Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Muskat Nedir?

muskat

Muskat ya da halk arasında sıklıkla bilinen ismiyle muskat cevizi, tropik bir meyvedir. Ancak bildiğimiz meyvelerden oldukça farklı bir kullanıma sahiptir. Sert dış kabuğuyla birlikte rendelenerek kullanılan muskat cevizi özellikle sos tariflerinde ve hamur işlerinde kendisine yer bulur. Muskat, çok da bereketli bir baharattır. Az miktarda kullanılması aromasını vermesi için yeterli olduğundan zeytin kadar büyüklükte bir muskat cevizi oldukça uzun süre ucundan rendelenerek kullanılabilir. Taze muskatı, serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayarak kullanabilirsin. Rendelenmiş yüzey oksitlenip tazeliğini yitirebileceğinden tekrar kullanmadan önce rendelenmiş kısmı birazcık kesebilirsin. Profesyonel şeflerin lezzet sırrı olarak tabir edebileceğimiz bu aromatik lezzet, eklendiği yemeğe enfes bir koku ve tat katar. Doğrudan toz muskat olarak da temin edebileceğin bu baharatın makbulü, kendin ihtiyaç duydukça rendeleyerek taze taze kullanmaktır.

Muskat Cevizi Nerede Kullanılır?

muskat

Şimdi muskat cevizi nerelerde kullanılır ve muskat nasıl tüketilmeli ona bakalım şefim. Muskat baharat olarak kullanımının yanı sıra tropik bölgelerde meyvesinin etli kısmı ile yapılan tatlı ile de bilinir. Ancak yine de çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Yemeklerde ve özellikle beşamel sosu başta olmak üzere soslarda muskat cevizinin kullanılması sosun aromasını güçlendirir ve tadını benzersiz kılar. Patates püresi başta olmak üzere patatesli tariflere, balkabağı çorbası, brokoli çorbası gibi sebze çorbalarına, makarna benzeri nişastalı yiyeceklere ve kremalı yemeklere de çok güzel tat katar. Tatlılara da çok yakışan muskat, zencefilli kurabiyelerin, meyveli keklerin, cheesecake çeşitlerinin lezzetini de farklı bir boyuta taşır. Sıcak şarap yapımında ve bazı içki çeşitlerinde de kullanılan muskat, sıcak çikolataya da bambaşka bir lezzet katar. Kakuleyle birlikte kullanıldığında kahveye de farklı bir aroma kazandırır. Muskatı yiyeceklere ve içeceklere pişirme aşamasında katmak yerine mümkün olduğunca sıcakken eklemek daha etkili sonuç verebilir. 

Muskatın Faydaları Nelerdir?

Peki, kendisi küçük lezzeti ise büyük muskatın faydaları nelerdir? Muskatın iştah açıcı, gaz ve şişkinlik giderici olduğu, bu sorunlara katkı sağladığı düşünülür. Tabii, burada bir not düşmek gerekir. Muskatın yüksek dozda tüketilmesi son derece tehlikeli olabilir. Yemeklere az miktarda katıldığında herhangi bir soruna neden olmayan muskat, yüksek dozlarda ciddi yan etkilere sahip olabilir. Bu nedenle doktor önerisi olmadan tıbbi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.

Bu çok lezzetli baharat, tropik iklimlerden çıkıp tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Aromatik karakteri ve kendine has kokusuyla en farklı baharat türlerinden birisi olan muskata detaylıca bakmış olduk. Sen de kendi reçetelerinde muskatı kullanabilir, damaklarda sıra dışı lezzetlere imzanı atabilirsin şefim.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu