Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Havyar Nasıl Yenir?

havyar

Beluga, Asietra ve Sevruga isimleriyle bilinen balıkların havyarları son derece niteliklidir. En çok bilinen türü olan siyah havyar besin değeri bakımından epey zengindir. Marketlerde ya da restoran menülerinde daha sık rastlayabileceğiniz, somondan elde edilen kırmızı havyar da besin değeri yüksek ve besleyici bir gıda olarak öne çıkar. Farklı kültürlerde kahvaltılarda tüketildiği gözlemlense de dünya mutfağında çoğunlukla başlangıç olarak ya da salata şeklinde sunulur. Ekmek üzerinde ordövr formunda servis etmek en ideal seçim olacaktır. Servis etmeden evvel buzdolabında bekletmen gerektiğini ve mümkünse içi buzlu bir kasede sunmayı unutmamalısın. Havyarın yanına ne yakışır diye merak ediyorsan; kızarmış tost ekmeği, soğan ve limonu eksik etmemeni öneririz. 

Havyarın Faydaları Nelerdir?

havyar

Kökeni Fransa'ya dayanan havyarın faydalarına değişmeden önce bu çok değerli ürünü elde edebilmek için neler yapıldığına göz atalım. Öncelikle havyar hangi balıktan çıkar sorununa yanıt bulmak gerekir. Genellikle Hazar Denizi’nde yaşayan dişi mersin balıklarından havyar yumurtası çıkartmak için balıklar yakalanır ve karınları kesilerek yumurtalara ulaşılır. Ardından karınları dikilen bu balıklar tekrar denize bırakılır. Bu yöntemle havyar elde edildiğinde, aynı balık ertesi sene yeniden yumurta verir. Böylesine zahmetli sahip olunabilen havyarın sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu bilinir. Havyar besin değeri de yüksek bir gıdadır. En çok öne çıkan faydaları ise şunlardır:

  • Zihin açtığı düşünüldüğünden önemli sınavlar öncesi öğrencilere önerilir. Beyin geliştirici etkileri vardır.
  • B12 vitamini bakımından zengindir.
  • Havyar cilde faydaları açısından da tercih edilir. 
  • Kas ve kemik gelişimini desteklediği için özellikle sporcular sıklıkla tercih eder. 
  • Kronik yorgunluk durumlarında enerji verici olarak yenebilir. 
  • Afrodizyak etkisi olan besinler arasında başı çeker. 

5 Püf Noktası ile Havyar Rehberi

havyar

Dünyanın en pahalı restoranlarında yaratıcı sunumlarla kendine yer bulan havyarı kullanacak şeflerin bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Eğer sen de misafirlerini bu çok özel ürünle buluşturmak istiyorsan, hazırladığımız havyar rehberini atlamasan iyi edersin. 

1. Havyar Sunum İncelikleri 

Havyarın metal kaşık, çatal ya da benzeri bir şeyle temas etmemesi gerekir. Bu yolla tadı değişebileceğinden piyasada havyar kaşığı diye satılan ürünlerden edinmelisin. 

2. Havyar Saklama Koşulları 

Raf ömrü uzun bir ürün olmadığından kutusunu açtıktan en fazla 3 gün sonra tüketildiğinden emin olmalısın. Buzdolabında saklaman gerektiğini zaten artık biliyorsun! 

3. En Değerli Havyar 

Misafirlerinden gelebilecek olası sorulara karşı hazırlıklı olmalısın. Mesela en değerli havyar yemeği hangisi gibi… Bunu ölçmenin tek yolu havyarın çapına bakmaktır. Tanesi 2,5-3 mm olan Beluga listenin en başında yer alır. 

4. Havyar Yemek İçin İdeal Zaman

Pek çok yerde iyi havyar yiyebilirsin elbette ama Rusya bu işin bir numarasıdır. En leziz havyarı yemek için Rusya’ya bir kış seyahati planlayabilir, gastronomi kültürüne yatırım yapabilirsin.

5. Taze Havyar Kızartması Tarifi 

Havyarın bu formülünü de denemek isteyebilirsin. Bunun için öncelikle tereyağını, ezdiğin sarımsak dişleri ve bir miktar karabiber tanesiyle tavaya al. Yağ kızınca una buladığın hayvarları tereyağında kızart. Pratik havyar tarifini dilediğin şekilde özgünleştirmen de mümkün.   

Havyarla ilgili detayları öğrendiysen menülerinde en iyi şekilde kullanacağına eminiz. Şimdiden misafirlerine afiyet olsun!

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu