Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Kombu Çayı Ne ile Servis Edilir?


Kombu çayı fermente bir içecek ve kendine has mayalı bir lezzete sahip. Doğal olarak onu sevenler genelde bu tadın peşindedir. Kombu çayının lezzetini katlamak için benzer tatların birbirini desteklemesi sağlanabilir. Kombu; maya tadının yoğun olarak hissedildiği Pancar turşusu, soğan turşusu, mevsimsel filizlerle hazırlanmış bir salata ve yanında ekşi mayalı bir ekmekle servis edilebilir. Fermente malzemeler ve turşu ile hazırlanan hafif tabaklar, doğal olarak Kombu çayındaki doğal ekşi aromaları ve mayalı tadı güçlendirir.

Kombu Çayı Nasıl Servis Edilir?


1. Sirkeli Salata Soslarında

Keskin sirke küpüne zarar. Sirkenin hafifi makbul. Bu yüzden salata soslarında Kombu çayı kullanmak harika bir fikir! Özellikle vinaigrette gibi soslar da sirke yerine geçer. Salata sosuna eklenen Kombu çayı; asitliği arttırıp, tazelik veren meyveli tatları daha belirgin yapar. Eğer biraz daha ekşilik istersen limon da ekleyebilirsin.


2. Dondurulmuş Yoğurt ile Birlikte

Kombu çayı ile hazırlanan hafif tatlılar sağlıklı tatlı anlayışına yeni bir bakış açısı getirmeyi başarır. Örneğin; Kombu çayının eşsiz aromasını doğal şekerler ve balla buluşturarak enfes bir sorbet hazırlayabilirsin. Kombu çayına bir top dondurulmuş yoğurt ekleyerek hafif, farklı ve lezzetli bir seçim sunabilirsin.

3. Kokteyllerin İçerisinde

Sağlıklı ve detoks yapanların tercihi Kombu çayı, tek başına oldukça keyifli bir içecek. Fakat bu özel çay alkollü ve alkolsüz kokteyller için de şaşırtıcı derecede iyi bir seçim. En sevilen tariflerden biri olan zencefilli Kombu çayı kokteyli için Kombu çayına taze nane ve limon eklemen yeterli. Ferahlatıcı aromalar için Kombu çayı; kavun, karpuz, nar gibi meyveler ve soda ile karıştırılabilir. Bu özel lezzet çok farklı şekillerde kokteyllerin arasına sızmayı başarır.

29 171
₺28,52 Ürün Fiyatı

Kombu Çayı Ne ile Servis Edilmemeli?

Birçok lezzetin yanına keyifle içilebilen Kombu çayının kesinlikle uyum sağlamadığı bir eşleştirmesi var mı? Evet, var! Kombu çayı bir fincan kahveden sonra asla lezzetli olmaz. Çünkü doğal acımsı tatları olan yiyecekler daha yüksek asitli yiyeceklerle eşleşince hoş olmaz ve Kombu çayının içerisindeki çiçek ve meyveli notaları kaybolur.


Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kambu çayı demlenmiş çaya şeker ve bir maya kültürü eklenerek hazırlanır. Bilinen faydaları kıcasa şu şekildedir:

  • Kambu çayı yüksek detoks özelliğine sahiptir.
  • Karaciğerin kendini temizlemesine yardımcı olur.
  • Probiyotikler aracılığıyla sindirim sistemine faydalıdır.
  • Hücre yenilmesinde faydalı olan asit ve enzimleri içerir.

Farklı çay tariflerini keşfedin.