Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Oolong Çayı Nedir?

Anavatanı Çin olan oolong çayı, esasen hem siyah hem de yeşil çay gibi Camellia sinensis adlı bitkinin yaprakları kullanılarak üretiliyor şefim. Ancak oolong çayının üretimi sırasında bu bitkinin olgun yapraklarına siyah çaya kıyasla daha düşük düzeyde oksidasyon uygulanıyor. Zaten yeşil ve siyah çayı birbirinden ayıran temel fark da yaprakların işlenmesi sırasında uygulanan oksidasyon derecesi. Dilersen, yeşil çay ve siyah çay arasındaki farklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. 

oolong çayı

Oolong çayının üretiminde Camellia sinensis’in olgun yaprakları hafifçe eziliyor. Kısa süreli oksidasyona tabi tutulan oolong çayının aroması yeşil çaya daha yakınken %50-%80 oranında okside olan oolong çayı, tat açısından siyah çaya daha çok benziyor. Söz konusu oksidasyon düzeyinin doğru ayarlanması ve ideal aromanın elde edilmesi için oldukça emek isteyen, kapsamlı bir çalışma uygulanıyor. 

Bir fincan oolong çayı yaklaşık 38 miligram kafein içeriyor şefim. Ayrıca, çayın içinde düşük miktarda da olsa potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunuyor. Oolong çayının ilk olarak nasıl ve ne zaman ortaya çıktığına dair çeşitli rivayetler mevcut. Ancak bu çay türünün Çin’de keşfedildiği ve zamanla dünyaya yayıldığı biliniyor. Günümüzde Çin’in yanı sıra Tayvan, Japonya ve Nepal gibi bazı ülkelerde de oolong çayı üretimi gerçekleştiriliyor. 

Oolong Çayı Faydaları Nelerdir?

oolong çayı

Oolong çayının içerdiği vitamin, mineral ve polifenol antioksidanların vücutta kan şekeri seviyelerinin korunmasına ve kalp sağlığının gelişmesine yardımcı olduğuna dair araştırmalar var. Ancak bu araştırmalar, henüz bilimsel gerçeklerden söz etmek için yeterli kanıta ve bulguya sahip değil şefim. Oolong çayının kafein oranı, yeşil çaya kıyasla daha yüksek. Tıpkı diğer kafeinli içecekler gibi oolong çayı da kontrollü şekilde ve güvenli seviyelerde tüketildiğinde uyanıklık süresinin ve zihinsel performansın artmasına yardımcı olabiliyor. Yine kafein içermesi sebebiyle, oolong çayının da günlük güvenli kafein alımı düzeyini geçmeyecek şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

oolong çayı

Oolong çayını demlemek için çay yapraklarını bir süreliğine sıcak suda bekletmek yeterli şefim. Ancak kullanılan suyun kaynadıktan sonra biraz soğuması için kısa süreliğine beklenmesi tavsiye ediliyor. Yaklaşık iki dakika boyunca sıcak suda demlenen oolong çayı, suya sarımsı bir ton veriyor. Demleme süresi uzadıkça çayın aroması da daha yoğun hale geliyor. Bu nedenle ideal demleme süresi, kişiden kişiye göre farklılık gösterebiliyor. 

Misafirlerine farklı, lezzetli ve ilgi çekici bir çay alternatifi sunmak istiyorsan oolong çayını menüye dahil edebilirsin şefim. Arzu edersen, bitki çayı çeşitleri arasında kısa bir gezintiye de çıkabilir ve menünü daha da zenginleştirebilirsin. 

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.