Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Yeşil Çay mı, Siyah Çay mı?

Üretim şekline göre çeşitlenen bu müthiş bitki; yeri geldiğinde yeşil çay olup kupalarımızı yeri geldiğinde enfes siyah çayla ince belli bardaklarımızı doldurur. Esasen ikisi de Camellia Simensis bitkisinin yapraklarından yapılsa da üretim tekniğindeki farklılık, onları yeşil ve siyah olmak üzere ikiye ayırır. Bununla birlikte yeşilin büyüsünden, siyahın keyfinden vazgeçemeyenler için yeşil çay ile siyah çay karışımı harmanlar bulmak da elbette mümkün.

 

Peki, yeşil çay ve siyah çay arasındaki temel farklar nelerdir?

Bitkiden toplanan yapraklar, tam olarak fermente edilmeden üretildiğinde okside olmazlar ve bu onları bildiğimiz haliyle yeşil çaya dönüştürür. Bu yöntemde yapraklar polifenoller ve kateşinler bakımından zengin kalır ve özellikle ECGC gibi vücut için oldukça faydalı antioksidanları yüksek oranda içermeyi sürdürür. Bu özellikler yeşil çayı yalnızca keyifli olmaktan çıkarıp sağlıklı ve lezzetli bir içeceğe dönüştürür. Demi açık renkli ve berraktır, kokusu ise aromatik ve yoğundur.

Daha uzun süreli fermantasyona tabi tutulan siyah çay ise, antioksidanlarının büyük kısmını koruyarak antioksidan bir içecek olma özelliğini kaybetmez. Bu aşamada kazandığı kendine has kırmızı rengi, içimizi ısıtan eşsiz kokusu ve yumuşak lezzeti ona bilinen ve sevilen özgünlüğünü verir.

Sen de misafirlerini bu lezzetlerden mahrum bırakmak istemiyorsan menülerine çay eklemeyi ihmal etme!

29 171
₺28,52 Ürün Fiyatı

Farklı çay tariflerini keşfedin.