Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

masa düzeni

Günlük Masa Düzeni 

Tıpkı çekirdek ailene sofra kurar gibi düşün şefim. Sabah kahvaltısı ya da öğle yemeği gibi öğünlerde rahatlıkla tercih edebileceğin bu düzen, misafirlerin kendilerini çok daha rahat hissetmesini sağlar. Yani onlara evlerindeki konforu sağlamanın da bir anahtarıdır aslında. Yine de profesyonel hizmet verdiğini unutmadan bazı önemli detayları göz önünde bulundurarak sade ve şık bir günlük masa düzeni hazırlanmasına ön ayak olabilirsin.  

  • Masa örtüsü kullanılacaksa mutlaka açık renk tercih et. Amerikan servis (servis matı) bu tip masalar için daha uygun olabilir. Restoranın konseptine göre bambu, kumaş ya da tek kullanımlık olanları tercih edebilirsin.
  • Tabak, servis matının tam ortasına yerleştirilmeli. Tabağın solunda olması gereken peçetelerin rengini ise pastel renkler arasından seçebilirsin.
  • Çatal, peçetenin olduğu tarafta; bıçak ise solda yer almalı. Eğer menüde çorba varsa kaşık da bıçağın yanında durmalı. 
  • Su bardağı; tabağın üst kısmına ancak tam ortaya değil de, sağ kenara biraz daha yakın olacak şekilde konumlandırılmalı.
  • Tuzluk biberlik, ekmek sepeti, su sürahisi gibi ortak kullanım malzemeleri de herkesin ulaşabileceği şekilde masaya serpiştirilmeli. Dikdörtgen masa düzeni hazırlıyorsan işin bu aşamada biraz daha kolay. Yuvarlak masalarda da ise servis elemanlarından ortak malzemeleri ortada toplamalarını isteyebilirsin.

İşte bu kadar! Sadece dakikalar içinde modern, sade, pratik ama bir o kadar da özenli bir yemek deneyimi sunmak için hazırsın. Servis elemanlarını her aşamada bilgilendirmeyi ve motive etmeyi de unutma.

masa düzeni

Misafirlerin için Masa Düzeni

Kalabalık arkadaş buluşmaları, doğum günü kutlaması ya da yılbaşı yemeği… Ağırlayacağın misafirleri günlük masa düzeni ile değil de, daha şık ve daha iddialı bir tasarımla buluşturmak istiyorsan detaylı ön hazırlık yapman gerekecek. Tema her ne olursa olsun, restorana gelen misafirleri şık masa düzeni ile etkileyebilirsin. Peki, işin püf noktaları neler? Öncelikle çorba, salata, meze, ara sıcak, ana yemek ve tatlının servis edildiği menü için tüm ekipmanın sofrada olması beklenir. Günlük masa düzeninden farklı olarak sunduğun yemeklerin ne olduğuna ve davetin konseptine göre daha şık, daha gösterişli malzemeler kullanabilirsin. Simli mumlu şamdanlar, gümüş takımlar, cam fanus içinde mevsimine uygun bitkiler mesela... Ayrıca servis tabağının sol üst köşesine yerleştirilebilecek ufak bir ekmek tabağı ve üzerine konacak tereyağı bıçağı sofraya gösteriş katacaktır. Bu arada servis ekibini tatlı kaşıklarını tabağın yukarısına ve tabağı ortalayacak şekilde, yatay vaziyette yerleştirmeleri konusunda yönlendirmeyi unutma. Tabii bir de su bardağının yanına, servis edilecek içeceğe uygun bardak ya da kadeh koymayı da unutmamak gerek!

masa düzeni

Davet Sofralarında Şıklık

Aslında restoran masa düzeni ile hemen hemen aynı olan bu masa tasarımında davetin türü belirleyicidir. Eğer bir salon düğünü yemeği veriyorsan abartmaktan kaçınma! Masaların büyük şamdanlar, şık vazolar içinde zengin buketler, inciler, parlak taşlar ve daha niceleriyle süslenmesini sağlayabilirsin. Elbette işin dekorasyon kısmını planlarken operasyonu da göz ardı etmemek lazım. Burada en önemli kriterlerden biri, tabaklar arasındaki mesafedir. Çünkü garsonun servis yapması için belirli bir alana ihtiyacı olur. Dolayısıyla davet ne kadar şatafatlı olursa olsun, sunum için bu ayrıntıya özen göstermek önemlidir. İyi bir masa düzeni asla kötü servisi kaldırmaz, sakın bunu unutma şefim. Ayrıca tabak ve bardakların tozlanmaması için ters çevrilmesi gerekir. Restoran kimliğine ve davet detaylarına uygun menülerin de masaya yerleştirilmiş olması ya da misafir masaya oturur oturmaz garson tarafından sunulması önem taşır. 

Fiks menü sunacağın yılbaşı, bayram yemeklerinde ise şık bir tasarımla basılı menü hazırlayabilir, masada herkesin göreceği şekilde konumlandırabilirsin. Aynı masada 10 kişiden fazla misafir oturacaksa servis ekibin masada yeterli miktarda tuzluk biberlik, baharatlık gibi ortak kullanım malzemeleri olduğundan emin olmalı. Menü tasarımından menü açıklamalarına menü düzeni, imza yemekler ve kusursuz sunuma ilişkin ipuçları için bu yazımızı da okuyabilirsin.

masa düzeni

Profesyonel Masa Düzeni için Püf Noktaları 

Birtakım genel geçer kurallara uyduktan sonra masa düzeni konusunda da yaratıcılığını devreye sokabilirsin şefim. Daha önce de söylediğimiz gibi vereceğin yemeğin içeriği ve davetin konsepti belirleyici faktörlerdir. Masayı hazırlamadan önceki hazırlık sürecinde bunları göz önünde bulundurmalısın. Elbette ki bir çocuk doğumgünü yemeğinde gümüşleri, doreleri kullanmak istemezsin. Ya da yılbaşı gibi özel bir günde kırmızı, yeşil yerine maviyi tercih etmezsin… Ancak her şeye rağmen masa düzeni sunum konusu gündeme geldiğinde kendinden katabildiğin çok şey olabilir. Davetlerde sunum öncesi ve sırasında işine yarayabilecek bazı detayları senin için listeledik, esinlenmek serbest!

  • Öncelikle davetin için kafanda bir senaryo yaz. Menüyü ve temayı belirlemek dekoru hazırlamaya başlamak anlamına gelir. Bundan sonrası biraz da oyunculuk… 
  • Masada kimin nereye oturacağını servis ekibinle birlikte kabaca tayin et. Mesela solakları dikdörtgen masanın kenarına oturtmak akıllıca olacaktır. Bu konuyu davet sahibi ile önceden görüşmelisin. Eğer ağırlayacağın ekibi tanımıyorsan, bu kuralı es geçebilirsin tabii ki. 
  • Günlük masa düzeni için tek kullanımlık peçeteleri kullanabilirsin elbette ama resmi davetler ya da özel akşam yemekleri için kumaş olanları tercih etmelisin. Hatta dantelli, işlemeli gibi el işi olanlar misafirlerini fazlasıyla özel hissettirebilir. 
  • Uzun masalarda özellikle su sürahisi ve tuzluk biberliğe uzanmak zor olur. Bunlardan birkaç tane edinirsen sorunu hızlıca çözmüş olursun. 

Şık bir masa düzeni ile yalnızca misafirlerini mest etmekle kalmaz, aynı zamanda ilham da verirsin. Üstelik özellikle servis alanında çalışan personelle fikir paslaşması yaparak zenginleştirebileceğin farklı masa düzeni fikirleri sayesinde bu deneyimi kendin için de unutulmaz kılabilirsin. 

 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu