Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

En İyi Yöntem Buharda Pişirme

Buharda pişirme, haşlama, fırında pişirme ya da tavada kavurma gibi farklı yöntemler arasında besin değerlerini koruma açısından en etkili yöntem buharda pişirmektir. Genelde sebzeleri suda haşlamanın sağlıklı bir yöntem olduğu düşünülür. Oysa onları suda kaynatmanın oldukça kötü etkileri vardır. Birçok araştırma vitaminlerin, minerallerin ve sağlıklı bitki maddelerinin yüzde 20 ila 50'sinin, sebzeler kaynatıldığında kullanılan su ile boşa gidebileceğini gösteriyor. Oysa sebzeleri buharda pişirmek bu kaybı yarı yarıya azaltabilir.

Özellikle, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi sebzelerin besinlerini korumak istiyorsan, buharda pişirme yöntemini kullanman gerekir. Aynı şey kuşkonmaz, mısır ve ıspanak için de geçerli. Havuç ve patatesleri ise kaynatman veya buharda pişirmen önemli değil. Bu tür kök sebzeleri buharda pişirmek istiyorsan, pişirme süresini kısaltmak için parçalar halinde kesmeye özen göstermelisin.

Sebzeler Buharda Kısa Süre Kalmalı

Araştırmalar, sebzeleri buharda pişirirken mümkün olduğunca kısa süre ısıda tutmanın daha faydalı olduğunu göstermiştir. Sebzeleri buharda pişirmek istediğinde onları pişirme kabına eklemeden önce suyu kaynatmalısın. Sebzelerin buharla buluşması da mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır ve bu da yüksek sıcaklık gerektirir. Çorba veya püre yapıyorsan, buharda pişirme yerine haşlayarak da besinleri tüketebilirsin. Bunun nedeni; zengin antioksidanlar, C vitamini ve faydalı içeriklerin geçtiği kaynayan suyun tüketilmesidir. Fakat sebzeleri yemeklerle birlikte servis edeceksen, buharda pişirmeyi tercih etmelisin.

 

 

Buharda Pişen Sebzelerin Dokusu ve Lezzeti Daha İyi

Buharda pişmiş sebzeler, diğer yöntemle pişen sebzelerden daha besleyici olmakla kalmaz aynı zamanda tatları da daha iyi olur. Kızartmalar sebzelerin yağ çekmesine neden olur. Kavurma yöntemi, tadı etlere çok yakışmasına rağmen yapısı daha yumuşak, aroması daha hafif olan sebzeler için en iyi yöntem olmayabilir. Fırında pişen sebzeler dokularını kaybedebilir. Haşlanan sebzeler ise fazla yumuşar, gereksiz su çeker ve erime tehlikesi yaşar. Bu yüzden sebzelerin hem dokularını hem lezzetlerini hem de aromalarını korumalarını sağlayan en iyi yöntem buharda pişirmedir.

Knorr Sebzeli Çeşni 6.5KG

Knorr Sebzeli Çeşni ile yemekleriniz dört mevsim aynı kalite ve lezzette. Knorr Sebzeli Çeşni 5 kg UFS güvencesiyle satın almak için hemen tıklayın!

Daha Fazlasını Görüntüle
11 22
₺1.111,56 Ürün Fiyatı
Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu