Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Patates Neden Filizlenir?

Patates Neden Filizlenir?

Patates hızlı büyüyen ve üreyen bir sebze. Bu yüzden üremek ve büyümek için her zaman toprağa ihtiyaç duymaz. Eğer patatesin bulunduğu ortamda yeterli nem ve sıcaklık varsa, ayrıca güneş ışığı da alıyorsa hızlıca filizlenmeye başlar. Patates filizlenmeye başladığında da besin değerini kaybetmeye başlar ve içindeki faydalı bileşenler de gitgide azalır. Üstelik güneş ışığı alan patatesler klorofil üretmeye başladığı için insan vücudunda toksik etki oluşturabilir. Patateslerin filizlenmesini önlemek için neler yapabilirsin bir bakalım:

  • Patateslerin filizlenmemesi için onları serin bir ortamda muhafaza etmelisin. Ortalama 20 derece altındaki sıcaklıklar, patateslerin sağlıklı saklanması için uygun bir ortamdır. Kısacası serin ortamlarda uzun süre saklanabilir.
  • Karanlık bir yerde saklamalısın. Güneş ışığı patatesin filizlenmesine sebep olacağından patateslerini mümkün olan en karanlık yerde saklaman idealdir. 
  • Patatesleri yıkamadan saklamalısın. Patateslerini kullanacağın zaman yıkarsan filizlenme ihtimallerini de azaltmış olursun. 
  • Başka sebze ya da meyvelerle aynı ortamda ya da birbirine değecek şekilde saklamamalısın. Yoksa filizlenmesi hızlanır.

Bu maddelere dikkat ederek patateslerinin filizlenmelerini geciktirebilir ya da önleyebilirsin şefim.

Patates Nerede Saklanır?

Patates Nerede Saklanır?

Patateslerini her zaman karanlık bir yerde, 20 derecenin altında, güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde saklamalısın. Patatesler başka sebze ya da meyvelere temas etmemeli, mümkünse çuval, sepet ya da da kutu içinde saklanmalıdır. Hatta patateslerini sakladığın yerde birbirlerine olan teması da azaltmak için kâğıt kırpıntısı gibi nemi azaltan malzemeler kullanabilirsin. Patateslerini haftada en az bir kere kontrol edip aralarında bozulmaya başlayanlar ya da tomurcuklananlar varsa ayırmalısın. Çatlamış ya da berelenmiş patatesleri sağlam patateslerle aynı yere koymamalısın.

Bunlara dikkat edersen patateslerin her zaman istediğin formda ve tazelikte kalır. Böylece kullanmak istediğinde tatsız sürprizlerle karşılaşmazsın şefim. Özellikle toplu hazırlayacağın yemekler ve çok sayıda misafire vereceğin ziyafetler için fazlaca malzemeye ihtiyacın olduğunda malzemelerin olması gerektiği gibi saklanması ve tazeliklerini korumaları oldukça önemli. Bu maddelere dikkat edersen patateslerini uzun süre saklayabilir, onlarla harika tariflere imza atabilirsin.

En lezzetli patatesli tariflerini sabırsızlıkla bekliyoruz şefim. Şimdiden ellerine sağlık!

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu