Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Sweet chili sos; kırmızı pul biberin pirinç şarabı sirkesi, sarımsak, balık sosu, meyve şekeri ya da rafine şeker ve hatta bazen bal ile birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Uzak Doğu mutfağına özgü bir sos da olsa, ünü ve lezzeti tüm dünyaya yayıldığı için ülkemizde de çok sevilir. Et yemeklerine, tavuğa ve balığa da çok yakışır. Yediğin zaman dudakların yanarken ağzında tatlı bir tat kaldıysa işte o gerçek bir sweet chili sos demektir.  

Chili Sos Nedir?

sweet chili

Chili bazlı sosları ve macunları, aslında pul biber ile hazırlanan çeşniler olarak düşünebilirsin şefim. Bir biber sosu olan chili soslarda, sıcak servis edilen soslarda bulunmayan aromalar ve farklı çeşitler olabilir. Baharatlarla tatlanan chili soslar olduğu gibi limon suyu ile hazırlananlar da mevcut. Servis edilecek yemeğe ya da yemeği yiyecek kişiye göre seçenekler değişebilir. Peki, sweet chili sos nerede kullanılır? Gel, birlikte keşfedelim!

Chili Sos Nerelerde Kullanılır? 

Acı sevenlerin ve dip soslara bayılanların kesinlikle en gözde sosu, chili soslardır. Atıştırmalık tariflerden makarnalara, et yemeklerinden sebze sotelerine ve hatta mantar yemeklerine dek, çok farklı şekillerde kullanılabilir. Ayrıca damakları farklı tatlar arayanlar, chili sosu çok sever. Pek çok farklı yemeğe yakıştığı için oldukça kullanışlı olan chili soslarla hazırladığın yemeklere bambaşka bir lezzet katabilirsin. 

Chili soslar, pişirme esnasında kullanılabileceği gibi pişirilmeden yemeğin yanında ya da üstünde de servis edilebilir. Bu da hem kullanım kolaylığı sağlar hem de lezzet katmanlarını artırır. Pişirme esnasında kullanılması, kavrulan malzemelerle birlikte daha karamelize bir lezzetin ortaya çıkmasına vesile olurken servis esnasında kullanılması sosun kendine has tadının daha fazla vurgulanmasını sağlar. 

Fark Yaratan Lezzetiyle Knorr Sweet Chili Sos

Geleneksel Asya reçetesiyle hazırlanmış olan Knorr Sweet Chili Sos, benmariye dayanıklı, yanma ve yapışma yapmıyor, ayrıca dip sos olarak da kullanılıyor. 180 yıldır profesyonel mutfaklarda güvenle kullanılan Knorr, bu sosta da farkını belli ediyor. Sarımsak, kırmızı biber ve acı biberin harika birlikteliğine imza atan Knorr Sweet Chili Sos, kullanım kolaylığı (user friendly) sağlayan şişe tasarımı ile de şeflerin gözdesi. Hazırlayacağın nefis aperatiflerin yanında, bir lezzet artırıcı olarak da kullanabileceğin Knorr Sweet Chili Sos; tavuk yemeklerinden noodle çeşitlerine kadar pek çok yemeğe fark katıyor. Böylece yapacağın eşsiz tariflerine benzersiz bir tat katacağından hiç şüphen olmasın şefim. 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu