Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Aioli

Akdeniz’e özgü bir sos olan aioli, genel olarak sarımsak ve zeytinyağının birleşmesiyle yapılır. İspanya, Fransa ve İtalya’da yaygındır. Güney Fransa'nın Provence bölgesinde yapılan türü, yumurta içerir ve tadı son derece kuvvetli, aromalı bir sarımsak mayoneze benzer. Balık, et ve sebze yemeklerinin yanında keyifle tüketilebilir.

 

Baba Ghanoush

"Baba ganuş" olarak bildiğimiz bu leziz meze, en sevilen Arap yemeklerinden biridir. Közde pişirilerek ezilen patlıcanın; tahin, zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla karıştırılmasıyla hazırlanır. Patlıcanların közde pişirilmesi yumuşak ve isli bir tat sağlar.

 

Consommé

Seyreltilmiş ve zengin aromalı stoktan yapılan consommé, son derece berrak bir sos ve çorba türüdür. İçerisine bulunan yağı azaltmak için yumurtanın beyazı çırpılarak eklenir. Yapımında ete eşlik etmesi için genellikle kereviz, soğan, havuç gibi kök sebzeler ve maydanoz, kekik, defne yaprağı gibi aromalı baharatlar kullanılır.

 

Degüstatör

Damak tadı ve koku alma becerileri son derece gelişmiş kişiler olan degüstatörler, şarap tadımcılarıdır. Şarabın üretim bölgesi ve yapım stilinden yola çıkarak aroması, lezzeti ve yoğunluğunu test ederler. Tadım yaptıkları şarabın içeriği, sertlik derecesi ve hangi yemeklerle uyumlu olabileceğine dair bilgi verirler.

 

Edam

Edam için Hollanda'nın dünya çapında gauda’dan sonra en sevilen ve bilinen peyniri dersek yalan olmaz. Pastörize edilmiş ve kısmen yağı alınmış sütle yapılır. Teker şeklinde sert bir yapısı vardır. Edam peyniri, tipik olarak kırmızı balmumuyla kaplanıp 6 ila 8 hafta boyunca olgunlaştırılır. Siyah balmumuyla kaplanan ve sadece keskin kokulu peynirlere düşkün olanların sevebileceği türden özel bir çeşidi de vardır. Siyah edam kaplamalı peynir, en az 17 hafta ve bazen 10 aya kadar olgunlaştırılır.

 

Fava

Birçokları için fava, baklanın hakkını veren en lezzetli yemeklerden biridir. Haşlanarak ezilen bakla; soğan, şeker ve su ile yapılan ezme şeklinde bir meze türüdür. Üzerine zeytinyağı gezdirilerek damak tadına göre dereotu ile süslenerek servis edilir.

 

Ganache

Pastacıların bir numaralı malzemelerinden bu lezzetli kaplama; her türlü pasta, kurabiye, bisküvi gibi tatlı hamur işlerinin süslenmesinde kullanılır. Ganaj olarak okunur. Temel olarak kuvertür çikolatadan yapılan ganaja, yoğunlaştırılmış krema eklenerek daha akışkan bir hale gelmesi ve kaplama işleminin daha pratik bir şekilde yapılması sağlanır.

 

Hollandaise

Bu yumuşak, zengin, kremsi sos, klasik olarak yumurtalarla ya da sebze ve balık yemeklerinin üzerine eklenip lezzetlerine lezzet katar. Yapımı ise ustalık ister. Yumurta sarısı, tereyağı ve limon suyu ile hazırlanan hollandaise sosun kıvamını tam olarak yakalayabilmek adına bain-marie usulü hafif hafif ısıtma işlemi uygulanır.

 

Involtini

İncecik doğranmış et, balık veya sebzenin bir iç dolgu etrafına sarılmasına denilir. İç malzeme olarak peynir, çeşitli kabuklu yemişler veya kurutulmuş et kullanılabilir. Tipik olarak hazırlandıktan sonra sotelenir ya da yağda kızartılır.

Samosa

Samosa, Hindistan sokak yemeklerinin yıldızıdır. Üçgen olarak kapatılan bir börek çeşidi olan samosa, kızartılarak servis edilir. İçi sadece sebzeden, sadece etten ya da ikisinin karışımı şeklinde hazırlanabilir. Hint restoranlarının favori mezesi olarak da tanınır.

Şakşuka

Hakkında şarkılar yazılması boşuna değil. Şakşuka, basit ama enfes bir zeytinyağlı mezedir. Ana malzeme olarak patlıcan kullanılır. İçerisine soğan, domates ve sarımsak eklenerek hazırlanır. Bölgelere göre içerisinde yeşil domates, kapya biber ya da patatesle hazırlanan çeşitleri de vardır.

Tempering

Soğuk ya da oda sıcaklığındaki bir malzemenin ısısını içerisine kaynar sıvı dökerek yükseltme işlemidir. Fakat öyle aceleye gelmez. Tempering, son derece dikkatle ve yavaş yavaş uygulanması gereken bir işlemdir. Örneğin; yumurta, yoğurt gibi terbiyeleri çorba gibi sıcak sıvılara eklerken hızlı davranırsan kesilir ve tam olarak karışmaz. Tempering, tam da bunu önleyerek iki bileşeni tam olarak karıştırmanı sağlar.

Udon

Spagettiye benzeyen kalın Japon noodle’ına verilen isimdir. Yuvarlak ve yassı çeşitleri vardır. Yapımında buğday veya mısır unu kullanılır. Hem taze olarak hem de kurutulmuş şekilde tüketilebilir.

Vichyssoise

Haşlanıp püre haline getirilmiş pırasa, soğan, patatesin krema ve tavuk stok ile karıştırılmasıyla elde edilen kalın dokudaki bir çorbadır. Onu diğer kök sebze çorbalarıyla karıştırma sakın! Çünkü kış sebzeleriyle hazırlanan bu çorba, ilginç bir şekilde geleneksel sunumunda soğuk olarak servis edilir. Üzeri ince ince doğranmış frenk soğanı ile süslenir.

Yarka

Yarka, henüz tam palazlanıp tavuğa dönüşmemiş büyük pilice denir. Tavuklar yumurtlamaya başlamadıkları ama olgunlaştıkları 17 - 20 hafta arası dönemde yarka olarak adlandırılır.

Zahter

Bir çeşit yabani dağ kekiğidir. Şifa kaynağı bitkilerimizdendir ve Anadolu'da yaygın olarak kullanılır. Lezzeti ve kokusu normal kekikten daha yoğundur. Yemeklerde ve soslarda kullanıldığı gibi, çay olarak da tüketilebilir.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu