Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Hünnap Nasıl Yetiştirilir?

hünnap

Hünnap yetiştirmek istiyorsan, seni çok da zorlu bir görev beklemiyor şefim! Bazı püf noktalarına dikkat ettiğin sürece hünnap tohumunu kolaylıkla çimlendirebilir ve sağlıklı bir bitki elde edebilirsin. Bunun için öncelikle hünnap çekirdeklerini ya da tohumlarını su dolu bir kabın içerisinde 3 gün kadar derin dondurucuda bekletmen gerekir. Bu işleme soğuklama adı verilir. Bitkinin bu isteğini yerine getirdikten sonra toprağı 3-4 santim kadar kazarak tohumları içine koyabilir ve üzerini nazikçe örtebilirsin. 

Eğer dikimi yaz mevsiminde yapıyorsan düzenli suladığında 15-20 gün sonra fidanın oluştuğunu göreceksin. İşlemi yapmak için kış mevsimini beklersen, bahar geldiğinde tohumunun çimlenecektir. Bitkin büyüyüp ağaç halini aldığında bulunduğun coğrafyanın hava durumuna ve toprağın ihtiyacına göre; suyu çekme durumunu kontrol ederek sulamalısın. Hünnap nerede yetişir diye merak ediyorsan; Türkiye’de en çok Marmara Bölgesi ile Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetiştiğini söyleyebiliriz. 

Hünnap Nelere İyi Gelir? 

Uzun yıllardır pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olarak da kullanılan hünnap özellikle A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Yoğun öksürük durumlarındaki hafifletici özelliği; kabızlık önlemedeki desteği ve sindirim düzenleyici olması gibi faydaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Hünnap meyvesinin ayrıca toksin atıcı özelliği olduğunu da atlamamalıyız.

hünnap

Hünnap Nasıl Tüketilir, Mutfakta Nasıl Kullanılır? 

Bu değerli besinle tariflerinde fark yaratabilmen mümkün şefim. Mevsiminde mutfağa bolca hünnap alırsan özgün reçeteler yaratmak için fırsatın olabilir. Örneğin; mis gibi bir hünnaplı muffin deneyebilirsin. Bunun için muffin karışımına ekleyeceğin hünnapları kurutmak en iyi sonucu verecektir. Klasik kurabiye tarifini hünnapla taçlandırmayı da deneyebilirsin. Misafirlerin bu sihirli dokunuşa bayılacak ve kurabiyenin içindeki tadı anlayabilmek için birden fazla yiyeceklerdir, emin olabilirsin! Bunların dışında çeşitli yaş pastaların içinde veya üzerinde süsleme olarak da hünnap meyvesine yer verebilirsin. Ya da direkt olarak yemek sonrası meyve tabaklarında hünnap için yer açabilirsin.  

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu