Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

gastronomi ve mutfak sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları 

Genellikle üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları olarak isimlendirdiği bu bölüm, yeme ve içme ile ilgili çok yönlü bir eğitim planı sunar. Sadece yemek yapma ve tarifler üzerinden değil; yemek tarihleri ve kültürleri, sunum becerileri, restoran işletmeciliği, gıda teknolojileri, maliyet kontrolü gibi pek çok alanda öğrencilerini yetiştirir. 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında sahip olacağın diploma ile kendi mutfak kültürünü oluşturabilecek bilgiye erişmiş olursun. Bundan sonrası sektörde doğru adımları atarak akademik kariyerine tecrübeyi de ilave etmek olmalıdır. 

gastronomi ve mutfak sanatları

Gastronomi Bölümü İş Olanakları 

Kendi işletmeni kurup yeme&içme sektöründe basamakları birer birer tırmanabileceğin gibi, daha emin adımlarla mutfağın farklı pozisyonlarında çalışarak yükselmeyi seçebilirsin. Ayrıca yine gastronomi bölümü ile bağlantılı olacak şekilde mutfak dışında görevler de alabilirsin. Otel, restoran, turistik gemi gibi yerlere; özel sektör veya devlet kuruluşlarına aşçı, işletmeci, yönetici, ürün geliştirme uzmanı gibi pozisyonlara başvurabilirsin. Eğer yazmaya merakın varsa, tematik yayınlar için gurme yazarlık yapabilir veya çağın popüler mesleklerinden olan sosyal medya içerik üreticiliği gibi işlere de soyunabilirsin. 

gastronomi ve mutfak sanatları

Gastronomi Bölümü Maaşları

Yeme & içme sektörü çok büyük bir endüstri olduğundan ve aynı zamanda iş olanaklarının seçenekliliği bakımından kabaca bile olsa bir maaş aralığı söylemek zordur. Alacağın ya da talep edeceğin maaş tamamen senin önceki birikim ve tecrübelerine; okul dışında aldığın ek eğitimlere, sertifikalara ve bu konuda ekstra harcadığın mesaiye bağlıdır. Örneğin bol bol aşçılık kitapları karıştırıyor musun? Dünyaca ünlü şeflerin yaratıcı tabaklarını inceliyor musun? Başarılı işletmelerin hikayelerinden haberin var mı? 

Şef ya da aşçı olmak dışarıdan bakıldığında son derece havalı ve ayrıcalıklı görünebilir ancak çalışma hayatına girdiğinde her işte olduğu gibi, bu işin de zorluklarını fark edecek ve çeşitli fedakarlıklarda bulunman gerektiğini anlayacaksın. Ancak unutma ki; işine tutkuyla bağlı olan herkes mesleki tatmini sonuna kadar yaşar. Aşçılık da bu anlamda seni tıka basa dolduracaktır!

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu