Menü

Burada çalışıyorum ...

Devam edin

İçerikler seçtiğiniz sektöre göre güncellendi

Antioksidan Özelliği

Siyah çayın, içeriğinde bulunan flavanollere bağlı olarak yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu biliniyor. Antioksidan niteliği siyah çayın, özellikle kronik pek çok rahatsızlığın oluşum ve ilerleme safhalarına ket vurabilmesini sağlıyor. Antioksidanlar vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin tutulmasına yardımcı oluyor. Gün içinde bir fincan siyah çay içerek daha sağlıklı bir DNA’ya kavuşmanız mümkün hale geliyor.

Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Siyah Çay Etkisi

Yapılan bilimsel çalışmalar siyah çayın antioksidan özelliğine bağlı olarak kalp rahatsızlıkları ile karşılaşma riskini belirli oranlarda düşürebildiğini gösteriyor. Hatta konuyla ilgili gerçekleştirilen spesifik bir araştırma günde üç fincan siyah çay içen kişilerin, içmeyenlere göre kalp rahatsızlığı geçirme riskinin yüzde 11 oranında azaldığını söylüyor. Daha sağlıklı bir kalp için denemeye değer.

Yüksek Tansiyona Veda

Dünya üzerinde yüksek tansiyondan muzdarip kişi sayısı 1 milyar civarında seyrediyor. Yüksek tansiyon; kalp krizi, böbrek rahatsızlıkları, görme kaybı gibi çok ciddi sağlık sorunlarını da tetikleyebiliyor. Tansiyonunuzu düzenlemek için yaşam biçimi ve beslenme ile ilgili atacağınız devrimsel nitelikteki değişim adımlarının yanına siyah çay alışkanlığını da ilave etmeyi unutmayın. Henüz net bir bilimsel gerçek haline dönüşecek kadar çalışma yapılmış olmasa da halihazırda tamamlanan araştırmaların bir kısmı, düzenli olarak içilen siyah çayın sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğine dair veriler ortaya koymayı başarıyor.

Diyabet Siyah Çaya Direnemiyor

Siyah çay üzerine yapılan araştırmaların bir kısmı siyah çayın vücuttaki insülin aktivitesini artırdığını ortaya koyuyor. Bu özelliği sayesinde siyah çayın kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu sonucuna varılabiliyor. Akdeniz bölgesinde yaşayan bir grup insan üzerinde gerçekleştirilen araştırma, günde bir-iki fincan siyah çay tüketen insanların uzun vadede tip 2 diyabet hastalığına yakalanma oranlarının tüketmeyenlere göre yüzde 70 daha az olduğu sonucunu ortaya koydu. Bahsi geçen iki fincanın da şekersiz tüketilmesi gerektiğini hatırlatmaya gerek yok tabii.

Siyah Çay ile Kansere Karşı Önlem 

Bugün yeryüzünde insanların hayatını tehdit eden 100 farklı kanser türü olduğu biliniyor. Neyse ki kanser türlerindeki artışa paralel bir içimde kanser tedavisi ile ilgili atılan bilimsel adımlar ve keşfedilen yeni tedavi yöntemleri de hızla artıyor.

Siyah çayda bulunan polifenollerin kanserli hücrelerin oluşumunu engellemeye yardım ettiği yönünde bilimsel veriler ardı ardına ortaya konuyor. Siyah çayı kanser hastalığı için alternatif bir tedavi yöntemi olarak düşünemesek de kanserli hücrelerin ortaya çıkma ve yaşama şansını azaltmaya yardımcı olma yönünde yüksek bir potansiyeli bulunduğunu söyleyebiliriz. İnsanlığın kansere karşı verdiği varoluş mücadelesinde siyah çayın desteğini de alma vakti gelmiş gibi görünüyor.

Odaklanma Sorunu, Stres ve Mutsuzluğa Siyah Çay Darbesi

Siyah çay mevzu bahis olduğunda belki de en sağlam bilimsel veriler onun konsantrasyon artırıcı, uyandırıcı, enerji verici ve rahatlatıcı etkisine yönelik olarak ortaya çıkıyor. Eğer kendinizi, aşırı kafeinin pençesine kaptırmadan daha zinde, enerjik, mutlu ve huzurlu hissetmek istiyorsanız günlük diyetinizde bir-iki fincan siyah çaya da yer açın. Siyah çayda bulunan bir aminoasit olan teaninin, dikkat üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra rahatlamayı da sağladığı biliniyor. Ayrıca düzenli siyah çay tüketen insanlarda stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesinin de kayda değer oranlarda düştüğü tespit ediliyor.

Neticede bir-iki fincan siyah çay sayesinde daha dinç ve huzurlu bir zihne ve gülümseyen bir yüze sahip olmanız mümkün hale geliyor.

Diğer konseptlerimizi incelemek için tıklayın.

Home
Products
Recipes
Chef Inspiration
Menu