Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Sahura Kalkmayı İhmal Etmeyin

Ramazan ayını daha sağlıklı geçirebilmek ve bu süre içerisinde etkili çalışabilmek için doğru beslenmek çok önemlidir. İftar için genellikle daha yüksek kalorili yiyecekler bolca ve hızlı bir şekilde tüketilir. Bu noktada sahurun önemi daha da artar. Gece uykudan kalkmak kimi zaman zor olsa da sahur yemekleri asla ihmal edilmemelidir.

Sahur yerine gece yemek yiyip yatmak aç kalınan süreyi uzatır. Aç kalınan sürenin uzamasına neden olan bu durum kan şekerinde düzensizliği artırır ve halsizliğe sebep olur. Bu nedenle Ramazan ayının en önemli öğününün sahur olduğu unutulmamalı ve sahurda az baharatlı, tokluk hissini arttıracak yiyeceklere yönelinmelidir. Bir şef olarak kahvaltılık becerilerinizi sahurda konuşturabilirsiniz. Özellikle peynir, yoğurt, süt, yumurta gibi bol proteinli gıdalarla hazırlanan hafif yemekler sahur için doğru seçeneklerdir

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

İftar ve sahur olarak günde iki ana öğün yemeğe geçildiği Ramazan ayında uyku düzensizliği sıkça rastlanabilen bir durumdur. Gün içerisinde oruç tutan şeflerin mutfakta işlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için yeteri kadar uyumaları büyük önem taşır. Ramazan ayında sahura kadar uyumamak yapılan yanlışların başında gelir. Uykuya dalmayı engelleyeceği için özellikle iftar sonrası çay ve kahve tüketimine dikkat etmelisiniz. İftarda çok hızlı ve birden yemek yenmesi de bu dengesizliği besleyebilir.

Yoğun iş temposunda çalışan şefler için günlük 6-8 saat arası bir uyku gerekir. Çünkü az uyku mutfakta hatalı ve verimsiz çalışmayı getirir. Bu yüzden Ramazanda uyku süresini öne çekmek mantıklı bir çözüm olabilir. Yani eğer gece 12’de uyuyorsanız bunun yerine gece 10’da uyumaya çalışın. Böylece sahur için kalktığınızda daha fazla uyumuş olursunuz. Sahurun başı yerine ortalarında kalkarak da uyku süresini uzatırsınız.

Bol sıvı tüketmeye özen gösterin

Gün içerisinde daha rahat olabilmek için iftar saatinden sahura kadar olan sürede sıvı tüketimi çok önemlidir. Bu süre içerisinde günlük su ihtiyacı olan 2 litreyi tamamladığınızdan emin olun. Çay ve kahvenin su ile aynı etkiyi yaratmayacağını sakın unutmayın! Aksine sahurda fazla çay içmek ertesi gün daha fazla susamanıza sebep olabilir. Özellikle sahurda baharatlı gıdalardan kaçının ve öğünlerinizde çorba gibi sıvı gıdalara yer vererek çalışma sırasında susuzluk hissini en aza indirin.

Knorr Domates Çorbası 3KG

Zengin ürün çeşitleri ile yemekleri ziyafete dönüştüren lezzetçilerin vazgeçilmezi Knorr Domates Çorbası UFS güvencesiyle satın almak için hemen tıklayın!

Find out more
8 25
₺843,53 Product Price
Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu