Menü
Puan

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Taze hasat edilmiş yöresel sebzeler sofraya

Yerel ve mevsimlik sebzelerin çeşitliliği menüde çok iyi görünüyor.Bölgesel olarak üretilen gıda kısa nakliye yolları ve depolama sayesinde iklim üzerinde daha az etkiye sahiptir. Mevsim meyveleri ve sebzeleri, iklim bölgemizde mükemmel olgunluk derecesinde hasat edildikleri için genellikle daha fazla besin, aroma ve tada sahiptir. Kapımızın önünde yetişenler çoğu zaman ithal edilen ürünlerden daha tazedir.

Yabani kuzukulağı, yabani sarımsak, gut otu, karahindiba, muz veya limon mine çiçeği gibi yabani otlar ve yapraklar potasyumun yanı sıra A ve C vitamini de sağlar.Bahar topping olarak çok uygundurlar. 

Taze pazı ve ıspanak: Bu süper malzemeler birçok kombinasyonla iyi uyum sağlar ve vitamin ve besinler açısından zengindir. Pazı  K vitamini ve potasyum içerir. Ispanak, yüksek folik asit içeriği ile karakterize edilir. 

Yenilebilir çiçekler papatya, unutmabeni, gül, gevşekot veya adaçayı gibi çeşitli kokularla hoş bir nokta ve optik olarak tabağınıza baharı getirir.

Wilde Kräuter
Junger Mangold und Spinat
Essbare Blumen

 

İpucumuz: Unutulmaya Yüz Tutmuş Sebzeler

Bugünlerde sebzeler için çıta çok yüksek. Hızlı büyümeli, tertemiz görünmeli ve üretken olmalıdır. Bununla birlikte, birçok geleneksel sebze çeşidi bu şartları karşılayamamış ve unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak yemek pişirme dünyası eski sebzeleri yeniden keşfetti, çünkü yeni akrabalarına göre avantajları var.

Mevsimsel ve bölgesel mutfaklar için pazı, yaban havucu ve kara kök gibi eski, neredeyse unutulmuş sebzeler, çeşitli yemekler yaratmak için harika yeni fırsatlar sunar. Yeniden moda olan en popüler eskileri keşfedin.

Bugünlerde sebzeler için çıta çok yüksek. Hızlı büyümeli, tertemiz görünmeli ve üretken olmalıdır. Ancak birçok geleneksel sebze çeşidi bu ihtiyaçları karşılayamamış ve unutulmaya yüz tutmuştur.

Ancak yemek pişirme dünyası eski sebzeleri yeniden keşfetti, çünkü yeni akrabalarına göre avantajları var.

Geleneksel sebze çeşitlerinin en büyük avantajı budur:

  • Çeşitliliği : Geleneksel sebzelerin hiçbiri birbirine benzemez. Kalın, ince, uzun, kısa - çeşitlilik günün sırasıdır.
  • Renk çeşitliliği: Mor patatesler, mor havuçlar, siyah domatesler, kırmızı mısır - gözler için gerçek bir şölen.
  • Yoğun aromalarYeni çeşitler genellikle verim için yetiştirilir, bu nedenle aroma zarar görebilir. Yaşlı sebzeler daha fazla ikincil bitki bileşiği ve besin maddesi üretir, bu da daha yoğun, daha zengin lezzetlerini açıklar.
  • Sürdürülebilirlik: Geleneksel sebze çeşitleri çoğunlukla yerel üreticilerde bulunabilir. Bu da nakliye mesafelerini kısa tutarak karbon ayak izi ve tazelik üzerinde olumlu bir etki yaratır.
  • Bölgesel özellik: Birçok geleneksel türlerin karakteristik bir bölgesel varyantı vardır (örneğin Filderkraut, Stuttgart yakınlarındaki Filder bölgesinden bir sivri lahana çeşididir). Bu da onları otantik bir bölgesel karaktere önem veren mutfaklar için ideal kılıyor.
 
Bu 4 popüler geleneksel lezzet açısından tam bir harikadır:
Mangold

Pazı:

Yaprak ve sap pazı arasında bir ayrım yapılır. Hem yaprağı hem de gövdesi yenilebilir olan pazı, sarıdan yeşile ve koyu kırmızıya kadar değişen çok sayıda yaprak rengiyle etkileyicidir. Pazı bol miktarda vitamin ve ayrıca sodyum, magnezyum,  potasyum ve demir içerir.. Yapraklı pazı salatalar, soteleme, haşlama veya pişirme için uygundur, harika bir ıspanak ikamesi yapar ve balık ve et ile mükemmeldir.

Blaue Kartoffel

Mavi Patates:

Vitelotte veya Fransız trüf patatesi olarak da bilinen bu patates çeşidi, koyu mor rengi nedeniyle özellikle etkileyicidir. Vitelottalar pişirilirken serttir. Aroması tatlı kestaneninkine benzer. Harika bir krema ve püre yapar ve yoğun rengi sayesinde pazı tarifimizin garnitürü olarak gerçek bir göz alıcıdır.

Pastinake

Yaban Havucu:

Yaban havucu Roma döneminden beri bilinen bir kök sebzedir. Orta Çağ'da, daha sonra yerini aldığı bugünkü patatesle aynı şekilde kullanılıyordu. Yaban havucu çorbalarda, güveçlerde ve pürelerde kullanılabilir. Yaban havucunun ne kadar çok yönlü olabileceğini keşfedin.

 

 

Schwarzwurzel

Kara Kök:

Aslen İspanya'dan gelen bu sebze kış mevsimi için mükemmeldir ve kuşkonmaz için mükemmel bir alternatiftir, bu nedenle "kış kuşkonmazı" takma adı verilmiştir. Kara kök bol miktarda potasyumdemir vitamin , folik asit ve nitrat içerir. Tadı çok baharatlı, hafif fındıksıdır ve çorbalar, güveçler ve yahnilerle veya et ve sebzelerle garnitür olarak mükemmel uyum sağlar.

Bilmekte fayda var:

Yeniden artan rağbetleri sayesinde yaban havucu ve benzerleri piyasaya tekrar çıktı. Bununla birlikte, yerel doğrudan pazarlamacılardan veya Denn's veya Allnatura gibi iyi stoklanmış organik pazarlardan çok daha çeşitli eski sebzeler temin edilebilir.

Home
Ürünler
Reçeteler
Şeflere Özel
Sepetim
Menu