Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

stresi azaltmak

1. Vücut Sağlığına Özen Göster 

Herkesin tatil yaptığı günlerde senin daha fazla çalışman gerekecek. Öncelikle bu çalışma sistemine alışmalısın. Uzun mesailerinde, saatler boyunca ayakta kalman gerekeceği için sağlığına her zamankinden daha çok dikkat etmen gerekir şefim. Bu nedenle iyi ve düzenli uyku, dengeli beslenme ve belirli aralıklarla egzersizi hayatından eksik etmemelisin. Vücuduna ve sağlığına ne kadar iyi bakarsan, zihnin de o kadar berrak kalacak ve ani krizlerin üstesinden sakinlikle gelme ihtimalin artacaktır. Böylece stres kontrolü daha kolay sağlanabilir.

stresi azaltmak

2. Not Alma Alışkanlığı Edin

Yoğun çalışma temposunda bazı şeyleri unutmak son derece doğal. Ancak sırf bu yüzden daha çok stres olabilirsin. Özellikle servis öncesinde; işler iyice karışmadan, aklındakileri bir not kağıdına yazıp her an görebileceğin bir yere asmak iyi bir kurtarıcı olabilir. Zihnini sadece hazırladığın reçeteye verebilir ve tabağını keyifle hazırlayabilirsin. Profesyonel mutfakta stres azaltma yöntemleri içinde belki de en önemli madde olabilir. Üstelik eski bir alışkanlık olan kağıt kalemle de yakınlaşmanı, dijitale minik bir ara vermeni sağlayacaktır.  

stresi azaltmak

3. Tezgahın Hep Toplu Olsun

Derli toplu çalışma ortamları profesyonellerin işine daha rahat odaklanmasını sağlar. Bunu şefler ve tüm mutfak personeli için de söylemek mümkün. Mutfak düzenini sağlamanın yolları düşündüğün kadar da zor değil! Zamanlamasını kendin ayarlayacak olsan da; geceden ya da mesai saatinden bir parça daha erken mutfağa giderek tezgahını yeni güne hazırlayabilirsin. Motivasyonunu da artıracak bu yöntem sayesinde daha pratik bir deneyim yaşayacağından emin olabilirsin. 

stresi azaltmak

4. Hobilerine Zaman Ayır

Sevdiğin bir yazarın yeni kitabını okumak, tiyatroya ve sinemaya gitmek, dostlarınla sohbet edebileceğin ortamlar yaratmak, sergi gezmek ya da her ne hoşuna gidiyorsa ona vakit ayırman iyi olur. Yalnızca profesyonel alanına odaklandığında bir süre sonra dikkat kaybı yaşayabilirsin ve bu da yine beraberinde stresi getirecektir. Rutin aralıklarla mola vermek ve bambaşka konulara yelken açmak zihnini açabilir. 

stresi azaltmak

5. Sınırlarını Belirle 

Evet, mutfak aslında kolektif bir çalışma alanı ancak yine de doğru bir iş stratejisinde herkesin sorumluluğu, görevleri ayrı olmalıdır. Zamanın var diye ya da zamanı iyi kullanabildiğin için haddinden fazla sorumluluk üstlenmek seni daha iyi bir şef yapmaz. Mesai saatleri içinde de ufak molalar vermen gerektiğini unutmamalısın. İhtiyacın olduğu her an zihinsel ve fiziksel olarak kendini rahatlatmalısın. Profesyonel mutfaklarda stres konusunu çözmenin yollarından biri de budur. 

Hayatın her alanında olduğu gibi iş yaşamında da stres bazen kaçınılmaz olur. Önemli olan bu durumla nasıl başa çıkacağını bilmektir. Eğer tüm süreçleri farkındalıkla yaşar, hata yaptığında kendini acımasızca eleştirmez ve iyi iş ilişkileri kurabilirsen stres senin kariyerinde olumsuz bir duvar olmaktan çıkacaktır. Listedekileri uygulamayı denersen işin daha da kolaylaşabilir şefim!

   

 

 

 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu