Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

İçecek Sektöründe Sağlıklı Alternatif Arayışları

Geçtiğimiz yıllarda üretimi ve tüketimi giderek yaygınlaşan %100 meyve içerikli meyve suları, soğuk içecek içerken yüksek oranda şeker ve katkı maddesi tüketmek istemeyen kişilerin tercih sebebi haline geldi. Sağlık ve lezzet konusunda seçici olan tüketiciler, son dönemde üretimi yaygınlaşan ve tabiri caizse "premium içecek" olarak da adlandırabilen özel meyve sularını yüksek fiyatlı olmalarına rağmen sıklıkla tercih ediyor. Şişelenmiş smoothieler, Hindistan cevizi suları ile bazı egzotik meyve suları bu akıma öncülük eden ürünler arasında başı çekiyor. Sonuç olarak sağlıklı beslenme trendlerini yakından takip ediyorsan ve menülerine taşıyorsan smoothie ve meyve suyu barı trendine de ayak uydurma zamanın çoktan gelmiş demektir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de suni şeker ve yapay katkı maddeleri içermeyen sağlıklı içeceklere ciddi bir ilgi var. Sen de klasik meşrubatlara ek olarak menüne sağlıklı ve organik içecek alternatifleri ekleyerek sağlıklı beslenme trendini yakalayabilirsin.

 

Restoranında Sağlıklı İçecek Trendine Uyum Sağla

Yoğun ilgi gören popüler restoranların ortak özelliklerinden bir tanesi farklı kitlelere hitap edebilen geniş bir lezzet skalasına sahip olmasıdır. Bu kitlelerin en kalabalıklarından bir tanesinin de sağlıklı beslenmeye önem veren kitle olduğunu biliyorsun. O halde restoranının menüsünde doğal içerikli içeceklere yer vererek müşteri portföyünü genişletebilir, yeni akımların öncüsü olabilirsin. Bu içecekler çeşitli meyve ve sebze sularının karışımlarından oluşan detoks suları veya şeker ve katkı maddesi içermeyen doğal içerikli meyve suları olabilir. Bu gibi içecekleri mutfağında hazırlayarak güzel bir sunumla servis edebileceğin gibi hoş görünümlü şişelenmiş hazır ürünlerden de yararlanabilirsin. Soğuk pres yöntemiyle sıkılmış meyve suları, organik meyve ve sebze püreleri kullanılarak hazırlanmış smoothieler ve organik içerikli, ilave şeker veya katkı maddesi içermeyen diğer meyveli içecekler restoranının sağlıklı içecekler menüsü için harika seçimler olabilir. Besin değerleri oldukça yüksek olan meyve ve sebzelerden oluşan bu tarz sağlıklı içeceklerin çoğu 5-6'dan fazla bileşen içermiyor ve hazırlanmaları da oldukça pratik.

Kutulanmış veya şişelenmiş meyve suları genellikle yüksek basınçlı işleme yöntemleri kullanılarak ambalajlanıyor. Bu ürünler her ne kadar işlenmiş olmaları nedeniyle endişe uyandırsa da, içeriklerindeki meyve ve sebzelerin vitamin ve mineralleri korunduğu için aslında oldukça sağlıklılar. Taze sıkılmış meyve suları ve smoothielerde hazırlama ve sunum-servis esnalarında geçen süreler dahi vitamin-mineral içeriğine ciddi zararlar verebilse de şişelenmiş sağlıklı meyve suları çok hızlı bir şekilde yüksek basınçla ambalajlanması nedeniyle tazeliklerini koruyorlar. Hatta bu ürünlerin birçoğuna ekstra vitamin ve mineral eklemesi de yapılıyor. Gazlı alkolsüz içeceklere çok ciddi bir rakip olabilen bu sağlıklı içecek alternatifleri için menünde özel bir kısım oluşturabilir ve hatta bazı yiyeceklerle bu içecekleri kombinleyerek kendi sağlıklı menülerini yaratabilirsin.

Sağlıklı ve Lezzetli Smoothieler ile Menünde Tazeliği Yakala

Sağlıklı meyve suları haricinde son yıllarda popülerliği yüksek olan bir diğer içecek türü ise smoothieler. Taze meyve ve sebzelerin püre haline getirilmesiyle hazırlanan ve içeriğinde süt, kefir, badem ya da soya sütü gibi sıvı malzemeleri de barındıran smoothieler sağlıklı beslenme trendinde en çok tercih edilenler listesinde ön sıralarda bulunuyor. Özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen smoothieler pek çok farklı çeşide sahip. İlave şeker içermeyen, vitamin içeriği yüksek olan sağlıklı smoothielere ek olarak aktif kültür içeren probiyotik smoothieler gibi sağlık açısından faydaları bulunan içecekleri menüne ekleyerek sağlıklı alternatifler listeni genişletebilirsin. Smoothie tariflerine zerdeçal, chia tohumu gibi son dönemlerin gözde süper gıdalarını ekleyerek sağlıklı etkilerini artırabilirsin. Bu içecekler susuzluğu basit şekilde gidermek yerine vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş besinler tüketerek sağlığına olumlu yönde katkı sağlamak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda kilosuna dikkat edenler, özel bir diyet uygulayanlar ve aktif sporcular da bu tür içeceklere ilgi gösteriyor.

Tüm bu olumlu etkileri bir kenara bırakacak olursak ürün çeşitliliği konusunda fark yaratmanın da bir mutfağın popülerliğini etkileyen başlıca unsurlar arasında olduğu ve hatta bu alanda çok etkili olduğunu biliyoruz. Tüketiciye kendini iyi ve özel hissetttirecek besinlerin oldukça etkili olduğunu göz önünde bulundurarak piyasada az bulunan bu tarz tariflere yönelmen mutfağın açısından yararlı olacaktır. Unutma ki yiyecek ve içecek sektöründe ürün çeşitlilği çok fazla. Bu nedenle standartların dışına çıkarak ve güncel akımları takip ederek talebin fazla olduğu ürünlere yönelebilir, bu sayede müşterilerin beklentilerini daha kolay karşılayabilirsin.

Carte d'Or Yeni Buffet Serisi Panna Cotta 3KG

Carte d’Or, ilk dokunuştan son dokunuşa kadar size yardımcı olacak ve misafirlerinize modern tatlılar sunmanızı kolaylaştıracak çözümlerle yanınızda.

Daha Fazlasını Görüntüle
11 32
₺1.077,83 Ürün Fiyatı
Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu