Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

1. Asla Yitip Gitmeyecek Bir Meslek

Bundan 20 sene önce sosyal medya üzerinden para kazandıracak meslekler türeyeceğini kim bilebilirdi? Ya da yıllar önce saat tamirciliği, deniz süngerciliği gibi popüler mesleklerin bugün kaybolmaya yüz tutacağını… Ancak gastronomi için böyle bir endişe yok! İnsanoğlu yaşadıkça yemek yemeğe devam edeceğinden yeme&içme sektörü de gelişmeye, değişmeye, dönüşmeye devam edecektir. Bu nedenle hiç kaygılanma, ömrünün sonuna kadar mutfak sanatları ile ilgilenebilir, geçimini bu alandan sağlayabilirsin. 

gastronomi ve mutfak sanatları

2. Farklı Kültürleri Keşfetmek için İyi Bahane

Sadece çalıştığın ülkenin değil, pek çok farklı kültürün mutfağı ile fikir sahibi olmalısın. Bu da, bazı ülkelere gitmek ve yerinde inceleme yapmak için son derece geçerli bir bahane! Üstelik bunun için çok büyük masrafların altına girmene de gerek yok. Stajyerlik olanaklarını araştırarak kendine iyi işletmelerde çeşitli pozisyonlar ayarlayabilirsin. Kimbilir belki de kendini şefine beğendirir ve hayalini kurduğun ülkede daha uzun süreli kalma ve çalışma şansına bile sahip olabilirsin. Bu olmasa bile, geri döndüğünde müthiş bir tecrübe de seninle birlikte gelmiş olacak. 

gastronomi ve mutfak sanatları

3. Yaratıcılık Konusunda Önün Açık

Gastronomi öyle bir bölüm ki; bir yandan sıkı sıkıya bağlı kalman gereken teknikler ve kurallar olsa da, farkı yaratacak ve seni rakiplerinden ayıracak olan senin yaratıcılığın! Şu an bu konuda eksik olduğunu düşünebilirsin ancak zaman içinde, deneme yanılmalar ve bolca araştırma sayesinde yepyeni tabaklar, özgün sunumlar oluşturmaya başlayacaksın. Böylece kendine ve sanatına güvenmeyi öğreneceksin. 

gastronomi ve mutfak sanatları

4. Heyecan ve Macera Yakanı Bırakmayacak

Evet, itiraf edelim; heyecan ve maceranın yanına stresi de eklemeliyiz. Mutfak sanatları keyifli olduğu kadar stresli bir alan da. Ancak buna iyi tarafından bakmayı seçersen, hayatının ne kadar hareketlendiğine, lezzet katılmış bu serüvenin seni nasıl olumlu yönde dönüştürdüğüne şahit olabilirsin. Bitmek bilmeyen yenilikleriyle sen ne kadar dirensen de sektör seni dinç tutmaya devam edecektir. Katılacağın fuar, festival ve tüm yeme&içme etkinlikleri ise meslekteki başarını perçinleyecektir.  

gastronomi ve mutfak sanatları

5. Sektör Duayenleri ile Tanışmak için İyi Bir Fırsat

Popüler bir mekanda çalıştığında ya da özel davetlerde görev aldığında fikrine güvendiğin, takip ettiğin, ilham aldığın gurmelerle, şeflerle ya da yemek kültürü uzmanlarıyla tanışabilirsin. 5 dakikalık kısacık bir sohbet bile kariyerinde çığır açabilir. Verdiğin hizmet hakkında yorum almak, doğrularını ve yanlışlarını görmen açısından da büyük bir fırsat olacaktır. Unutma, dünyaca ünlü aşçılar da bir zamanlar senin geçtiğin yollardan yürüdü. Şimdiden sana bol şans diliyoruz! 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu