Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Ajvar Nedir?

Vejetaryen havyar olarak da anılan ajvar sos, Balkan mutfağının en ünlü lezzetlerinden biri. Kökeninin Makedonya olduğu düşünülse de günümüzde tüm Balkan mutfak kültürüne mal edilmiş bir sos olduğunu söyleyebiliriz. Çok amaçlı bir sos olması sayesinde evlerden ünlü restoranların mutfaklarına kadar her alanda kendine bir yer bulmayı başarmış. Kırmızıya çalan turuncu rengiyle de karakteristik bir görünüme sahip olan ajvar sos, hem ana hem de ara öğünlerde yaygın olarak tüketiliyor.  

Ajvar Sos Nasıl Yapılır?

ajvar sos

Ajvar sosun ana malzemeleri; patlıcan, kapya biber ve sarımsak. Ancak reçetelerin çoğunda malzemelere domates ve soğan da ekleniyor. Ajvar sos yapımında öncelikle kapya biber ve patlıcanlar közleniyor. Bu esnada sarımsaklar ile isteğe bağlı olarak soğanlar ve domatesler kısık ateşte kavruluyor. Közlenen patlıcan ve biberler de kavrulan malzemelere ekleniyor. Tüm malzemeler kısık ateşte suyunu çektikten sonra ocaktan alınarak robottan geçiriliyor. Hazırlanan sos doğrudan tüketilebilir ya da zeytinyağı ilavesi yapılarak kavanozlarda muhafaza edilebilir. 

Ajvar Sos Nasıl Tüketilir?

ajvar sos

Ajvar sos Balkan mutfağında özellikle ćevapi olarak adlandırılan bir tür kebap yemeğinin ve pljeskavica adlı köftenin yanında servis ediliyor. Ancak bu sosu kahvaltılardan akşam yemeklerine, başlangıçlardan ara öğünlere kadar her anda, her durumda değerlendirmek mümkün. Ajvar sosun genel olarak ızgara ve isli et yemeklerinin yanına çok yakıştığını söyleyebiliriz. Ayrıca, bu özel lezzetin sıklıkla kahvaltılık sos veya meze olarak da tüketildiğini hatırlatalım.

Ajvar Sosu Nerelerde Kullanılır?

ajvar sos

Ajvar sos çok yönlü bir lezzet olduğu için esasen onu nasıl değerlendireceğin tamamen senin yaratıcılığına kalmış şefim. Kahvaltı servislerini ajvar sos eşliğinde çeşitlendirebilir ya da bu sosu baz olarak kullanarak et yemeklerinin yanına tadı damakta kalan eşlikçiler hazırlayabilirsin. Dilersen ajvar sosu hamburger tariflerine özgün bir tat kazandırmak ya da bazı çorbaları çeşnilendirmek için de kullanabilirsin. Misafirlerin için kısa sürede pratik ve lezzetli aperatifler mi hazırlamak istiyorsun? Ajvar soslu kanepelere bir şans verebilirsin. 

Kısacası, ajvar sos mutfağında hep elinin altında olabilecek gizli bir kahraman. Esasen tüm sosları yemeklerinin lezzetini artıran ve fark yaratmana olanak tanıyan gizli kahramanlar olarak tanımlayabiliriz. Eğer farklı sos tariflerine de bir şans vermek istersen dünya mutfağında kullanılan soslar arasında kısa bir keşif yapmayı da unutma. Böylece reçetelerini çeşitlendirebilir, mutfakta yaratıcılığını konuşturabilir ve misafirlerinin karşısına yepyeni lezzetlerle çıkabilirsin. 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu