Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Barmen ve Miksolojist Arasındaki Farklar Nelerdir?

miksoloji

Barmenlik ve miksoloji, birbirlerine yakın kavramlardır. Barmen “barda içki servisi yapan kişi”, miksolog ise “karışık içecekler hazırlama sanatı ve becerisi olan kişi “olarak tanımlanır. Aslında ikisi birbirinden oldukça farklı olan bu iki kavram, günümüzde gitgide birleşmiş ve aynı potada erimiştir. Eskiden barmenden sadece talep edilen içkiyi servis etmesi beklenirken, artık barmenlerin birer miksolog gibi davranması ve ona göre hizmet sunması beklenebilir. Barmen olmak için miksolog olmanıza gerek olmasa da, miksolog olabilmek için barmen olmanıza gerek var. Şimdi barmen ve miksolog arasındaki farklara bakalım.

  • Barmen bir kokteylde hangi malzemelerin kullanıldığını bilirken miksolog o kokteylin neden o malzemelerle hazırlandığını da bilir.
  • Miksologlar klasik kokteylleri hazırlamak yerine kendi reçetelerini geliştirir.
  • Barmen kokteyl hazırlamak için klasik kokteyl malzemeleri kullansa da miksolojist çok daha farklı karışımlar hazırladığı için daha fazla ekipmana ihtiyaç duyabilir.

Nasıl Miksolog Olunur?

miksoloji

Miksolog olmak için gereken miksoloji eğitimi oldukça detaylı, emek isteyen ve karışık bir eğitimdir. Ayrıca sadece eğitimini almış olmak iyi bir miksolog olunabileceği anlamına da gelmez. Çünkü miksoloji, gelişmiş bir damak tadı ve çokça yaratıcılık gerektiren bir alandır. İçki çeşitliliğin neredeyse sonsuz oluşu, her içkinin ya da kokteylin servis edileceği bardağın farklı olması, içkilerin birlikte uyum sağlayacağı diğer gıda ve içeceklerin bilinmesi gibi konularda deneyim gerektiriyor oluşu, miksolojiyi oldukça farklı bir kulvara taşır.

Kokteyl Malzemeleri Nelerdir?

miksoloji

Hem barmenlerin hem de miksologların koktely hazırlamak için ihtiyaç duydukları çeşitli malzemeler vardır. Bunlar arasında en çok kullanılanları shaker, blender, buz kovası, açacak, tirbuşon, bar kaşıkları, jigger, limon sıkacağı, pourer, kokteyl süzgeci ve gerdanlık şeklinde sıralayabiliriz. 

Miksoloji ve onun lezzetli yolculuğuna biraz ışık tuttuk şefim. Senin için de ilham verici olmasını diliyoruz.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu