Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

04:16

1. Mutfak Ekipmanı Kullanımı

Mutfağınızda pişirme sürecinde kullanacağınız farklı ekipman türlerini göreceğiz.

03:52

2. Mekanik Ekipman

Mutfakta ne tür ekipmanlar kullanılacağına karar vermek, yemeklerin tutarlılığını ve üretim hızlarını etkileyebilir. Yemek pişirirken bu ekipmanlardan bazılarının size nasıl yardımcı olacağını öğrenin.

04:46

3. Malzeme Kalitesi ve Miktarı

Doğru malzeme seçimi ve kullanımını bilmeniz, sadece maddi tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yemeklerinizin misafirlerinizin gözünde daha çekici hale gelmesine de yardımcı olur. Malzeme kalitesi ve miktarını değerlendirmek için kullanılan teknikleri inceleyin.

03:09

4. Gıda işleme ekipmanı

Gıda işleme ekipmanlarını kullanmanın en önemli avantajlarından biri de, servis başlamadan malzemelerin hazırlanmasını sağlamasıdır. Burada, bazı temel ekipmanların neler olduğunu ve bunların ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

03:06

5. Soğuk Zincir Depolama Ekipmanı

Soğuk zincir depolama, daha uzun süre dayanmaları için malzemeleri düşük sıcaklıkta saklamakta kullanılan ekipmanlar anlamına gelir. Sizlere, farklı soğuk zincir depolama türlerini ve bunların avantajlarını göstereceğiz.

02:59

6. Pişirme Aletleri

Hazırlamadan pişirmeye kadar, mutfakta kullanılan çok çeşitli mutfak aletleri bulunmaktadır. Bunların pişirme sürecinde nasıl kullanıldıklarını öğrenin.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu