Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

1. Düşmeye Karşı Yapılması Gerekenler

Düşme ile ilgili kazalara bakıldığında mutfak zeminlerinin genellikle ıslak ve yağlı olması temel sorunlardan biridir. Hazırlık saatinde zemine dökülen malzemeler, merdivenlerde ve rampalarda kaydırmaz bant olmaması ve zeminde bırakılmış malzemeler kazaların başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Peki bu kazalar nasıl önlenebilir? Burada yapılacak ilk ve temel seçim, daha kuruluş aşamasında mutfak zemininin kaydırmaz tipte endüstriyel zemin malzemeleriyle kaplanmasıdır. Eğer doğru şekilde kaplanmamışsa ikinci olarak yapılabilecek çözüm yerlere antislip özellikli zemin kaplaması uygulanmasıdır.

Mutfak zemini sabahki hazırlık sürecinin ardından, gün içerisinde yoğunluğun az olduğu saatlerde ve kapanış yapıldıktan sonra temizlik malzemeleri ile doğru şekilde temizlenip kurutulmalıdır. Mutfak içerisinde ve restoranın herhangi bir alanında ıslık silme yapıldıktan sonra yerler kurulanmalı ve uyarı tabelası konulmalıdır.

Rampalar ve merdiven basamakları gibi yüksekten düşme yaşanan yerler en riskli alanlardır. Bu alanlara kaydırmaz bant ya da kaydırmaz zemin kaplaması yapılması çok önemlidir. Ayrıca tüm mutfak personelinin, burun korumalı ve yine kaydırmaz tabana sahip terlikler giymesi konusunda hassas davranması gerekir. Bu bir moda seçimi değil, bir iş güvenliği meselesidir.

2. Kesikleri önlemek için yapılması gerekenler

Mutfaklardaki en büyük iş güvenliği risklerinden bir tanesi de kesici aletlerle yaşanan kazalardır. Burada en önemli etkenin dikkat olduğu görülür. Kesici aletlerle yaşanan sorunların başlıca sebepleri dikkat ve konsantrasyon eksikliği, eğitim eksikliği, daha hızlı çalışma çabası, koruyucu eldiven kullanılmaması gibi sebeplerdir. Bunun dışında eğer mutfakta sabit bir kesim hattı yoksa bu sorun hemen düzeltilmelidir. Ayrıca her mutfak çalışanı, işe başlar başlamaz geçmiş deneyimlerine bakılmadan güvenlik konularında eğitimden geçirilmeli; eldiven giymesi, bıçakları gelişigüzel bir şekilde bırakmaması, bıçakla hızlı hareket etmemesi ve düşen bıçağı tutmaya çalışmaması konularında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü kesici aletlerle yaşanan iş güvenliği problemleri genellikle insana bağlı sorunlardır.

Kesim tablası ya da küvet kaynaklı güvenlik sorunlarını önlemek için de küvet üzerine sehpa şeklinde kesim tablaları eklemek pratik bir çözüm sağlar. Ayrıca çalışma tezgâhına, sabit kesim tablasının içine oturabilen raflar sabitlenmelidir. Her kesim işleminden sonra bıçaklar bıçak dolabına ya da mıknatıslı bıçak askılığına konmalıdır. Mutfaktaki kesici aletlerin ev tipi aletlere göre çok daha keskin olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden kesici aletlerin yıkanması sırasında kesilmeye dayanıklı eldivenler kullanılarak yıkama işlemi yapılmalıdır.

3. Yanıkları önlemek için yapılması gerekenler

Mutfağa özgü risk tiplerinden bir tanesi de yanıklardır. Yanma ile ilgili riskli durumlar; mutfaktaki sıcak malzemelerin kontrolsüz şekilde taşınması, ekipmanların doğru kullanılmaması ve ısı kaynaklarıyla dikkatsiz çalışmalar sonucu olabilir. Örneğin, benmarinin suyunu ve fritözlerin içerisinde bulunan yağı değiştirirken son derece dikkatli davranılmalı, acele çalışmaktan kaçınılmalıdır. Mutfaktaki bütün ekipmanların kullanımına dair güvenlik talimatları çalışanlara detaylı şekilde öğretilmelidir. 

Sıcak malzemeleri bir yerden başka bir yere taşımak sıkıntılı olabilir. Bu nedenle soğumalarını beklemek gerekir. Eğer bu malzemelerin hemen taşınması gerekiyorsa arabaları kullanarak ve birden fazla kişinin yardımıyla taşımak gerekir. Sıcak sıvıları hareket ettirirken bulundukları kapta taşma payının olduğundan emin olmalısın. Konu yağ olduğunda ise asla soğumadan herhangi bir işlem yapmamalısın. Bir diğer problemli konu da ocak ve ızgaraları yakmada kullanılan ispirtodur. İspirtonun çok yanıcı bir madde olduğunu unutmamalı, onunla çalışırken dikkatli olmalısın. Unutma, ispirto bir şov malzemesi olmamalıdır. İyi bir şefin abartılı gösterilere ihtiyacı olmaz. Usta bir şef şovunu tabağına kattığı lezzetle yapar.

Knorr Chef's Sütlü Patates Püresi 2KG

Şeflerin 1 numaralı tercihi* * Şef paneli, Mutfak Penetrasyon Takibi, TNS, 2016 Knorr Chef’s Sütlü Patates Püresi UFS güvencesiyle satın almak için hemen tıklayın!

Daha Fazlasını Görüntüle
6 25
₺626,71 Ürün Fiyatı
Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu