Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Beşamel Sos Nerelerde Kullanılır?

beşamel sos

Beşamel sos özellikle lazanya gibi fırında pişen hamur işi tariflerine çok yakışır. Ancak bunun dışında kök sebzelere, patlıcana, karnabahara, brokoliye, pırasaya çok güzel uyum sağlar. Pek çok makarna çeşidi ile de çok uyumludur. Fırın yemeklerinde özel bir yere sahiptir. Beşamel sos yapışkan kıvamı sayesinde tutkal sos olarak da bilinir ve bu şekilde mücver gibi sebze tariflerinde de bağlayıcı rol oynar.

Beşamel Sos ile Yapılan Yemekler

beşamel sos

Dünya mutfaklarında yer alan 5 temel sostan birisi olan beşamel sos, kremamsı formuyla girdiği her yemeğe kendine has bir lezzet katar. Şimdi beşamel sos ile yapılan yemeklere bir bakalım.

  • Beşamel Soslu Biftek

Beşamel soslu et yemekleri arasında yer alan bu tarifte dana eti ile beşamel sosu buluşturabilir ve enfes bir lezzet elde edebilirsin.

  • Peynirli Sufle

Peynirli sufle tarifinde beşamel sosun peynirle buluşması ortaya enfes bir lezzet çıkarır. Menünde yer verebileceğin harika bir tarif.

  • Fırında Makarna

Beşamel sosun en çok yakıştığı malzemelerden birisi de makarnadır. Hele ki fırında makarna tarifine ekleyeceğin beşamel sos, yemeğin hem lezzetini hem de doyuruculuğunu artırır.

  • Kabak Graten

Bol kıyma sosuyla hazırlanan ve fırında pişirilen bu reçeteye beşamel sos çok yakışır. Kabakla harika bir uyum sağlayan beşamel sosun lezzeti böyle sebzeli bir tarifle iyice ortaya çıkar.

  • Beşamel Soslu Tavuk

Tavuk etinin en kuru ve yağsız kısmı olan göğüs etini bir de beşamel sos ile denemelisin şefim. Beşamel soslu tavuk, herkesin bayılacağı bir lezzet olarak menünde yerini alabilir.

  • Lazanya

Beşamel sosun en çok yakıştığı tariflerden birisi de kesinlikle lazanya. Zaten beşamel sos olmadan lazanya olmayacağı için bu tarif her şefin vazgeçilmezi.

  • Fırında Güveç

Fırında güveç, beşamel sos ile birleştiğinde hem yapılışı kolay hem de sunumu iştah açıcı bir lezzete dönüşür.

  • Patates Graten

Beşamel sosla adeta şahlanan bir başka malzeme de tabii ki patatestir. Patatesin o bol nişastalı dokusu beşamel sos ile çok güzel bir uyum yakalar ve ortaya enfes bir lezzet çıkar.

beşamel sos

Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı en önemli soslardan birisi olan beşamel sosu inceledik ve onunla yapabileceğin reçetelere de bir göz gezdirdik şefim. Sen de en güzel tariflerde bu sosu kullanabilir ve daha önce kimsenin kullanmadığı şekillerde yenilikler katabilirsin. Sade, basit, az malzemeli ve çok lezzetli olan bu sos, senin ve ekibinin baş tacı olacak.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu