Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Napoliten sos, dünyada neredeyse en çok bilinen, yapılan ve sevilen soslardan birisi. Yine İtalyanların tüm insanlığa adeta bir armağanı olan leziz makarnalara da çok yakışır. Usta ellerde bir şiir gibi işlenen bu güzel sosu sen de en nefis şekilde kullanabilirsin şefim. 

Napoliten Ne Demek?

napoliten

Napoliten kelime anlamı olarak “Napoli’ye özgü” ve “Napoli usulü” anlamına geliyor. İtalyanların en önem verdiği şehirlerden birisi olan Napoli, pizzanın doğduğu yer olmasının yanı sıra Napoliten sosa da kendi ismini vermeyi başarmış. İtalyan şef Antonio Latini tarafından Napoli’de, 1692’de yazılan “Lo Scolco alla Moderna”, tarihte domates bazlı ilk sos tarifini içeren yemek kitabı. Bu sos tarifinin Napoliten sosun reçetelendirilmiş ilk versiyonu olduğu düşünülüyor. 

Napoliten Sos Nasıl Kullanılır? 

Napoliten sosun temel malzemesi domatestir. Özellikle yazları domateslerin en kırmızı, fesleğenlerin en yeşil olduğu zamanlarda yapılan napoliten sos, doğru yapıldığında tadına doyum olmaz. İtalyanlar “napolitan sos olarak” adlandırsa da, dilimize “napoliten sos” olarak yerleşmiş. Arada ufak bir fonetik farklılık da olsa lezzet olarak bir fark yok şefim. Taze fesleğen yoksa kurutulmuş fesleğen, kurutulmuş ya da taze kekik, hatta bazen maydanoz da bu meşhur sosa aromasıyla eşlik eden otlardan.

Özellikle spagetti ve pizzalarını napoliten sosu ile hazırlayabilir, misafirlerinin midelerine bayram ettirebilirsin. Ayrıca napoliten sos, sadece spagetti ile değil genel olarak tüm makarna çeşitleri ile mükemmel bir uyum sağlar. Makarna ve pizzanın yanı sıra et, tavuk ve hatta balıkla bile keyifle tüketilebilen, farklı reçetelerde kendisine yer bulan bir sostur. 

Knorr Napoliten Sos ile Lezzete Lezzet Kat

Mevsiminde toplanmış gerçek domateslerle hazırlanan Knorr Napoliten Sos en lezzetli yemeklerle buluşmak için seni bekliyor. Usta ellerden çıkan harika tariflerde yeri şimdiden hazır olan Knorr Napoliten Sosun içinde; taze domatesler, maydanoz, sarımsak, fesleğen ve defne yaprağı var. 180 yıllık profesyonel mutfak tecrübesinin getirdiği güvenle hizmet veren Knorr, özel olarak tasarlanmış kullanım kolaylığı sağlayan (user friendly) şişe tasarımları ile de şeflerin gönlünde taht kurmaya devam ediyor. 

Birbirinden lezzetli baharat ve otlarla zenginleşmiş olan Knorr Napoliten Sos pek çok yemekle tam uyum sağlıyor. Üstelik benmariye dayanıklı, ekşime yapmayacak şekilde ve sıcak uygulamalar için pişirmeye uygun olarak hazırlanmış. Makarnalara çok yakışan ve tüm makarnayı kaplayan bu sos, ayrıca et ve tavuk yemeklerinde de harikalar yaratıyor. Onu mutfaklarında kullanan şeflerin, kendilerini bir anda İtalya’da gibi hissetmeleri ise çok olası. Haydi şefim sen de kendi yeteneğini Knorr Napoliten Sos ile birleştir ve damaklara şenlik yaptıracak harika tabaklara imzanı at!

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu