Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Maliyetleri düşürmenin en kolay yolu, aşırı yemek siparişinden kaçınmaktır. 

Etkili olması için bir menünün kapsamlı satın alma ve üretim prosedürleriyle entegre edilmesi gerekir. Satın alma, gerekli malzemeleri doğru bir şekilde yorumlamalı ve üretim için zamanında bulunabilirliği sağlamalıdır. 

1. Küçük ama basit bir satın alma listesi kullanın

1. Küçük ama basit bir satın alma listesi kullanın

Öngörülerden faydalanak,  restoranınızın stok kontrol seviyesini ve ne kadar sattığınızı bilmek için ihtiyacınız olan ürün sayısını hesaplayabilirsiniz. Hızlı bir şekilde kontrol etmek için tedarikçinizin fiyat listesinde kullandığı aynı birim ve malzeme sırasını kullanın. 

Bu liste, bir yazılım paketinin parçası olabilir veya  basit bir Excel sayfası ile birkaç tıklama ile siparişinizi hesaplayabilirsiniz. 

Ücretsiz gıda satın alım kontrol listesi Excel dosyasını indirin

 

2. Restoran tedarikçilerinizle bir ilişki kurun

2. Restoran tedarikçilerinizle bir ilişki kurun

Onlara iyi davranın! Sizi iyi fırsatlar konusunda uyaracaklar, pazardan beğeneceğinizi düşündükleri taze malzemeler alacaklar ve belirli ürünler tükenirse ikinci günlük teslimatları bile getirmeye istekli olacaklardır (bu sayede, aynı gün tekrar teslimat yapacaklarını bildiğinizden, daha az stok tutabilirsiniz). 

3. Taze malzemelerin kalitesi konusunda restoran tedarikçileriyle net anlaşmalar yapın

3. Taze malzemelerin kalitesi konusunda restoran tedarikçileriyle net anlaşmalar yapın

 

Gıda satınalım kontrol listesi yardımıyla, restoran envanterinizi kontrol altına alın ve bir dizi kalite standardı oluşturun.  

Ücretsiz gıda satın alım kontrol listesi Excel'i indirin
Ücretsiz restoran teslimat kontrol posterini indirin

4. Stoklarınızı, restoran tedarikçilerinize göre düzenleyin

4. Stoklarınızı, restoran tedarikçilerinize göre düzenleyin

Stoğunuzu restoran tedarikçilerinizin veya toptancılarınızın satın alma listesine göre düzenleyin. Bu, yeniden sipariş vermek için stokunuzu kontrol etmenize ve size zaman kazandırmaya yardımcı olur.

5. Toplu alımlarda dikkatli olun

5. Toplu alımlarda dikkatli olun

Yalnızca talep seviyenize uygunsa ve bozulmayacak ürünler ise toplu satın alım yapın: Ölçek ekonomileri gerçek bir fırsat olabilir. Ancak fazla stokun çöpe gitmesinin getirdiği maliyete dikkat edin.

6. Bozulur gıdaları kısıtlayın

6. Bozulur gıdaları kısıtlayın

Benzer bir kalitenin elde edilebildiği durumlarda, taze ürünler yerine dondurulmuş, kurutulmuş, şişelenmiş veya konserve edilmiş ürünleri alın: Bu şekilde, ürününüzün bütünlüğünden ödün vermezsiniz, ancak bozulabilir gıdaların miktarını azaltırsınız. 

Gıda saklama fikirlerini okuyun. 

 

7. Personelin farkındalığını artırın

7. Personelin farkındalığını artırın

Çalışanları iyileştirmeler ve tasarruflardan haberdar edin. Bu onları motive edecek ve gelişmeye teşvik edecektir.

Mutfağınızda maliyet ve atık yönetiminin önemini anlatmak için mutfak posterlerimizi ve araçlarımızı kullanın. 

Maliyetleri azaltma araç setimizi indirin.

 

8. Personelinizi eğitin

8. Personelinizi eğitin

Mutfak Personeli, faydaları anladıklarında ve nasıl katkıda bulunacaklarını bildiklerinde maliyet yönetimini daha ciddiye alır.

9. Mutfak yönetim yazılımı kullanın

9. Mutfak yönetim yazılımı kullanın

Yazılım programları, planlama, satın alma ve sipariş verme süreci hakkında değerli bilgiler sağlar. Mevsimsel trendleri, pazar talebini ve rezervasyon sürelerini kullanarak her bir öğe için tarihsel ve tahmini kullanımı analiz etmek için güçlü formüller kullanırlar. Ayrıca etkinlik hazırlığınızı kolaylaştırmanıza da olanak tanırlar.

Daha büyük operasyonlar için yazılım tasarruf sağlayabilir, ancak küçük bağımsız operatörler için pahalı olabilir. Basit tarif şablonu Excel iyi yönetilmesi koşuluyla, iyi bir alternatif olabilir. 

Ücretsiz standart standart restoran tarifi şablonu excel dosyasını indirin.

 

“İşin çok çekici olmayan bir parçası olsa da, doğru satın alma kesinlikle çok önemlidir. Evrak işi yapmaktansa yemek yapmayı tercih eden birçok şefle tanıştım. Bu iyi bir şey; ekibinize, sizin adınıza satın almayla ilgilenecek beceri, yetenek ve arzuya sahip kıdemli bir kişiyi işe alın; size rapor vermelerini sağlamanız yeterli. Bir şefin ve mutfak ekibinin becerilerinden biri de kendi güçlü ve zayıf yönlerini bilmektir.”

Chris Barber 
Şef ve Gıda Danışmanı 

 

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu