Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Göçebe kültürün etkilerini derinden hissettiren Kore mutfağında Çin ve Japon kültüründen esintilere de rastlamak mümkün. Coğrafyası gereği deniz ürünlerinin bol kullanıldığı mutfakta en çok dikkat çeken ise yemeklerin sunumu. Vizyon sahibi bir şef olmak için kendine has ve tüm dünyada kabul gören Kore yemekleri hakkında da bilgi sahibi olmaya ne dersin?

Kore Yemek Kültürü Hakkında Temel Bilgiler

Geleneksel lezzetleri ile ünlü olan Kore mutfağında çay çok özel bir yere sahip. Tatlı, acı, ekşi, tuzlu gibi birçok tadı olan çay çeşitlerinin başında dünyaca ünlü ginseng çayı geliyor. Bal, ginseng tozu, hurma ve çam fıstığı ile hazırlanan çayın hem enerji verdiği hem de şifalı özelliklere sahip olduğuna inanılıyor.

Kore mutfağında susam ve susam yağı, sarımsak, zencefil, kızarmış biber ve soya sosu yaygın olarak kullanılıyor. Pişirme yöntemleri çeşitlilik gösterse de genellikle kavurma ya da kızartma yöntemi uygulanıyor.

Kore’de kahvaltı kültürü yok, ana öğünlerde tüketilen tüm yemekler kahvaltıda da yeniyor. Kahvaltı sofralarında genellikle çorba, tavuk gibi yemekler tüketilirken ekmek yerine de pilav kullanılıyor.

Kore yemeklerinin tamamı aynı anda sofraya koyuluyor.

Pirinç, bildiğimiz tane tane pilav şeklinde değil, pirinç lapası şeklinde sofrada yerini alıyor.

Koreliler genellikle üç öğün yemek tüketiyor. Kırsalda yaşayan halk, kahvaltıda kızartma, çorba ve pirinç tüketirken şehir merkezinde yaşayanlar süt ve ekmek tüketiyor. Öğle yemeklerinde ise pirinç kızartması ya da pirinç makarnası gibi hafif yemekler tercih ediliyor.

Akşam yemeklerinde çorba, balık ya da et kızartması ile pirinç lapası tüketiliyor. Hemen hemen tüm yemeklerin yanında kimchi denilen turşu yer alıyor.

Kore tatlılarında kullanılan malzemeye çok şaşıracaksın: Pirinç. Pirinç kullanılarak yapılan tatlılar genellikle akşam yemeklerinden sonra tüketiliyor. Ayrıca sarı ve siyah susam kullanılarak yapılan kurabiyeler de Kore’ye özgü lezzetler arasında yer alıyor.

Ufkunuzu Açacak Dünyaca Ünlü Kore Sokak Yemekleri

Kore yemek alışkanlıkları Türk yemek kültüründen oldukça farklı. Sokak yemekleri açısından da oldukça renkli çeşitlere ev sahipliği yapan Kore’de ponjangmacha adı verilen seyyar satıcı arabalarında sokak yemekleri satılıyor. Özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan seyyar arabalar, hijyen konusunda pek başarılı olmasa da fiyat ve lezzet açısından dikkat çekici. Peki, Kore sokaklarında satılan yiyecekler neler? Hazırsan başlıyoruz.

Dakkochi: Korelilerin en sevdiği yiyecek kızartılan ya da ızgara yapılan tavuk. Aynı bizim tavuk şişe benzeyen Dakkochi favori sokak yemeği. Helezon şeklinde şişe dizilen ve tornado potatoes adı verilen kızarmış patates de sokak atıştırmalıklarının favorisi.

Chimaek: Koreliler tavuk kızartması anlamına gelen chicken ile bira anlamına gelen maekju’yu bir araya getirerek chimaek adını verdikleri bir yemek icat etmiş. Soğan halkaları ve patates ile birlikte servis edilen chimaek favori Kore atıştırmalıkları arasında yer alıyor.

Tteokbokki: En ünlü Kore Sokak yemeği olan tteokbokki, balık keki olarak tarif edilebiliyor. Balık ve patates karıştırılarak hazırlanan yiyecek, tıpkı bizim çiğ köftemiz kadar ünlü.    

Geleneksel Kore Yemek Tarifleri

Kimchi, Soft Tofu Stew, Samgyeopsal, Jjajangmyeon, Noodles,  Samgyetang  gibi tatlar, Kore yemekleri isimleri arasında yer alıyor. Bu yemeklerin nasıl yapıldıklarını bilmek ister misin şefim? Hadi o zaman başlayalım.

Kimchi: Beyaz lahana yaprakları kullanılarak hazırlanan kimchi, hemen hemen her yemeğin yanında kullanılan geleneksel bir turşu çeşidi. Lahana yapraklarını cam ya da seramik bir kaba üst üste yerleştir. Yaprakların arasına kıyılmış sebze, sarımsak, tuzlu karides, kırmızı acı biber ve baharat koymayı unutma. Üzerini naylon bir örtüyle örtüp kapağını sımsıkı kapat. Hem ekşi hem de acı bir tada sahip olan kimchi hazır.

Soft Tofu Stew: Tofunun ne olduğunu bilmeyen aşçı yoktur diyoruz ama yine de ufak bir dip not geçiyoruz. Tofu, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve soya sütünden hazırlanan bir çeşit peynir.  Soft tofu, istiridye, yumurta, çeşitli baharatlar ve et kullanarak hazırlayabileceğin bu ilginç Kore güveci, geleneksel Kore lezzetinin klasik bir örneği. Isıyı koruyan özel toprak kaplarda servis edilir. Güvecin en ilginç kısmı ise servis edildikten sonra yumurtanın yemeğe eklenmesi. Sana güveniyoruz, hünerlerini Kore güvecinde de gösterebilirsin.

Samgyeopsal: Geleneksel Kore barbeküsü, yemek masasının tam ortasında yer alıyor. Izgarada pişirilen ve Korelilerin favori yemeği olan Samgyeopsal, domuzun karın bölgesinden elde edilen et ile hazırlanıyor. Salamura ya da baharat gibi hiçbir işleme tabi tutulmayan et, özel et makası yardımıyla parçalara ayrılıyor ve direkt ızgaraya atılıyor. Pişmiş pirinç ve sarımsak ile servis edilen domuz eti, marul ya da Kore’ye özgü bitkilere sarılarak tüketiliyor. Ayrıca Samgyeopsal’a kimchi ve ssamjang( biber salçası ve soya fasulyesi karışımı) da eşlik ediyor.

Jjajangmyeon: Orijinali Çin olan erişteye yepyeni bir boyut kazandıran Koreliler, daha kalın ve daha lezzetli bir erişte yarattı. Kore öğünlerinin olmazsa olmazı olan jjajangmyeon, Korelilerin haftada en az bir kez yedikleri ve en sevdikleri erişte çeşidi. Yemeği çeşitli Kore baharatları, soya sosu, et, tavuk ve balıkla süsleyebilirsin.

Noodle: Bildiğin erişte. Tencereye su ve tuz ekliyorsun. Su kaynadıktan sonra noodle da ekleyip yumuşayıncaya kadar pişiriyorsun. Suyunu süzüp ister balıklı, ister yumurtalı ister salçalı sos hazırlayarak sunuma hazır hele getiriyorsun.

Samgyetang: Sıcağı sıcakla yenmek isteyen Korelilerin hayata karşı duruşlarını gözler önüne seren samgyetang,  en sıcak günlerde bile Koreliler tarafından sıcak bir şekilde servis edilen kaynar bir çorba. Bütün bir tavuğun içine pirinç, ginseng, sarımsak, hünnap doldur. Tavuğu haşladıktan sonra sıcak bir şekilde servis et. Ginsengin imzasını taşıyan bu geleneksel Kore çorbasının garip bir şekilde çekici ve aromatik tadına inanamayacaksın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu