Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Ramazan’da Oruç Tutarken Nasıl Dinç Kalınır?

ramazan

Aynı sofrada yemek yemenin öneminin ortaya çıktığı Ramazan ayında restoranlar başrol oyuncusu olarak sahnede yerlerini alır. Ancak bu başrolün arka planında yer alan asıl kahramanlar şefler ve mutfak ekibidir. Şef ve mutfak ekibi her zaman zinde, dinamik ve dinç olmalı ki restoran kusursuz bir makine gibi işleyebilsin. Oruç tutan şeflerin ve ekibin zinde kalmak ve az uyuyup dinç kalmak için dikkat etmesi gereken bazı noktalara bakalım: 

  • Tatlı uykuyu bölüp de kalkması en zor öğünlerden birisi olan sahur, oruç tutarken çalışanlar için çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü sahur seni gün boyu zinde ve dinç tutabilmek için çok önemli. Sahuru atlamamalı, mideni çok yormayacak ama seni tok ve enerjik tutacak gıdalara yönelmelisin. 
  • Hem sahurda hem de iftarda çok yağlı, çok baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısın. Aksi takdirde hem yorgunluk hem de susuzluk seni gün boyunca zorlayabilir. 
  • İftarda hurma yemek bir adet ya da alışkanlık gibi görünse de aslında tüm gün boyunca aç kalan bedenindeki kan şekerini dengelemek için çok ideal bir yiyecek. O yüzden iftarda hurmayı ihmal etme şefim.
  • Sahurda ve iftarda gıda çeşitliliğine özen göstermeli, her gün aynı ya da benzer şeyleri yememelisin. Ramazan döneminde bu tarz beslenme önerilerine ekstra dikkat etmelisin. 
  • İftar vakti geldiğinde acıktığını biliyoruz. Ancak iftarda yediğin dozu abartmamalısın. Çorba, bol yoğurt ve salata gibi hem doyurucu hem de hafif ürünler her zaman sofranda bulunmalı.
  • Ramazan ayı boyunca şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmen, mideni daha az yoracaktır. 
  • Sahura kalkmadan oruç tutmayı asla düşünmemelisin. Çünkü o zaman aç kaldığın süre uzayacak ve kan şekerin her zamankinden fazla düşecektir. 
  • İftardan sonra ve sahurda çok fazla çay ya da kahve tüketmemeye de özen göstermelisin şefim. Çünkü bu içecekler vücudundaki suyu hızlıca atmana neden olur ve bu da seni susuz bırakır. 
ramazan

Bu noktalara dikkat ettikten sonra ramazan ayı boyunca enerjinden bir şey kaybetmeyecek ve tüm ekibinle mutfakta leziz lezzetler yaratmaya devam edeceksin şefim. Şimdiden hayırlı Ramazanlar!

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu