Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Özenli bir kullanım gerektiren döküm tavaların bakımında olumsuz bir durumla karşılaşmamak için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır: 

döküm tava
  • Eğer kaplaması olmayan bir döküm tava kullanıyorsan, deterjan ile temasından kaçınmalısın. Gözenekli bir yapıya sahip olduğu için deterjan kalıntılarını içerisine hapsedebilir ve bu da bir sonraki pişirme esnasında gıdaya ve dolayısıyla da insan sağlığına zarar verebilir. Gıda güvenliği konusuna özen göstermelisin. 
  • Döküm tava ile pişirme işlemi sona erdikten hemen sonra yani tava sıcakken temizlemek için harekete geçmelisin. Yağlar üzerinde donduğunda işin zorlaşabilir. 
  • Tavaya yapışan yemek kalıntılarını kaynar su yardımı ile temizledikten sonra çok sert olmayan bir mutfak süngeri ile tavayı temizleyebilirsin. Sadece su ile temizlemek yeterli olacaktır ancak eğer istersen bu işlem için beyaz sabun da tercih edebilirsin. 
  • Tavayı asla kazımamalı ya da sert, tel gibi malzemelerle temas ettirmemelisin. Tavada bir katman yağ kalması sorun değildir hatta aksine bu durum tavanının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 
  • Son olarak temiz ve kuru bir bezle tavayı kurulayarak, bir sonraki kullanım için ortadan kaldırabilirsin. Sakladığın alanda da, tavanın üst yüzeyini sivri bir malzemenin çizmediğinden emin olmalısın.
  • Lava döküm tava nasıl temizlenir diye merak ediyorsan, yukarıdaki maddelerin tümünün bu tip tava için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürün, kaplama olduğundan dilersen deterjan da kullanabilirsin. 
döküm tava

Paslanmış ve Yanmış Döküm Tavalar 

Gelelim işin biraz daha zor kısmına şefim! Dileyim ki bir kaza oldu ve döküm tava yandı. Merak etme, çaresi var. Yanmış döküm tava nasıl temizlenir sorusunu hemen cevaplayalım. İlk olarak bir miktar karbonatı yanık olan döküm tavanın yüzeyine dökmelisin. Ardında sıcak su ilave etmeli ve temiz bir mutfak fırçası yardımı ile çok bastırmadan, nazikçe temizlemeye başlamalısın. Kirlenmiş suyu döktüğünde tüm yanık parçaların da yüzeyden kayıp gittiğini göreceksin. Bundan sonra yine su ve sabun ile tavayı temizlemeye devam edebilirsin. Son olarak tabii ki kurulama aşaması ve işte bu kadar basit!

Peki ya paslanmış bir döküm tava ile karşılaşırsan? Paslanmış döküm tava nasıl temizlenir biliyor musun şefim? Burada da devreye kurtarıcı olarak tuz girer. Bir miktar tuz ve ılık su ile tavanızı çok fazla bastırmadan ovarsan, paslanmış bölümlerin birkaç dakika içinde üzerindeki pası attığını gözlemleyebilirsin. Ancak böyle bir durumda tavayı paslarından arındırdıktan sonra mutlaka yağlama yapmalısın. Kaplama özelliğini yitireceği için seasoning işlemi uygulanması gereken döküm tavalara bu tekniği uygulamak da son derece basittir. Zeytinyağı ile tavanı ince bir katman halinde yağladıktan sonra ters çevirip fırına koymak kafidir. Bunu birkaç kez tekrarladığında artık önceden paslanmış tavayı yeniden kullanıma kazandırmış olursun. 

Alet edevat ya da gıda temizliği ile ilgili başka profesyonel öneri arayışların varsa, ilgili içeriklere göz atmanı tavsiye ederiz. Mesela mantar nasıl temizlenir konusunu burada, balık temizlemenin püf noktalarını ise burada bulabilirsin. 

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu