Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Mevsiminde Beslenmenin Faydaları

Mevsime uygun beslenmenin başlıca faydalarından biri, yıl boyunca değişen çeşitli gıdalarla zenginleştirilmiş bir beslenme tarzına teşvik etmesidir. Bu önemlidir; çünkü vücudumuz, yılın farklı zamanlarında farklı besinlere ihtiyaç duyar. Örneğin; kışın bağışıklık sistemimizi desteklemek ve bizi sıcak tutmak için vücudumuzun, kök sebzeler ve doyurucu tahıllar gibi daha fazla ısıtan gıdalara ihtiyacı vardır. Yaz aylarında, fazla su kaybetmememiz için sulu meyvelere ve sebzelere ihtiyacımız vardır. 

Mevsimine göre yemenin bir diğer artısı da genellikle daha ucuz ve daha çevre dostu olmasıdır. Mevsiminde üretilen gıdalar, genellikle yerelde yetiştirildikleri için dağıtımlarında daha az enerji ve kaynak gerektirirler. Bu, mevsimsel gıdaların diğer bölgelerden sevk edilen gıdalara kıyasla daha fazla lezzete, tazeliğe ve daha küçük karbon ayak izine sahip olduğu anlamına gelir.

Mevsimsel Beslenmenin Bitki Temelli Diyet Üzerindeki Etkisi

Mevsimselliği dikkate almazsanız, bitki bazlı bir menü hazırlamak zor olabilir. Meyve ve sebzeler gibi birçok bitki bazlı gıda oldukça mevsimseldir ve yalnızca yılın belirli zamanlarında bulunur. Menülerinizi çeşitlendirmek istiyorsanız mevsimsel ürünleri yakından takip etmeniz gerekir.

Örneğin, kışın tatlı patates, pancar ve havuç gibi kök sebzelerin yanı sıra kinoa ve kahverengi pirinç gibi doyurucu tahıllar tercih edebilirsiniz. İlkbaharda, enginar ve bakla gibi lezzetli sebzelerin yanı sıra arap saçı ve semizotu gibi taze otlara odaklanabilirsiniz. Yaz aylarında karpuz ve şeftali gibi sulu meyvelere; salatalık ve kabak gibi serinletici sebzelere reçetelerinizde yer verebilirsiniz. Sonbaharda, tarçın ve hindistan cevizi gibi baharatların yanı sıra elma ve armut gibi mevsim meyvelerine odaklanabilirsiniz.

Yerel Üreticilere Tam Destek

Mevsimsel beslenmek, yerel üreticileri desteklemek ve sürdürülebilir tarımı teşvik etmek anlamına gelir. Yerel olarak ve mevsiminde yetiştirilen gıdaları satın alarak, daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmaya yardımcı olabilir ve genellikle göz ardı edilen küçük ölçekli çiftçileri destekleyebilirsiniz. Ayrıca, yerel üreticileri destekleyerek tarımsal geleneklerin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına yardımcı olursunuz. Pek çok küçük ölçekli üretici, marketlerde yaygın olarak bulunmayan tarım ürünlerinin atalık tohumlarını koruyor ve üretimini sürdürüyor. Yerel üreticileri destekleyerek bu eşsiz çeşitlerin korunmasını sağlayabilirsiniz.

Mevsimsel ve yerel beslenmek, bitki bazlı beslenmeyi de destekleyerek sürdürülebilir tarımı teşvik eder. Mevsimlere dikkat ederek ve beslenmenizi gıdaların değişen mevcudiyetine göre uyarlayarak, sağlığı ve dünyayı koruyan besleyici, çok yönlü bir bitki bazlı beslenme alternatifi oluşturabilirsiniz. 

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu