Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Catering; iş toplantıları, galalar veya düğün planlamasının kalbidir. Bu nedenle catering hizmetini yöneten kişi, misafirlerin otellerde ve diğer mekanlarda özel etkinliklerini, kutlama programlarını planlamalarına ve yürütmelerine liderlik eder. Yiyecek ve içecek seçimini yapmaktan zevk alıyorsan, insan ilişkilerin iyiyse ve organizasyon yaparken başarılı kararlar verebileceğine inanıyorsan catering hizmeti vermek senin için doğru yol. Ayrıca catering hizmeti veren şirketlerin giderleri, restoranlara göre çok daha düşüktür ve çalışmalar planlanan etkinlik döneminde yoğun olur. Eğer doğru şekilde yapılırsa catering, oldukça karlı bir işe dönüşür.

Fakat bu işe girmeden önce dikkatli olmalısın. Yetenek ve azim başarılı olmanı sağlayacak olsa da, hangi konulara özen göstermen gerektiğini bilmek günün sonunda seni 1-0 öne geçirebilir.

 

1. İşi Sahada Deneyimle

Catering hizmeti vermek istiyorsan mutlaka öncelikle bu işi gerçek hayatta deneyimleyerek işe başlamalısın. Catering hizmeti veren bir şirket organizasyonunda görev almayı dene. Bu işin mutfak kısmını mümkün olduğunca iyi analiz etmelisin. Aynı zamanda servis bölümünü de gözlemleyebileceğin bir pozisyonda da çalışarak bu süreci test etmek kendi catering işini kurmanda oldukça faydalı olur. Bu işleri minik bir dedektiflik çalışması gibi düşün. Araştırma yapmak için oradasın. Önemli olan planlanan organizasyonu yakından görmek, çalışma sistemini tanımak ve misafir ilişkilerinin nasıl yönetildiğine dair bilgi sahibi olmak. 

 

2. Gerçekçi Ol

Eğer bu işe girmeye hazırsan gerçekçi ol ve catering dünyasının üç temel kuralı ile yüzleş!

  • Catering hizmeti vermek partinin süslü kalabalığına karışmak değil!
  • Tüm hazırlıkları doğru planlamak zor iş ve uzun saatler sürecek.
  • Diğerleri eğlenirken sen çalışıyor olacaksın.

Mutfakta çalışan çoğu kişi bu durumlara zaten yabancı değil. Fakat catering hizmeti verilen büyük etkinlikler, çok daha yoğun ve zorlu bir tempoda olabilir. Bedenen olduğu kadar zihinsel olarak da kendini hazırlamalısın. İşe arkadaşlarına ve ailene küçük partiler organize ederek başla. Böylece yemek tariflerini deneyebilir, yaratıcılığını genişletebilir ve organizasyon becerilerini test edebilirsin. Kendini rahat hissetmeye başladıkça da yavaş yavaş daha büyük işler ve daha büyük maliyetleri üstlenebilirsin.

 

3. Baskı Altında Sakin Kalmayı Öğren

Catering işi kısa zamanda oluşabilecek tüm sorunlara rağmen iyi bir servis ve kaliteli bir hizmet gerektirir. Bu yüzden hiçbir şeyin seni yıkmasına izin vermemelisin. Stres kontrolü catering hizmetinde çok ama çok önemlidir. Asla telaşlanmaman gerekir. Çünkü senin telaşlanman demek mutfağın ve servisin de telaşlanması demektir. Bu da asla istemeyeceğin şekilde tüm misafirlere yansır.

Sıkıntı ne olursa olsun, derin bir nefes al ve kontrolü elden bırakma. Güvensizlik ve güçsüzlük hissi bulaşıcıdır ve herkesi korkutur. Durumu sakin ve kontrollü bir yaklaşımla çözmelisin. Sonuç olarak sakinliğini korumak ve organizasyonda gerginliğe yol açmamak tüm misafirlerin mutlu olmasını sağlar. Herkesin keyfi yerindeyse, konuklar eğleniyorsa ve partinin atmosferi bozulmamışsa kimse yaşadığın ufak aksaklıkları hatırlamayacaktır. Emin ol!

 

4. Zamanlamanın Her Şey Olduğunu Unutma

Doğru planla ve hemen başla! Unutma, catering hizmetinde en büyük yarışı zamana karşı vereceksin. Servis sırasında beş ya da on dakikalık bir gecikme çok sorun olmayacaktır. Fakat servisin yarım saat gecikmesi kabul edilemez. Hayatında dakik biri misin? Çünkü catering sektöründe zamanlama büyük önem taşır. Unutma ki organizasyonlarda her şeyin bir sırası vardır. Yemekte olan bir gecikme, arkasından gelen tüm etkinliklerin zamanlamasını bozabilir. Bu yüzden her işlemin planlamasını önceden dene ve hazırlık sürelerini doğru yönet. Çünkü catering’de her dakikanın büyük önemi olur.

5. Müşteri Profilini İyi Seç

Catering denilince akla gelen birçok farklı kategori var. Atıştırmalıklardan tatlı ve pastane ürünlerine, yöresel yemeklerden dünya mutfağının en özel tatlarına kadar çok çeşitli şekilde catering hizmeti verebilirsin. Burada önemli olan sana uygun müşteri profilini belirlemek. En iyi olduğun, kendini güçlü hissettiğin alandan başlamak sana fayda sağlar. Tek bir konu üzerinde uzmanlaşmakta yarar var. Eğer yaptığın işin en iyisi olursan bu sana başarı ve bolca iş kapısı açar.

 

6. Fiyat Politikanı Doğru Belirle

Hazırladığın ürünler, raflarda satılan hazır gıdalardan daha değerlidir. Ayrıca daha pahalıya mal olur. Bu yüzden organizasyon sahipleriyle fiyat konusunda anlaşırken maliyetini ve giderlerini doğru olarak hesaplaman gerekir. Sadece yemeklerin ham maddeleri değil, hazırlık sürecinde yapılan giderler, çalışan masrafları ve günlük hizmet bedellerini de hesaba katarak doğru bir fiyat belirlemelisin. Fiyat politikanı belirlerken mutfaktaki deneyimlerin çok işine yarar. Fakat catering işine özel olan lojistik, ihtiyaca uygun gereçler için kiralama gibi giderleri de unutmaman gerekir. Tüm bunları hesaba katarak doğru bir fiyat belirle ve bu rakamda ısrarcı ol. İndirim konusunda pazarlık yapmak isteyen organizasyon sahiplerine neden fiyatın bu şekilde doğru olduğunu ikna edici bir şekilde anlat ve fiyatını düşürme. Catering çok ayaklı bir çalışma stilidir. Dikkatli olmalısın çünkü gerekenin altında bir fiyata ‘evet’ dersen ne sen ne de birlikte çalıştığın iş arkadaşların para kazanamaz.

 

7. Müşterilerinin Sesine Kulak Ver

Bir organizasyona catering hizmeti vermek için çağrılma nedenin tabii ki işinde uzman olman. Doğal olarak müşterilerinin aradıkları şey senin fikirlerin ve önerilerin. Fakat catering işi yaparken kendi doğrularınla müşterilerinin istekleri arasındaki dengeyi çok iyi koruman gerekir. Çünkü birçok müşterinin, kendi organizasyonları için önceden planladıkları istekleri ve hayalleri olur. Bir düğün organizasyonunu düşün. Çoğu gelin ve damat, yiyecekleri ne şekilde istediklerine aslında çoktan karar vermiş olur. Senin yapman gereken onları istediklerinden çok farklı lezzetlere ikna etmeye çalışmak değil. Zaten bu konuda ısrarcı olursan büyük olasılıkla başka biriyle çalışmak isteyeceklerdir. Bu yüzden senin için doğru olan, menülerden çok insanların isteklerine öncelik vermek. Kendini bir rehber olarak düşün ve onlara istedikleri tarzın en güzel yorumunu sunmaya çalış.

 

8. Pozitif ve Uyumlu Ol

Tam servise hazırlanırken birden gelen haberle beklemen gerektiği söylenebilir. Çünkü şeref konuğu henüz yoldadır ve yarım saat gecikecektir. Böyle bir durumda ne yapacaksın? Catering işi çok yönlülük ve yaratıcılık gerektirir. Hiç beklenmeyen durumlar karşısında hazırlıklı olmalısın. Müşterine olumlu davran ve durumu en iyi şekilde idare etmeye çalış. Yüzündeki gülümsemeyi asla kaybetme ve elindeki şartların tümünü zorlayarak misafirlere mümkün olan en iyi hizmeti sağla. Yaratıcı ol, pozitif ol ve asla pes etme!

 

9. Samimi Davran Ama Ciddiyetini de Koru

Çok büyük bir eğlence için catering hizmeti verirken olayın heyecanına kapılarak kendini eğlencenin ortasında bulabilirsin. Bu gibi durumlardan kaçınmak gerekir. ‘Eğer çok eğleniyorsan çalışmıyorsun demektir.’ sözünü asla unutma. Samimi ve cana yakın ol ama bir konuk olarak değil, bir hizmet sağlayıcı olarak etkinlikte bulunduğunu da aklından çıkarma.

Etkinlik sahipleri, sosyal bir ortam hazırladıklarından emin olmak ister. Somurtarak ortalıkta dolaşan bir catering çalışanı, ortamın havasını bozabilir. Bu yüzden uygun durumlarda sosyal iletişime geçmek, misafirlere birkaç hoş komplimanda bulunmak kalpleri kazanmanı sağlar. Profesyonel sınırları koruyarak misafirlerle olumlu iletişime geçmek sana her zaman puan kazandırır.

Knorr Pratik Patates 4KG

Knorr Pratik Patates, püre, çorba, börek yapımında kullanmanız için kurutulmuş patates bazı.

Daha Fazlasını Görüntüle
10
Ürün Fiyatı

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu