Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Artık kendi işletmene kavuşup profesyonel aşçılık hayatını başka bir seviyeye taşımak istiyor olabilirsin. Muhtemelen etrafta açılan büyüklü küçüklü çok sayıda mekan da sana ilham kaynağı oluyor.

Ancak, restoran açmak sandığın kadar kolay olmayan, oldukça zahmetli bir süreç. Kendi iş yerin olduğunda personelden mali yönetime kadar her konuyla birebir ilgilenmen gerektiğini unutma!

1. Kendini Tanı

Acaba karakterin restoran sahibi olmaya uygun mu? Evet, can acıtıcı da olsa bu çok dikkatle düşünmen gereken bir gerçek.Yemek yapmayı, servis etmeyi ve yemek yemeyi seviyor olabilirsin ama bir restoran sahibi olmak bunlardan fazlasını gerektirir. Öncelikle insanların yemek konusunda son derece seçici olduklarını anlamalısın. Ayrıca maaş alamayacağın bir işe giderek uzun saatler çalışmak gibi bir zorunluluğun olacağını aklından çıkarma. Bu yüzden tüm birikimini restoran açmaya yatırmadan önce böyle büyük bir sınava hazır olduğundan emin ol.

2. Net Bir İş Planı Hazırla

Mekanın küçük dahi olsa, iş yeri açıyor olduğunu ve para kazanman gerektiğini unutma. Restoran açmak isteyenlerin bilmesi gerekenler listesinin başında doğru bir iş planı hazırlamak geliyor. Uygun bir iş planı olmadan yanlış kararlar alabilir ve hatalı yatırımlar yapabilirsin. İş planını hedef kitlene uygun şekilde hazırladığından emin ol. Planın, karşılaşacağın zorluklarda adeta bir pusula görevi görecek ve yönünü net bir şekilde bulmanı sağlayacaktır.

3. Yasal Konularda Dikkatli Davran

Mekan işletmek hakkında bilmediğin konularda tedbirli davranmayı seç ve uzman kişilerden destek al. Vergilendirme, lisanslama gibi konuları uzmanlarına danış. Eğer restoranında içki servisi yapacaksan alkollü mekan açmak için gerekli prosedürleri önceden öğren. Özellikle yemek sektöründe uygulanan yasal zorunlulukları bilerek, hazırlıklarının bu kurallar çerçevesinde gerçekleşmesini sağla.

4. Rakiplerini İyi Analiz Et

Hangi işi yaparsan yap rekabet kaçınılmazdır. Eğer kendi restoranını açıyorsan rakip mekanların gücünü asla göz ardı etme. Restoranının civarında bulunan her farklı yemek mekanı işini yavaşlatabilir. Bu yüzden seni etrafındakilerden ayıran farklı şeyler sunmaya çalış. İşletmenin civarındaki mekanları ziyaret ederek neler yaptıklarına göz at. Yaptıkları farklı ve işe yarayabilecek fikirleri işletmene adapte etmenin yollarını ara.

5. Finansal Durumunun Farkında Ol

Rekabet için neler gerektiğini bilmek veya gurmeleri restoranına çekmek tek başına yeterli olmaz. Farklılığını ortaya çıkarmak için paraya ihtiyacın olacak. Restoran açma maliyetleri beklediğinden fazla olabilir. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca çok finansal seçeneği göz önünde bulundurman ve analiz etmen gerekir. Ödemeleri düzenli yapacağına güveniyorsan işletmen için banka kredisi alman faydalı olabilir. Bir süre sonra geri ödeme karşılığında yatırım yapabilecek bir arkadaş ya da akraba ile ortaklığı da deneyebilirsin.

6. Tanıdıklarını İşe Almadan Önce Bir Kez Daha Düşün

Aile işletmesi olarak başarıya ulaşmış örnek restoranlar olmasına rağmen tanıdıklarla çalışmak her zaman kolay olmayabilir.  Ailenden, akrabalarından ya da arkadaşlarından birini işe alırken tekrar düşünmekte fayda var. Her iki taraf, kişisel ve profesyonel yaşamı ayrı tutabilecek olgunluktaysa bunda bir sorun yok. Ancak finansal konular söz konusu olduğunda ilişkinizin dinamiğinin değişmeyeceğinden emin olun.

Knorr Tavuk Suyu Bulyon 7KG

Knorr Tavuk Suyu Bulyon, yemeğinize zengin tavuk lezzeti katar.

Daha Fazlasını Görüntüle
12 23
₺1.154,65 Ürün Fiyatı

7. Benzersiz Bir Menü Tasarla

Restoranın hoş, açık teras deneyimi sunmayı teklif ediyor ama birkaç çeşit aperitif ve içecek dışında bir şey sunamıyorsa başarısız olma ihtimalin yüksektir. Müşterilerin farklı deneyimlere aç olduğunu unutmayın! Lezzet düşkünleri için benzersiz tatlar hazırlayın. Her an yeni lezzetler arayanlar için menünüzün mutfak sanatlarının ilgi çekici parçalarını taşımasını sağlayın.

8. Konumun Önemini Unutma

Restoran açmak isteyenlere tavsiyeler verirken konumun önemi özellikle vurgulanır çünkü göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri de nerede olduğudur. Hedef müşterilerin şehrin merkezine yakın bir yerde bulunuyorsa ve bir saat sürüş mesafesinde bir yer seçersen başarı şansın çok düşüktür. İyi bir yer bulsan bile gereksinimlerini sorunsuz bir şekilde karşılayacağından emin ol. Lokasyonun, yemekten servise kadar restoranın birçok yönünü etkilediğini unutma. Bu yüzden her zaman konumu çok dikkatli seç.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu