Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Teri kelimesi parlatmak anlamına gelirken, yeri kelimesi de ızgara yapmak ya da kavurmak anlamına gelir. Yani şefim, yemeğin üzerine önce teriyaki sosu eklenir, daha sonra ızgara ya da kavurma işlemi yapılır. Peki nedir bu meşhur teriyaki sosu? Hadi birlikte bakalım.

Teriyaki Sos Nedir? 

Teriyaki sos, yemeklere lezzetin yanı sıra parlaklık da veren, temelde susam yağı ile soya sosunun karıştırılması ile elde edilen bir ürün. İçerisinde biraz şeker, biraz sarımsak, zencefil, bal ve hatta biraz nişasta da barındıran enfes bir lezzet. Japon mutfağında çoğunlukla deniz ürünleriyle tercih edilen teriyaki sos, batıya yayıldıktan sonra kendisine en çok beyaz ve kırmızı etle bir uyum bulmuş. Teriyaki sosunun ilk çıktığı zamanlarda sadece somon ya da ördek pişirmek için kullanıldığını bilmende fayda var şefim. 

Teriyaki Sos Nerede Kullanılır?

teriyaki

Teriyaki sos tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin mutfağında da kendine güzel bir yer edinmiş. Teriyaki bir pişirme tekniği olmasına rağmen artık çok lezzetli bir sos ismi olarak da biliniyor. Ayrıca teriyaki sosun kullanım alanları çok geniş. Az önce de değindiğimiz gibi bu sos, tavuktan kırmızı ete oldukça geniş bir yelpazeye hizmet ediyor.

Teriyaki soslu tavuk ya da teriyaki soslu et, pek çok şefin favorisi olduğu için bugün birçok restoranın menülerinde kendisine yer buluyor. Japon mutfağından çıkarak tüm dünya mutfaklarına ulaşan bu sos, kullanımının cazip olması ile de öne çıkıyor. Tavuk ya da et yemeklerini çok daha parlak bir hale getirerek iştah artırıcı bir şekle sokuyor. Pişirmeden önce soslanması kullanıldığı malzemeye ekstra bir katman eklemiş oluyor. Sadece sebze sotelerken ya da ızgarada sebze pişirirken bile teriyaki sosu kullanabilirsin.

Lezzet Avcıları İçin: Knorr Teriyaki Sos

Teriyaki sos seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içerisinde kullanılan malzemeler. Kullanılan malzemeler sonrası ortaya çıkan teriyaki sosun, soya sosundan biraz daha tatlı olması gerekiyor. Dilersen tam kıvamında bir teriyaki sos için Knorr Teriyaki Sosu tercih edebilirsin. Knorr Teriyaki Sos içeriği; soya sosu, toz zencefil, elma sirkesi, sarımsak ve pirinç sirkesi ile öne çıkıyor. Ayrıca benmariye dayanıklı oluşu, yanma-yapışma yapmaması ve sıcak uygulamalarda pişirmeye uygun olması Knorr Teriyaki Sosu’nu daha da cazip bir hale getiriyor. Profesyonel mutfakların 180 yıllık Knorr tecrübesine olan güveni ve Knorr’un farkını bir kez daha ortaya koyan kullanımı kolay (user friendly) şişe tasarımı, Knorr Teriyaki Sosu vazgeçilmez kılıyor. En lezzetli tavuklar, en yumuşacık etler, nefis noodlelar ve daha nice tarif için Knorr Teriyaki Sosu’nu mutfağının baş köşesine koyabilirsin!

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu