Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Dondurmalı tarifler listesini genişletmek, aslında tamamen senin yaratıcılığına kalmış. Birbirinden farklı sayısız tatlıyı dondurmayla buluşturabilir, farklı tatları bir araya getirerek ortaya bir lezzet şöleni çıkarabilirsin. Ancak bu esnada biraz ilhama ihtiyacın varsa dondurma ile yenilen tatlılar listesine göz atman yeterli. 

1. Ekmek Kadayıfı

dondurmayla servis edilen tatlılar

Ekmek kadayıfı, dondurmalı tatlılar dendiğinde birçok kişinin aklına ilk gelen lezzetlerden biri. Çünkü ekmek kadayıfının asıl eşlikçisi olan kaymak, yaz sıcakları kapıyı çaldığında yerini dondurmaya bırakıyor. Dondurmanın ferahlatıcı tadı, ekmek kadayıfının yumuşacık dokusu ve lezzetli şerbetiyle harika bir uyum yakalıyor şefim. Dondurmalı ekmek kadayıfı, tatlı tercihini şerbetli seçeneklerden yana kullanan misafirlerin için yaz aylarının favorisi haline gelebilir. 

2. İrmik Helvası

Dondurmayla servis edilen tatlılar listemizin en farklı üyesi irmik helvası olabilir. Çünkü bu tarifte dondurma helvanın yanına değil, doğrudan içine yerleşiyor. Helva sevmeyen misafirlerinin bile fikrini değiştirebilecek bu lezzet, dumanı tüten irmik helvasını buz gibi dondurmayla buluşturuyor. Böylece ortaya lezzet açısından oldukça dengeli, yaz aylarında da rahatlıkla tüketilebilecek bir tatlı çıkıyor. 

dondurmayla servis edilen tatlılar

Helvanın balık yemeklerinden sonra çok sık tercih edilen bir tatlı olduğunu zaten biliyorsun şefim. Bu nedenle, özellikle ana yemek tercihini balıktan yana kullanan misafirlerine dondurmalı irmik helvasını önerebilirsin. 

3. Künefe

dondurmayla servis edilen tatlılar

Sıra geldi, Türk mutfağının en gözde tatlılarından biri olan künefeden söz etmeye. Çıtır çıtır kızarmış kadayıf; Antep fıstığı, soğuk şerbet ve tuzsuz Antakya peyniriyle buluştuğunda ortaya nefis bir tatlı çıkıyor. Ancak tıpkı diğer birçok şerbetli tatlıda olduğu gibi künefeyi de yaz aylarında daha serinletici ve kolay tüketilebilen bir alternatif haline getirmenin sırrı dondurmada saklı. Özellikle kesme dondurma, bu lezzetin yanında harika gidiyor.

4. Kazandibi

dondurmayla servis edilen tatlılar

Yılın her mevsiminde ve her türden ana öğünün sonrasında tüketilebilecek bir tatlı olan kazandibi, dondurmayla kusursuz bir uyum yakalıyor. Dondurma seçimi tamamen senin yaratıcılığına kalmış, ancak damla sakızlı, karamelli ve vanilyalı dondurmalar, kazandibinin yanında servis etmek için ideal tercihler olabilir. Böylece sütlü tatlıları tercih eden misafirlerin için de harika bir alternatif sunabilirsin. 

5. Sufle

dondurmayla servis edilen tatlılar

Sıcak ve soğuk lezzetleri bir arada kullanabileceğin bir diğer tatlı da Fransız mutfağının gözdesi olan sufle. Henüz fırından çıkmış suflenin dondurmayla buluşması, özellikle çikolata tutkunları için gerçek bir lezzet şöleni demek. Dilersen, menüye karamelli ve tahinli sufle seçeneklerini de ekleyebilir ve farklı dondurma çeşitleri arasından seçim yapabilirsin. 

6. Ayva Tatlısı

dondurmayla servis edilen tatlılar

Şerbetli ve sütlü tatlıları seven misafirlerin için cazip alternatifler bulduğumuza göre, sıra meyveli tatlılardan vazgeçemeyenlere hitap eden seçeneklere geldi! Kış aylarının en sevilen lezzetlerinden olan ayva tatlısı, dondurmayla birlikte servis edildiğinde kavurucu sıcaklara da kolayca uyum sağlayabiliyor. Üstelik, ayvanın kendine has tadı sayesinde bu lezzeti tatlıya çok düşkün olmayan misafirlerine bile önerebilirsin. Yapman gereken tek şey, ayva tatlısı henüz ılıkken üzerine bir top dondurma ilave etmek. 

7. Izgara Ananas

dondurmayla servis edilen tatlılar

Tatlı menüsüne oldukça hafif, ferah ve lezzetli bir seçenek eklemek istiyorsan dondurmalı ızgara ananas tarifini keşfetmelisin şefim. Izgarada pişirdiğin ananasların üstüne bir top dondurma ekleyerek ve servis öncesinde tatlıyı karamel sosla süsleyerek harika bir lezzet yakalayabilirsin. Üstelik, bunları yaparken fazla zaman ve efor harcamana da hiç gerek yok. 

Elbette bir tatlının yaz aylarında cazip bir seçenek olması için ille de dondurmayla birlikte servis edilmesi şart değil. Doğrudan soğuk servis edilen ve misafirlerinin içini ferahlatacak birçok alternatif daha var. Dilersen, soğuk tatlılar arasında da keşfe çıkabilir ve sana en uygun gelen seçenekleri belirleyerek tatlı menüsünü daha da zenginleştirebilirsin şefim. 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu