Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Sriracha Nerede Kullanılır?

sriracha

Sriracha genellikle yemeği pişirirken değil, yemek servis edilmeden önce kullanılan bir sos. Kullanım alanlarına bakmak gerekirse;

  • Uzakdoğu mutfağına özgü tofu yemeklerini, taze balık veya deniz ürünlerini ve ızgara etleri bu sos ile servis edebilirsin.
  • Çorbaların sunumunda hem süsleme hem de tatlandırma amaçlı son dokunuş olarak sriracha acı sosu kullanabilirsin.
  • Sriracha sosu, omlet ya da diğer yumurta tariflerinde, mayonez ya da aioli ile karıştırılarak sandviçlerde kullanılabilir. 
  • Bloody Mary gibi kokteyllerde de sriracha sosu sıkça kullanılan malzemeler arasında.
  • Pirinçli ve fasulyeli Uzakdoğu yemeklerinde, dip soslarda da sriracha sosu kullanabilirsin.
  • Sriracha sosu, patates kızartmasıyla servis edebilirsin. 
  • Şarküteri ürünlerine ve barbekü yapılmış etlere de sriracha sosu ile lezzet kazandırabilirsin.
sriracha

Sriracha sosu hazır olarak alabileceğin gibi ekibinle birlikte kendin de yapabilirsin. Ancak hazır olarak satılan sriracha sosunun bir de satış hikayesi var. İlk olarak göçmenlerin bulduğu bu sos 1930’ların sonlarına doğru farklı üreticiler tarafından üretilmeye başlanıyor. 3 farklı üretici orijinal sosun kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. Ancak sriracha sos asıl ününü İngiltere’de raflarda meşhur Worcestershire sosunun yerini almaya başlayınca kazanıyor. Sonrasında ise sriracha sosun bir Amerikalı yemek dergisinde yemek içeriği olarak ilan edilmesiyle bu sosun popülaritesi oldukça artıyor. Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da en çok tüketilen soslar arasında yerini alan bu acı sos, son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılıyor.

sriracha

Sriracha sosun yapılış aşamasındaki en büyük farklılık ise içeriğinde kullanılan biberlerin fermente edildikten sonra sos haline getiriliyor olması. Bir ya da iki hafta kadar fermente edilen bu biberler, sosa asıl lezzetini veriyor. Bu da sriracha sosu benzerlerinden farklı kılıyor. Acı dengesi ise içindeki sirke ve şekerle sağlanan sriracha sos, sarımsakla da bi araya gelince ortaya oldukça nefis, damağı yakan ama tekrar tekrar tatma isteği yaratan bir sos haline geliyor.

Sen de etkileyici hikayeye sahip ve popüler bu sosu reçetelerinde kullanabilir, yepyeni tariflerle birleştirip ortaya bambaşka lezzetler çıkarabilirsin şefim. Dünyaca ünlü soslar içeriğimize de göz atarak diğer soslar hakkında da bilgi sahibi olabilirsin. Yaratacağın yeni tariflerde başarılar diliyoruz, şimdiden ellerine sağlık.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu