Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Biz ağırlıklı olarak siyah çay tüketiyoruz ama dünyada yaygın olarak içilen birçok çay çeşidi bulunuyor. Üstelik, çay içme alışkanlıkları da ülkelere ya da bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. Kısacası, farklı çay türleri dünya toplumlarının geneli için büyük önem arz ediyor şefim. Peki, en popüler dünya çayları hangileri? Kendine dumanı tüten bir bardak çay koyduysan gel, dünyadaki çay çeşitleri arasında keyifli bir yolculuk yapalım. 

Dünyadaki Çay Çeşitleri: Beş Temel Çay

Dünya çayları beş farklı grupta değerlendiriliyor şefim. Üstelik, söz konusu çay çeşitlerinin tümü aynı bitkinin, Camellia sinensis’in yapraklarından üretiliyor. O halde ortaya nasıl farklı çay çeşitleri çıkıyor, diye düşünüyorsan bu sorunun yanıtı aşağıda seni bekliyor. 

Beyaz Çay

dünyadan çay çeşitleri

Sözünü edeceğimiz beş çay türünün arasında en az işlenmiş olanı, beyaz çay. Camellia sinensis bitkisinin henüz açılmamış tomurcuklarının ve genç yapraklarının kurutulması sonucunda elde ediliyor. Bu sayede hafif bir aromaya kavuşuyor. Yine az miktarda işleme tabi tutulmasından dolayı diğer çay çeşitlerine kıyasla daha düşük oranda kafein içeriyor. 

Yeşil Çay

dünyadan çay çeşitleri

Yeşil çay yapımında bitki yaprakları, toplandıktan hemen sonra ısıya maruz bırakılarak kurutuluyor. Bu işlem, çay yapraklarının okside olmasını önleyerek yeşil kalmasını sağlıyor. Dünyadaki yeşil çay üretimi büyük oranda Çin’de ve Japonya’da gerçekleşiyor. 

Siyah Çay

dünyadan çay çeşitleri

İngiliz ve Türk kahvaltılarının baş tacı olan siyah çay, çay yapraklarının kurutulma sürecinde oksijenle tepkimeye girmesi, bu sayede de oksitlenmesi sonucunda elde ediliyor. Başka bir deyişle siyah çay, beyaz ve yeşil çaya oranla daha fazla işleme tabi tutuluyor. Zaten yoğun tadını, içerdiği kafein oranını ve demini de bu işlemlere borçlu. Ancak işlenmiş olması nedeniyle, diğer çay türlerine kıyasla daha düşük düzeyde antioksidan içeriyor. 

Oolong Çayı

dünyadan çay çeşitleri

Oolong çayı yaklaşık %10-%80 oranında oksidasyon işlemine tabi tutulan bir çay çeşidi. Bu nedenle yeşil çaydan daha çok, siyah çaydan da daha az işlenmiş bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Maruz kaldığı oksidasyon düzeyine bağlı olarak aroması da değişebiliyor. 

Pu’erh Çayı

dünyadan çay çeşitleri

En popüler yabancı çay çeşitleri arasında yer alan Pu’erh çayının kökeni, Çin’in Yunnan eyaletine dayanıyor. Çayın ismi ise bu eyaletin yakınında yer alan ve hasat edildiği ilk bölge olan Pu’erh’ten geliyor. Pu’erh çayının yapımında yabani çay bitkilerinin yaprakları toplanarak presleniyor, fermente ediliyor ve olgunlaşmaya bırakılıyor. Olgunlaşma süresi bazen uzun yılları bile bulabiliyor. Çayın tadı da ne kadar fermente olduğuna bağlı olarak değişiyor. 

Popüler Dünya Çayları: Aromalı ve Kokulu Çay Çeşitleri

Az önce sözünü ettiğimiz temel çay çeşitlerine çeşitli aromalar, bitkiler, çiçekler ya da meyveler ilave edildiğinde ortaya farklı alt türler çıkıyor şefim. Dilersen, bir de en popüler aromalı ve kokulu çay çeşitlerini inceleyelim.

Earl Grey

dünyadan çay çeşitleri

Dünya genelinde oldukça yaygın tüketilen bir çay türü olan Earl Grey, siyah çaya bergamot aroması ya da yağı eklenmesi sonucunda elde ediliyor. Özellikle İngiltere’de son derece popüler bu çay, ismini de eski İngiltere başbakanı Charles Grey’den alıyor. 

Masala Çayı

dünyadan çay çeşitleri

Masala çayı da siyah çayın farklı tatlarla buluşmuş bir versiyonu. İçinde tarçın, anason, kakule, zencefil ve karanfil gibi Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatların aromalarını barındırıyor. Ayrıca, diğer birçok çay türünden farklı olarak su yerine manda sütü kullanılarak hazırlanıyor. 

Matcha Çayı

dünyadan çay çeşitleri

Japonya’nın en popüler çay çeşitlerinden olan matcha çayını yeşil çayın yakın akrabası olarak tanımlayabiliriz. Çünkü matcha çayı, hasattan yaklaşık üç hafta öncesinden itibaren üzeri örtülerek gölgede bırakılan genç yapraklardan elde ediliyor. Bu işlem, yaprakların klorofil oranını artırarak daha koyu ve parlak bir yeşile bürünmesine yol açıyor. Hasat sonrasında yaprakların okside olmasını önlemek için kurutma işlemine geçiliyor. Son aşamada da kurutulmuş yapraklar öğütülerek toz haline getiriliyor. Matcha çayı, doğrudan demlenebileceği gibi farklı smoothie ve tatlı reçetelerine de dahil edilebiliyor. 

Kafein İçermeyen Çaylar: Bitki ve Meyve Çayları

dünyadan çay çeşitleri

Camellia sinensis’in yapraklarından değil; farklı bitkilerden, otlardan, baharatlardan ve meyvelerden elde edilen çayların geneli bitki ya da meyve çayı olarak adlandırılıyor. Bu türlerin hiçbiri kafein içermiyor. Dünyada yaygın olarak tüketilen bitki ve meyve çayı türleri oldukça fazla. Bunlardan en bilinenleri arasında ıhlamur, adaçayı, papatya, kuşburnu, rezene, hibiskus, rooibos ve mate çaylarını sayabiliriz. Kısacası, çayların lezzetli dünyasında her damak zevkine uygun alternatiflere ulaşmak mümkün şefim. 

Çaya düşkün bir millet olduğumuzdan başlarken söz etmiştik. Bu konudaki istatistiklere ve bilgilere göz atmak istersen dünyada çay tüketimi ve Türkiye’de çay tüketimi hakkında hazırladığımız içerikleri inceleyebilirsin. Peki, çaya düşkün misafirlerinin karşısına hangi lezzetli seçeneklerle çıkabilirsin? Bu sorunun cevabı da çay trendleri ipuçlarında seni bekliyor. İpuçlarına göz atarak çay menüsüne yepyeni dokunuşlar katabilirsin. 

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.