Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Mutfağında sayısız farklı tahıl çeşidini ağırladığın ve onlarla nice reçeteye imza attığın için gluteni zaten yakından tanıyorsundur şefim. Hatta özellikle son yıllarda glutensiz beslenme biçiminin gitgide yaygınlaşması nedeniyle, misafirlerinden “Bu yemek glutensiz mi?” sorusunu da sıklıkla duymuş olabilirsin. Peki, glutensiz beslenme hakkında daha detaylı bilgilere göz atmaya ne dersin? 

Gluten nedir ve kimlerin gluten tüketmemesi gerekir? Glutensiz beslenme nasıl olur? Gluten içermeyen gıdalar hangileridir? A’dan Z’ye glutensiz beslenme rehberi, aşağıda seni bekliyor.

Gluten Nedir?

Gluten; buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi tahıl türlerinin içinde bulunan onlarca farklı doğal protein çeşidinden biri. Aslında hamura ideal esnekliği ve kıvamı kazandırma görevi de ona ait. Çünkü gluten proteininin molekülleri, un ve suyla buluştuğunda birbirine kenetlenerek esnek bir ağ oluşturuyor. Hamurun mayalanma sürecinde ortaya çıkan kabarcıklar da söz konusu ağı güçlendiriyor. 

glutensiz menüler

Kısacası; buğday ya da çavdar unuyla yapılan ekmeklerin, poğaçaların ve simitlerin hem yumuşaklığını hem de kabarıklığını glutene borçluyuz şefim. Glutenin sağladığı bu etki yalnızca hamur işi reçeteleri için geçerli değil. Başta bazı hazır gıdalar olmak üzere birçok yemekte glutenin kıvam artırma etkisinden yararlanılıyor. Ne var ki, gluten tüketimi bazı kişilerde çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Çünkü gluten, aslında gliadin ve gluteninin de içinde bulunduğu bir protein bileşimi. Gluten duyarlılığı olan kişilerin vücudu gliadini zararlı bir madde olarak algılayarak ona saldırabiliyor. Bunun sonucunda da çeşitli sindirim ve bağışıklık problemleri oluşabiliyor. 

Gluten Duyarlılığı Nedir?

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var şefim: Sık sık karıştırılsa da gluten duyarlılığı ve çölyak hastalığı birbirinden farklı kavramlar. Dilersen, bu kavramları tek tek inceleyelim. Kronik ve genetik bir hastalık olan çölyak, gluten ya da benzeri proteinlerin tüketilmesi halinde ortaya çıkan ve ince bağırsağın emilim bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık. Çölyak hastalarının glutene karşı olan hassasiyeti ömür boyu sürüyor. Bu nedenle sürekli olarak glutensiz beslenme diyeti programlarını uygulamaları gerekiyor.

glutensiz menüler

Gluten duyarlılığı ise kronik ya da genetik olmak durumunda değil. Aksine, farklı zaman dilimlerinde ve yaş gruplarında, geçici ya da kalıcı olarak ortaya çıkabiliyor. Çölyak hastaları çok düşük miktarda gluten tükettiklerinde bile ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirken gluten duyarlılığı olan kişiler doğru beslenme programları eşliğinde bağırsaklarına binen yükün azalmasını sağlayabiliyor. Bu iki kavramın sıklıkla karıştırılmasının temel sebeplerinden biri, belirtilerinin son derece benzer olması. “Gluten duyarlılığı nedir?” sorusuna daha detaylı yanıtlar bulmak için hazırladığımız içeriği incelemen yeterli şefim. Bu içeriğe göz atarak hem çölyak hastalığının hem de gluten intoleransının belirtilerini öğrenebilir, glutensiz beslenme faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsin. 

Glutensiz Beslenme Nedir?

Çölyak hastası ya da gluten duyarlılığı olan kişilerin gluten içermeyen besinlerden oluşan bir diyet programı sürdürmesi gerekiyor. Söz konusu programların da sağlıklı beslenme ilkelerine uygun şekilde düzenlenmesi önem taşıyor. Taze meyve ve sebzeler, bakliyat ürünleri, katı ve sıvı yağlar, et çeşitleri ve yumurta gibi protein kaynakları; glutensiz beslenme programında gönül rahatlığıyla tüketilebiliyor. Yani, aslında glutensiz beslenen kişilerin önünde birçok lezzet alternatifi var. Söz konusu lezzetlerden harikalar yaratmak da senin gibi tecrübeli ve başarılı şeflere düşüyor. 

glutensiz menüler

Toplumda gluten duyarlılığı olan kişilerin sayısı hiç de az değil. Bu nedenle sen de sık sık bu hassasiyete sahip misafirlerini ağırlıyor olabilirsin. Onlara en lezzetli ve sağlıklı seçenekleri sunabilmek için de glutensiz beslenme hakkında detaylı bilgi sahibi olman oldukça önemli. Böylelikle onlar için birbirinden farklı ve yaratıcı reçeteler oluşturabilirsin. Peki, gluten içermeyen gıdalar ve glutensiz beslenen misafirlerine uygun reçeteler hangileri? Aşağıdaki başlıklarda bu sorulara yanıt bulabilirsin şefim. 

Gluten İçermeyen Gıdalar

glutensiz menüler

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf, mutfakta en sık kullanılan tahıl çeşitleri arasında yer alıyor. Haliyle bu tahılları kullanmadan yemek yapmak, özellikle de hamur işi reçeteleri oluşturmak ilk bakışta kulağa zor gelebilir. Ancak gluten içermeyen gıdaları kullandığın ve farklı lezzetleri buluşturduğun sürece hiçbir şey imkansız değil. Çölyak hastası olan misafirlerinin çok düşük miktarda gluten tüketmesi bile oldukça riskli olduğundan onlara uygun tüm reçeteleri hassasiyetle düzenlemen gerekiyor. Dilersen, gluten içermeyen gıdalar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyerek uygulayabileceğin farklı reçete önerilerine göz atabilirsin.

Glutensiz Unun Gücü ve Glutensiz Un Çeşitleri

glutensiz menüler

Gluten duyarlılığı olan misafirlerine buğday, yulaf ve çavdar unu içeren tabaklar sunamayacağına göre mutfakta kullandığın un çeşitlerini de zenginleştirmen gerekiyor şefim. İyi haber şu: Gluten içermeyen birçok un türü var. Elbette her bir türü doğru reçetelerde kullanman, lezzet uyumlarını ve kıvamları gözden geçirmen gerekiyor. Glutensiz un çeşitleri ile ilgili bilgiler, onları nasıl kullanabileceğine ve hangi sonuçları alabileceğine ilişkin ipuçları, bu aşamada işini bir hayli kolaylaştırabilir. 

Gluten Kullanmayan Müşterileriniz İçin En İyi Öneriler

glutensiz menüler

Profesyonel ve başarılı bir şef olarak, çalıştığın işletmenin kapısından giren tüm müşterilerinin sofradan mutlu ve keyifli ayrılmasını hedeflediğini çok iyi biliyoruz şefim. Başlarken de söylemiştik, menüde glutensiz yemek seçenekleri görmek isteyen misafirlerle her gün karşılaşabilirsin. Onlara birbirinden lezzetli alternatifler sunmak ve memnun kalmalarını sağlamak için de menüyü zenginleştirmelisin. Peki, bunu yapmak için hangi reçeteleri uygulayabilirsin? Bu sorunun yanıtı da gluten kullanmayan müşterileriniz için en iyi öneriler adlı rehberimizde seni bekliyor. Bu rehberdeki reçete önerileriyle glutensiz beslenme örnek menü alternatifleri oluşturabilir ve misafirlerine her öğün için farklı seçenekler sunabilirsin. 

Glutensiz Sütlü Tatlı Önerileri

glutensiz menüler

Normal koşullarda sütlü tatlı reçetelerinde de gluten içeren tahıllara ya da onlardan elde edilen unlara sıkça rastlıyoruz. Ancak söz konusu reçeteleri glutensiz hale dönüştürmek hiç de zor değil. Misafirlerine glutensiz sütlü tatlı seçenekleri sunmak istiyorsan senin için hazırladığımız önerileri incelemen yeterli şefim. Bu reçeteler sayesinde gluten duyarlılığı olan kişiler de dondurma, muhallebi ve sütlaç gibi tatlıları gönül rahatlığıyla tüketebiliyor. 

Glutensiz beslenmeye uygun farklı reçetelere göz atmak, sana ilham verebilecek ipuçlarını öğrenmek ve son trendlerden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutma şefim. Yepyeni içeriklerde görüşmek üzere!

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu