Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Biberiye Nerelerde Kullanılır?

biberiye

Genellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilen biberiye bitkisi, aromatik özelliğiyle mutfakların vazgeçilmezidir. Biberiye baharat olarak yemeklerde ve bitki çaylarında çokça kullanılır. Özellikle et ve balık yemeklerine çok ama çok yakışır. Tavuk yemeklerinde de enfes bir aroma verir. Domates sosları ve çorbalarda da biberiye kullanarak nefis sonuçlar almak mümkündür. Kaliteli bir zeytinyağı ile taze biberiye yaprakları buluştuğunda harika bir başlangıç olur. Bazı tatlı ve dondurmalarda da taze biberiye kullanılabilir.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

biberiye

Yemeklerde baharat ve çeşni kullanımı çok eski yıllardan beri süregelir. Ayrıca biberiyeden doğal reçetelerde şifa amaçlı yararlanmak da çok köklü bir gelenektir. İşte, biberiyeye atfedilen başlıca faydalar: 

 • Taze biberiye yaprakları C vitamini bakımından zengindir.
 • Biberiye kan dolaşımını destekleyen, sindirimi düzenlemeye yardımcı olan ve bağışıklığı arttıran yararlı maddeler içerir.
 • Biberiyenin idrar söktürücü etkisi vardır.
 • Biberiye saç uzaması ile ilişkilendirilir. O yüzden şampuanlarda da sıklıkla biberiye özü kullanılır.
 • Biberiye aynı zamanda hazımsızlık tedavisinde de destekleyicidir.

Biberiyeyi Yemeklerde Kullanmak İçin 6 Püf Noktası

biberiye

Biberiye bitkisini ister taze olarak istersen de kuru biberiye olarak kullanabilirsin. Kendine özgü aromasıyla tüm reçetelerine enfes bir koku ve lezzet katacaktır. Şimdi biberiye hangi yemeklerde kullanılır ve biberiye yemeklerde nasıl kullanılır, onlara bakalım.

 • Taze biberiye ile hazırlayabileceğin bir et yemeği damaklarda adeta bir şölen etkisi yaratır. Eti sotelerken biberiyeyi sonlara doğru kullanmalı ve tamamen parçalanmamasına özen göstermelisin. Taze biberiyeyi et marinasyonu için de kullanabilirsin.
 • Tavuğa da çok yakışan biberiye ile hazırlayabileceğin fırın tavuk benzersiz bir lezzete sahip olur. Kurutulup toz haline getirilmiş biberiyeyi tercih edebileceğin gibi taze biberiye de kullanabilirsin. Taze biberiyeyi fırına ilk aşamada değil yemeğin pişmesine doğru ekleyerek kullanmalısın, aksi takdirde biberiyeler yanabilir ve acı bir tat bırakabilir.
 • Patatese de çok yakışan biberiye ile hazırlayacağın bir patates püresi, menündeki tüm ana yemeklere eşlik edebilecek kadar nefis olur. Toz biberiye kullanmak patates püresi için daha uygun olacaktır.
 • Taze biberiyeleri aromasıyla saklamak istersen kaliteli bir zeytinyağının içine bolca taze biberiye koyabilir ve bu aromatik yağı özellikle pizza gibi yemeklerle servis edebilirsin.
 • Omlet tariflerini de biberiye ile tatlandırabilirsin. Özellikle taze biberiye, omletinin lezzetine lezzet katar.
 • Biberiye ile harika makarna sosları hazırlayabilir ve basit bir makarnayı eşsiz bir şölene çevirebilirsin. Özellikle fesleğen, domates ve biberiyenin uyumu damaklarda iz bırakır.

Tüm özellikleri ve kullanım önerileri ile ele aldığımız biberiyeyi sen de en özel reçetelerinde kullanarak farklı tariflere imzanı atabilirsin şefim.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu