Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Kaliteli sokak yiyeceklerini bistrolar veya benzeri yerlerde tüketilebilir hale getirmek her zaman kolay olmuyor. Günümüzde misafirler kızarmış patates ya da tavuk kanatlarının ötesinde seçenekler istiyor. Küresel mutfakta varlık gösteren bu gibi yemek alışkanlıklarını bulunduğunuz ortama nasıl taşıyabileceğinizi, hangi yemeklerin önceden hazırlanabileceğini ve ilgi göreceğini düşünün. Bu tür yiyecekler yanında bir içecekle iyi gitmeli ve hatta barda ayakta dururken de tüketilebilmelidir.

Örneğin ekmeğe benzeyen, tuzlu bir atıştırmalık istiyorsanız Yunanistan’daki “koluri” veya New York’taki “bagel” size esin kaynağı olabilir. Hamur önce haşlanıyor sonra da fırınlanıyor ve başka bir malzemeylelezzetlendiriliyor. New York bageli, Avustralya barlarında atıştırmalık olarak karşınıza çıkarsa hiç şaşırmayın.

Yunanistan’da bir zamanlar “Kioftedes” olarak anılan ve cacıkla servis edilen köfteler yenilendi ve bu köfteler bugünlerde dürüm olarak da servis ediliyor.

Hepimizin çok iyi bildiği “döner” yurt dışı için mükemmel bir ilham kaynağı. Yunanistan’da “loukoumades” olarak anılan hamurlar da yağda kızartıldıktan sonra şerbetlendiriliyor ve tarçınla ilave bir lezzet kazanıyor. Bu tatlıyı Yunanistan’daki restoranlarda da bulmak mümkün.

Filistin sokaklarında ise “sambusak” olarak anılan bir yemekle karşılaşmanız mümkün. Bu yemek deve etinden yapılıyor. Latin Amerika kıtasında veya İspanya’da satılan empanada biraz “sambusak”a benziyor. Empanada’yı Latin Amerika barlarında bulmak da mümkün, İngilizler ise hamur içinde domuz etinin bulunduğu ve “pork pie” olarak anılan atıştırmalığa bayılıyor.

“Dumpling” ve “bao” olarak anılan Çin mantısı ise Asya’nın yıldızlarından... Bu atıştırmalık bugünlerde barlarda ve restoranlarda da yaygın şekilde servis ediliyor. Güney Doğu Asya’da ise şişte tavuk kuşbaşı Tayland’ın başkenti Bangkok’taki metro duraklarına yakın yerlerde satılıyor, Singapur’un sokak satıcıları da servis ediyor. 

Malezya ya da Tayland’ın “sambal” olarak bilinen yemeği acı sevenleri cezbediyor. Muz kabuğu bohçasında servis edilen bu yemekte acılı bir püreye pirinç pilavı ve diğer çeşniler eşlik ediyor. “Sambal” ürününü yer fıstığı veya kurutulmuş ançüezle tüketmek de mümkün, Avustralya’nın Asya restoranlarına gidenler için bu lezzet hiç de yabancı değil. Malezya’da ise “roti canai” olarak anılan ve Hindistan mutfağından esinlenen bir ekmek türüyle servis edilen köri soslarını tatmak mümkün. Bugün artık bu ürünü Avrupa ya da ABD restoranlarında da bulmak mümkün.

Ayrıca yemek kültürünün çok zengin olduğu Delhi’den Mumbai ve Kalküta’ya uzanan bir coğrafyada, “pav bhaji” olarak anılan sebze yemeklerine tanıklık edebilirsiniz. Bu yemeğin ana unsurunu ise leziz ve kıvamlı bir sosla lezzetlendirilmiş tereyağ kokan bir ekmek oluşturuyor. Spagetti ya da noodle benzeri pirinç unundan yapılan bir Sri Lanka yemeği de bugünlerde Avustralya’nın Sydney kentinde servis ediliyor. Bu yemeğe karakterini hindistan cevizi sütü veriyor. Küme halinde servis edilen yemeğe,iştah açıcılar veya tatlı malzemeler ekleniyor. Sri Lanka spagettisinin Avustralya’da sevileceği kesin gibi!

Amerika kıtasında ise karides ve dilimlenmiş balıktan yapılan “ceviche”yi tatmak mümkün. Deniz ürünleri, servis edilmeden önce misket limonu ve acıyla marine ediliyor. Bu yemek eşkina balığı mezesi olarak da anılabilir.

Dolayısıyla en iyi kolay yemek çeşitlerini bulmak için dünyanın öbür ucuna gitmenize gerek yok, bu yemekler burnunuzun dibinde servis ediliyor olabilir. Tarifleri toplamaya bugünden başlayın ve menünüzü sokağın lezzetleriyle zenginleştirin.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu