinden beri hizmet veren bu popüler restoranın Londra, New York ve Meksika’da da şubeleri bulunur.

Orjinal tarif dediğimiz gibi sır olarak saklanıyor da olsa orjinale en yakın olan reçetesinde zeytinyağı, şalot soğanı, sarımsak, tavuk suyu, karabiber, dijon hardalı, tarhun, kırmızı üzüm sirkesi, ançüez ezmesi, Worcestershire sosu, tuz ve tereyağı yer alır. Şimdi gel, Cafe de Paris sosu ile hazırlayabileceğin 5 reçeteye bir bakalım.

cafe de paris sos

Cafe de Paris sosun kesinlikle en çok yakıştığı malzeme dana etidir. Üstüne Cafe de Paris sos dökülen dana bonfile, yanında patates kızartması ile servis edilir. Aynı sosu biftekle kullanarak Cafe de Paris soslu biftek de hazırlayabilirsin.

cafe de paris sos

Bu tarifte enfes somon fileto; kuşkonmaz, kabak ve patatesle hazırlanan garnitürle servis edilir. Cafe de Paris sos, ızgara somonla birleştiğinde ortaya benzersiz bir lezzet çıkar. Bu tarif, Cafe de Paris sosun sadece kırmızı etle değil balıkla da harika olduğunun bir ispatıdır.

Tavuk göğüs eti, krema, mantar ve maydanoz, Cafe de Paris sosu ile birleştiğinde tavuk bambaşka bir lezzet kazanır. Küp doğranan tavuk göğüs eti, bu sosla zenginleşir. 

  • Cafe de Paris Soslu Penne

Makarnanın yoğun nişastalı yapısı, cafe de Paris sosu ile leziz bir uyum sağlar. İçerisine katılan maydanoz ve krema ise bu lezzeti perçinler ve pekiştirir. Cafe de Paris sosunun sadece et ürünleri ile değil makarnalarla da çok güzel uyum sağladığının bir göstergesidir bu reçete.

  • Cafe de Paris Soslu Fırın Patates

Cafe de Paris sosu sadece ana yemeklerde değil, garnitürlerde de kullanılır. Fırınlanmış baharatlı patates, Cafe de Paris sosu ile bir araya geldiğinde lezzet konusunda adeta sınıf atlar. Bu reçete, kesinlikle pek çok ana yemeğin yerine geçebilecek lezzettedir. 

cafe de paris sos

Sen de bu efsanevi sosu kendine göre biraz daha farklı malzemelerle zenginleştirebilir ve değiştirip yeniden yorumlayabilirsin şefim. Orjinale en yakın tarifi belki de sen bulabilir ve bu müthiş gizemi aydınlatabilirsin. Şimdiden ellerine sağlık diyoruz ve bu yolculuğunda sana başarılar diliyoruz.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu