Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Bıçak Bileme Taşı Kullanarak
 

Bileme taşları sert yüzeyli taşlardan elde edilir. Kör bıçakların keskinleştirilmesi veya keskin bıçakların bakımı için idealdir. Bıçak bileme taşı ile bilemede, taşın dokusundaki taneler ve sertliği önemlidir. Taneleri ne kadar ince olursa bıçak kıvrımları da o kadar iyi cilalanır ve böylece bıçak keskinleşir.

Bıçak bileme taşı en yaygın yöntemlerdendir. Artıları ve eksileri şu şekilde sıralanabilir;

  • İnce taşlarla çok keskin sonuçlar elde edebilirsin.
  • Bileme işleminin her aşaması için ideal bir bileme taşı vardır.
  • Bıçağının uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Ucu artık kütleşmiş bıçakların yeniden tornalanması ve keskin bıçakların bakımı için kullanılabilir.
  • Beceri gerekli. Eğer acemiysen uyaralım; üzgünüz ama bu iş sana göre değil!


Masat Kullanarak
 

Bileme çelikleri, yani masatlar bıçağınızı birkaç kolay hareketle keskinleştirmek için çelikten yapılmış araçlardır. Farklı tipte bileme çelikleri vardır.
 

1. Seramik Masat:

En yaygın masatlar seramik malzemeden yapılmıştır. Bıçağını her daim keskin tutmak için idealdir. Hızlı ve kolaydır. Ancak seramik masatlar ilgi ister. Bıçağın körelmesini önlemek için bu masatı elinden düşürmemen ve düzenli olarak kullanman gerekir.

 

2. Elmas masat:

Elmas, dünyadaki en güçlü taşlardan biridir. Bu yüzden bir elmas tabakasına sahip özel masat modelleri yapılmıştır. Sert elmas taneleri bıçaklarını hızlıca taşlamanı sağlar. Seramik masattan farkı, işçiliğinin biraz kaba olmasıdır. Zamanla elmas taneleri parçalanabilir. Bu da masatın keskinleştirme kalitesini kaybetmesine yol açar. Elmas masatlar hızlı bakım yapar. Bıçağın uzun ömürlü olmasını sağlar ve hemen sonuç verir. Fakat ucu çok körelmiş olan bıçaklar için uygun değildir.

Knorr Sebzeli Çeşni 5KG

Knorr Sebzeli Çeşni ile yemekleriniz dört mevsim aynı kalite ve lezzette. Knorr Sebzeli Çeşni 5 KG UFS güvencesiyle satın almak için hemen tıklayın!

Daha Fazlasını Görüntüle
10 20
₺1.024,26 Ürün Fiyatı

El Bileyi Kullanarak


Taşla keskinleştirmenin inceliklerini bilmeyen ve öğrenmek istemeyenler için elde bileme aletleri iyi bir seçenektir. Elde bileme aleti ince veya kaba tanecikli bir veya daha fazla küçük taşlama diskinden oluşur. Keskinleştirmek için bıçağı taşlama çarklarının içinden geçirilerek birkaç kez çekilir. Yapılışı kolaydır ama sonuçları bıçak bileme taşı ve masata göre daha düşük kalitededir. Bilenen bıçak nispeten tırtıklı kalır ve keskinlik kısa sürelidir.


Elektrikli Biley Kullanarak


Bıçak bileme malzemeleri içinde en pratik yöntem budur. Elektrikli bileme makinesi, farklı bileme disklerine ve genellikle birden fazla oyuğa sahiptir. Oyuklar güvenilir bir kenar sağlar ve sabit bir taşlama açısına sahiptir. Avrupa bıçakları, Japon bıçaklarından farklı bir açıda keskinleştirildiğinden bu avantaj aynı zamanda bir dezavantaj olabilir. Bıçağı yuvalardan birer birer çekmek iyice keskinleşmesini sağlar. Elektrikli bileme aletlerinin kullanımı oldukça kolaydır ve iyi bir sonuç verir. Bununla birlikte düzenli olarak elektrikli bileme yapmak bıçağın ömrünü kısaltır.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu