Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Çay İnce Belli Bardakta İçilir

Gün içinde de çaydan uzak durmak zor. Bizi her şeyiyle kendine çekiyor. O kadar alışmışız ki ofiste elimizin altında bir bardak çay olmadan işimize konsantre olamıyoruz. Evde de ne zaman canımız sıkılsa bir arkadaş gibi çaya sarılıyoruz. Dışarı çıktığımızda sohbetlerimize mutlaka çay eşlik ediyor. Zaten kültürel hafızamıza baktığımızda bunun yansımalarını görebiliriz. İstanbul dendiğinde ilk akla gelen imajlardan birisinin, ince belli bardakta dumanı tüten demli bir çay bardağı olması tesadüf olmamalı, değil mi?

Uluslararası Çay Kongresi’nde sunulan “Dünya Çay Raporu 2016” (1) verilerine göre Türkiye, yaklaşık 3,5 kilogramlık yıllık kişi çay tüketimi ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Peki dünyada tüketim olarak ilk sırada yer alan ülkemizde çay nasıl içiliyor? Ülkemizdeki çay tüketim alışkanlıklarına dair gerçekleştirilmiş en önemli araştırmalardan birisi; ÇAYSİAD ile Trabzon Ticaret Borsası iş birliği ile hazırlanan ve DOKA tarafından desteklenen “Türkiye’de Değişen Çay Tüketim Alışkanlıkları Araştırması” (2) projesidir. 2013 yılında yayınlanan araştırma kapsamında yapılan ankette tahmin edebileceğiniz üzere ülkemizde en çok tercih edilen içecek hâlâ çay.

Çay İçme Alışkanlıkları Farklılaşıyor

“Türkiye’de Değişen Çay Tüketim Alışkanlıkları Araştırması” çıktılarına baktığımızda dikkat çeken bir diğer bulgu, erkeklerin kadınlara oranla daha fazla çay tüketiyor olması. Aslında bu açıklanabilir bir durum, zira ortada kadınların sosyal yaşamında önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi adında bir gerçek var. Zaten araştırma sonucunda kadınların erkeklere göre daha fazla kahve ürünleri ve bitki çayı tükettiği sonucuna da ulaşılmış.

Çay içme alışkanlıklarımızdaki bir diğer değişim de soğuk çayla hayatımıza girdi. İlk zamanlar soğuk çaya alışamasak da şu anda ülkemizdeki soğuk çay tüketimi de oldukça artmış durumda. Sonuçta çay sever bir milletiz, o tadı ideal bir şekilde alıyorsak yaz kış içebiliyoruz. Uzun lafın kısası, Türkiye’de çay tüketimi oranları değişse de, alışkanlıklar farklılaşsa da yakın gelecekte ve hatta hiç bir zaman çaydan vazgeçmeyeceğiz gibi görünüyor. Demli ya da açık, şekerli ya da şekersiz hiç fark etmez, çay en güzel anlarımıza eşlik etmeye devam ediyor.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Products
Recipes
Chef Inspiration
Menu