Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

ruşeym

Ruşeym Kullanabileceğin Reçeteler

Buğdayın hayat kaynağı olduğunu söylediğimiz ruşeymi, önceden bildiğin pek çok reçete ile yeniden yorumlayabilirsin. Ruşeymli ekmek, ruşeymli mücver, ruşeymli kek, pizza, çeşitli mezeler, muhallebi ya da kurabiye bu fikirlerden yalnızca bazılarıdır. Sabah kahvaltı menülerini de ruşeymli omlet ile şenlendirebilirsin örneğin. Taze soğan, sarımsak, biber, maydanoz, domates ve beyaz peynirle çırptığın yumurtaların içine biraz ruşeym ilave ettiğinde muhteşem bir lezzet elde edebilirsin.  

ruşeym

Ruşeymi ana yemeklerde de deneyebilirsin. Mesela pratik bir ruşeymli köfte hazırlamaya ne dersin? Tavada tıpkı normal köfte pişirir gibi pişirebilirsin. İşte sana alternatif bir menü! 

İstersen krep hamuruna ruşeym ilave edebilirsin. Eğer klasik tariflere ufak bir mola vermek ya da sunduğun tabakların besin değerini yükseltmek istiyorsan bu şahane bir fikir olacaktır. Ruşeymli krebi hazırlarken karışımı iyice çırpmaya dikkat et. İçinde topak kalırsa bu misafirlerinin damak zevkini bozabilir. 

ruşeym

Ruşeymin Faydaları 

  • Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır. 
  • İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bedene zindelik ve canlılık verir. Bu sayede gün içinde düşen enerjini hızlıca geri toplarsın.  
  • Tok tutma özelliği bulunduğundan zayıflama diyetlerinde belirli miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğurt, süt ya da kefir ile uyumu çok iyidir, bu nedenle genellikle birlikte tüketilir. 
  • Kan şekerini dengelediği bilinir. Bu da tatlı ihtiyacınızı minimuma indirir. 
  • Kalp ve damar hastalıklarınına yakalanma oranını yüksek ölçüde azaltır. 
  • Büyüme ve kemik gelişimi için son derece etkili olduğu söylenen ruşeym yağı gelişme çağındaki çocuklara verilebilir. Elbette kullanım öncesi takip eden doktorun görüşü alınmalıdır. 

Pek çok faydasından ve yemeklere kattığı lezzetten bahsettik ama içeriğinde gluten olduğundan bu konuda herhangi bir alerji sorunu olanlar veya çölyak hastalarının ruşeym yememesi gerekir. Ancak bunun dışında dengeli ve dikkatli tüketilmesi durumunda başka ruşeym etkilerinden de bahsedemeyiz. Gluten içermeyen tahıllar ile ilgili içeriğimiz için tıkla şefim! 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu